Spotkanie z architektem – jak dobrze się do niego przygotować?
Wybór projektu wymarzonego domu to trudne zadanie. Inwestor szukający projektu domu jednorodzinnego to często laik, który kieruje się przede wszystkim estetyką budynku, a także ilością pomieszczeń czy ich rozkładem w domu. Jednak trzeba wiedzieć, że wybór projektu to coś więcej niż tylko wskazanie najładniejszego domu, który w przyszłości stanie na działce inwestora. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z architektem.
Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z architektem, który będzie wykonywał adaptację projektu, ale nie jest to konieczne. Architekt podpowie, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu, a także pomoże określić, czy wybrany projekt sprawdzi się w realizacji na posiadanej działce (chodzi tutaj między innymi o to, czy dom zmieści się na działce, o czym pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić, czy wybrany dom zmieści się na działce?). Ale jak się przygotować do takiego spotkania z architektem? Czy wziąć ze sobą jakieś dokumenty? O co warto zapytać?
Jakie dokumenty zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u architekta?
Na pierwsze spotkanie z architektem należy zabrać ze sobą dokumenty, które dotyczą działki, na której będzie stawiany dom. Do takich dokumentów zaliczyć należy przede wszystkim:
- wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wypis powinien dotyczyć działki, na której będzie postawiony dom, jeżeli działka nie jest uwzględniona miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to inwestor powinien wystąpić o wydanie warunków zabudowy i to właśnie według tego dokumentu będzie dostosowany projekt zakupiony przez inwestora. Te dokumenty są bardzo ważne ze względu na to, że jeżeli projekt nie będzie z nimi zgodny, inwestor nie otrzyma pozwolenia na budowę;
- mapkę działki – zazwyczaj potrzebna jest mapka w skali 1:500. Może to być mapa napyta w odpowiednim Urzędzie Gminy w wydzielę geodezji. Może to też być wcześniej przygotowana przez geodetę mapa do celów projektowych;
- dokumentację dotyczącą podłączeń mediów – w tym zapewniania dostawy prądu, dostawy i odbioru wody, a także związane z kanalizacją sanitarną i deszczową;
- dodatkowa dokumentacja – dodatkowa dokumentacja jest przydatna, kiedy działka leży na trudnym terenie, np. o wysokich wodach gruntowych, z wysokimi spadkami czy w pobliżu wyrobisk czy kopalni. Wówczas często wymagane są badania gruntu.
Co jeszcze warto przygotować przed spotkaniem z architektem?
Przed udaniem się do architekta warto pobieżnie przejrzeć dostępne projekty domów. Te, które najbardziej nas interesują można pokazać architektowi w czasie wizyty. Oceni on, czy będą one odpowiednie dla wymagań rodziny oraz czy będą spełniały warunki określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub warunkach zabudowy). Dobrze jest też przygotować listę z wymaganiami, które ma spełniać projekt – chodzi tutaj zarówno o jego estetykę, jak i późniejsza funkcjonalność domu, a także koszty jego budowy i eksploatacji. Sporządzenie listy na kartce pomoże zmniejszyć ryzyko tego, że w czasie rozmowy z architektem zapomni się o ważnych dla nas kwestiach.
Na spotkanie z architektem powinny się udać wszystkie osoby, które będą mieszkały w domu. Pozwoli to skonfrontować ich oczekiwania z możliwościami, jakie daje projekt. Umożliwi to również opracowanie koncepcji adaptacji, która zadowoli wszystkich domowników. W zakresie warto wcześniej omówić z innymi osobami, które będą mieszkały w domu takie jak: ilość pokoi, ich przeznaczenie, ale także metody wykończenia poszczególnych pomieszczeń, czy ilość sprzętów i mebli, które będą umieszczone w domu. Jest to ważne przede wszystkim w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka, które muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrze jest też wcześniej wiedzieć, jak chcemy ogrzewać dom, co ułatwi architektowi wskazanie odpowiednich projektów lub dopasowanie wcześniej wybranego projektu w czasie dokonywania jego adaptacji. Trzeba też pamiętać o tym, że architekt może odmówić wprowadzenia w życie niektórych z naszych pomysłów, gdyż mogą one okazać się niezgodne ze sztuką budowlaną – sprawią, że dom nie będzie funkcjonalny lub mogą być niezgodne z przepisami prawa, na co architekt pod żadnym względem nie może się zgodzić.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła