Linie wysokiego napięcia – w jakiej odległości możemy wybudować dom?
Planując rozmieszczenie domu oraz innych obiektów na działce musimy trzymać się określonych wytycznych. Zazwyczaj największą uwagę przykładamy do tego, aby dom był postawiony w odpowiedniej odległości od granicy działki z działkami sąsiednimi oraz drogami publicznymi. Trzeba jednak pamiętać, że może się zdarzyć tak, że planując położenie domu, będziemy musieli zwrócić uwagę również na inne obiekty, w tym takie, które znajdują się poza terenem naszej działki. Przykładem mogą być tutaj linie energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem linii wysokiego napięcia. W jakiej odległości od linii energetycznych powinien być wybudowany dom? Czy mieszkanie w pobliżu linii energetycznych jest bezpieczne dla naszego zdrowia?
Gdzie znajdziemy informacje o przebiegu linii energetycznych i odległościach, jakie należy od nich zachować?
Jak to zostało wyżej wspomniane, w trakcie budowy domu, musimy pamiętać nie tylko o tym, by znajdował się on w odpowiednich odległościach od granic działki. Należy zwrócić również uwagę na to, czy w pobliżu działki nie znajdują się tak zwane obiekty uciążliwe, czyli np. wysypiska, wyrobiska, linie kolejowe i autostrady czy omawiane linie wysokiego napięcia. W miejscowym planie zagospodarowania przy takich obiektach zaznaczone są linie wyznaczające strefy ochronne, które przebiegają wokół tych obiektów.
Jeżeli chodzi o linie energetyczne i odległość, jaką należy zachować od nich przy stawianiu domu, to informacje dotyczące tych kwestii zostały zawarte w normach PN-75-EN-50341-1:1998, PN-EN-50341-1 i PN-EN-50423-1. Minimalna odległość od linii energetycznej będzie zależała od wysokości jej napięcia. Przyjmuje się, że odległość domu od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45 kV musi wynosić nie niej niż 3 m, przy napięciu 110 kV odległość ta powinna wynosić przynajmniej 4,9 m. Trzeba tutaj także pamiętać o tym, że odległość od linii energetycznych będzie zależała także od tego, jak łatwopalne są materiały, z jakich wybudowany został dom, ze szczególnym uwzględnieniem dachu.
Nie jest zalecane, aby linia energetyczna przebiegała nad domem. Jednak czasem dochodzi do takich sytuacji. Gdy już do tego dojdzie zaleca się zachowanie następujących odległości:
- dla linii o niskim napięciu (do 1 kV) 2,5 m przy płaskim dachu oraz 1 m przy dachu spadzistym;
- dla linii o średnim napięciu (od 1 do 45 kV) minimum 5,2 m;
- dla linii o napięciu 110 kV minimum 6,5 m.
Jeżeli chodzi o linie energetyczne o wyższym napięciu, to w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego lub w warunkach zabudowy powinny być zaznaczone pasy stref ochronnych, na których nie może zostać postawiony budynek, w którym będą przebywali ludzie, w tym dom jednorodzinny.
Przy wyborze działki, warto też dowiedzieć się, czy w przyszłości nie jest planowane postawienie w jej pobliżu linii energetycznej.
Czy mieszkanie w pobliżu linii energetycznych ma wpływ na nasze zdrowie?
Nie ma dokładnych badań dotyczących tego, jak przebywanie i mieszkanie w pobliżu linii energetycznych wpływa na nasze zdrowie. Są jednak tezy, które mówią o tym, że istnieje zwiększone ryzyko występowania niektórych dolegliwości czy chorób (np. częstsze bóle głowy, rozdrażnienie, bezsenność, nadciśnienie), jeżeli mieszka się w pobliżu linii o wysokim napięciu – od 220 do 280 kV. Mimo braku jednoznacznych dowodów na wpływ pola energetycznego na zdrowie i komfort mieszkania w pobliżu linii energetycznych, zawsze warto zachować jak największą możliwą odległość od nich przy budowaniu domu. Da to większy komfort psychiczny mieszkańcom domu.
Dyskomfort mieszkania w pobliżu linii wysokiego napięcia może wynikać również z tego, że wytwarzane jest pole elektromagnetyczne, które wywołuje powstawianie ładunków elektrycznych na metalowych obiektach, które znajdują się w pobliżu linii, np. na samochodach. Obiekty te stają się naelektryzowane, co w czasie dotykania może powodować szybkie i krótkotrwałe rozładowanie, które jest dość nieprzyjemnym odczuciem.
Warto też pamiętać o tym, że jeżeli linia energetyczna znajduje się bardzo blisko domu, może okazać się, że będziemy zmuszeni do udostępnienia posesji pracownikom zakładu energetycznego w celu naprawy ewentualnych awarii.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła