Malowanie mebli ogrodowych. Wybieramy najlepszy impregnat do drewna na zewnątrz.
Odpowiednia impregnacja drewnianych mebli ogrodowych to temat, którym warto zainteresować się przed rozpoczęciem sezonu. Teraz - podczas pogody, która nie sprzyja przebywaniu w ogrodzie - mamy czas na sprawdzenie ich kondycji i przeprowadzenie ewentualnych napraw. Te mogą okazać się konieczne: jeśli meble ogrodowe stały w pełnym słońcu z pewnością rozeschły się na złączach stolarskich, zaś te stojące w głębokim cieniu są narażone na wilgoć i grzyby. Jaki impregnat do drewna będzie najlepszy są na zewnątrz, a których powinniśmy unikać dla własnego zdrowia?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze środka do impregnacji drewna?
Nie istnieje uniwersalny środek impregnacyjny, który ochroni elementy drewniane przed wszystkimi czynnikami, będzie wiecznotrwały, łatwo nakładalny i bezpieczny dla środowiska i dla nas. Każdy więc powinien rozpatrzyć listę swoich priorytetów i z nią udać się do sklepu:
- stała, bądź zmienna wilgotność - jeśli przekroczy ona 20%, meble ogrodowe mogą być zaatakowane przez pleśń i grzyby. Poszukujemy wówczas środka toksycznego dla grzybów, lecz nie dla nas;
- powierzchnie narażone na ścieranie - szukamy impregnatu odpornego na częste zmywanie, nadającego gładkie wykończenie i nienasiąkliwego;
- bezpieczne i łatwe nakładanie - unikamy środków, których nałożenie może sprawić kłopot osobom niedoświadczonym, a więc szybko wysychających, nakładanych natryskowo, itp.
- sposób wykończenia dostosowany do naszych gustów - postarzanie, zmiana koloru, lub kolor naturalny, z widocznym usłojeniem, lub bez;
- bezpieczeństwo dla środowiska i dla użytkowników - szukamy impregnatów niepalnych, nie wchodzących w reakcje z metalem, nieszkodliwych podczas nakładania i późniejszego użytkowania.
Zobacz jakie meble wybrać do ogrodu → Meble ogrodowe
Impregnat do drewna wodorozcieńczalny - solne
To dość szeroka grupa środków, które składają się z różnie dobranych roztworów soli i wody (w zależności od zastosowania i sposobu nakładania mogą być to sole fluoru, boru, miedzi, arsenu, cynku…). Służą one najczęściej do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego stale narażonego na kontakt z wilgocią i gruntem, ale znajdziemy także produkty przeciwogniowe, odporne na działanie UV, barwiące, lub naturalne. Działają na zasadzie głębokiej penetracji podczas wchłaniania się wodorozcieńczalnego specyfiku w drewno, więc w efekcie końcowym będzie ono zawilgocone. Jednak wysoka wydajność przy stosunkowo niskiej cenie przemawia za nimi, oczywiście jeśli drewno będzie zabezpieczane tylko powierzchniowo (do 3 mm wgłąb struktury drewna), a nie zanurzane (powyżej 3 mm penetracji drewna).
Impregnat do drewna - emulsje
Są czymś pomiędzy środkami wodorozcieńczalnymi , a środkami rozpuszczalnikowymi. Nazwa handlowa emulsja nie oznacza, że jesteśmy ograniczeniu do wyboru jednego środka, bo możemy zdecydować się na dające różny efekt wykończenia: emulsje parafinowe, czy woski impregnacyjne. Zaletą emulsji jest ich wsiąkanie w drewno, a więc głęboka jego penetracja i skuteczne przeciwdziałanie szkodnikom i grzybom. Może to być jednoczesnym kłopotem dla tych, którzy odrzucą ten sposób impregnacji ze względu na okresowe zwiększenie wilgotności drewna, które może pęcznieć, a następnie się kurczyć i odkształcać. Nakładamy je sprayem, lub pędzlem. Skutecznie zabezpieczają przed okresowym zawilgoceniem i atakami insektów. Nie stosuje się podczas stałego kontaktu z gruntem i wilgocią.
Przygotuj swój ogród do lata, zobacz jakie prace czekają Cię na początku wiosny.
Impregnat do drewna - środki rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych
W przeciwieństwie do wosków i olejów, które są uznawane za bezpieczne i właściwe do użytku także wewnątrz pomieszczeń, te, które składają się z chlorków organicznych, przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego, ze względu na drażniący zapach i możliwe toksyczne utlenianie się. Czemu nadal są w sprzedaży? Gdyż są najczęściej stosowanymi środkami terapeutycznymi, a więc ratującymi zaatakowane przez grzyby i kołatki drewno. I choć ich skład uległ pewnej zmianie (najbardziej szkodliwy pentachlorofenol i lindan zostały zakazane) nadal mogą być drażniące, więc podczas ich nakładania zaleca się ostrożność oraz nakładanie za pomocą pędzla/wałka - nie natryskowo - w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Impregnat do drewna - środki organiczne
Nazwa jest przewrotna, gdyż jest to grupa najbardziej biobójczych i nieobojętnych dla środowiska substancji, jakie zna człowiek. Powstały przez destylację ropy, lub smoły, a ich czynnikiem zabezpieczającym jest kreozot. To on odpowiada za ciemny kolor słupów z prądem i podkładów kolejowych, za ich żywotność i długotrwały nieprzyjemny zapach, który świadczy o ciągłym uwalnianiu się do atmosfery rakotwórczych substancji. Stare podkłady kolejowe to modny i drogi sposób na urządzenie architektury ogrodowej, ale zaimpregnowano je środkiem długotrwale szkodliwym, więc powinniśmy ich unikać.
Meble ogrodowe przygotowane, czas na kwiaty → Kwiaty ogrodowe - sprawdzone i wielobarwne
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła