Budowa tarasu z drewna
Najtańsze, najprostsze w budowie i najbliższe naturze są tarasy z drewna. Te trzy powody odpowiadają za ich ogromną popularność. Drewniany taras zawsze będzie pasował do ogrodu i do elewacji (szczególnie, że mamy ogromny wybór kolorystyczny impregnatów), zawsze będzie ciepły i przyjemny w dotyku, a poprawnie - co nie oznacza kosztownie - zbudowany, będzie nam służył latami. Ostateczne koszty będą uzależnione od wielkości tarasu, stopnia skomplikowania fundamentów, na które się zdecydujemy oraz rodzaju drewna - najtańsza będzie sosna, a drewno egzotyczne znacznie podroży koszty. Zapraszamy do przewodnika o budowie tarasów z drewna.
Budowa drewnianego tarasu - krok po kroku
Potrzebne będą:
- Zaprawa betonowa plus zbrojenie
- Bloczki betonowe / pale fundamentowe
- Kątowniki do mocowania legarów (przekrój U dostosowany do szerokości legarów)
- Legary tarasowe
- Deski tarasowe
- Gwoździe/wkręty
Krok pierwszy - fundamenty, posadowienie tarasu z drewna
To pierwszy punkt, w którym możemy znaleźć rozbieżności w realizacjach. Spotkać się możemy z tarasami drewnianymi budowanymi na gruncie, bez fundamentów poniżej linii przemarzania, bez izolacji papą. Wykonanie takich fundamentów, np. na samych bloczkach ułożonych na podsypce, z pewnością będzie tańsze i szybsze, ale nie przyszłościowe. Zadaniem fundamentów jest sprawić, że konstrukcja będzie stabilna i mocna, zagłębienie ich poniżej punktu przemarzania - zapewnia, że mróz nie rozsadzi i nie skruszy podwalin, a izolacja przeciwdziała zawilgoceniu i zagniwaniu belek.
Przygotowując się do robienia fundamentów, ustalamy rozmiary tarasu z drewna i miejsca występowania słupów fundamentowych. Pod nie zawsze wykonuje się fundamenty poniżej strefy przemarzania gruntu. Fundamenty zbroimy i izolujemy papą tak, jak zwykłe fundamenty pod dom. Na nich możemy pomurować z bloczków fundamentowych docelowe słupy. Budujemy je na takiej wysokości, by po uwzględnieniu, że dojdzie jeszcze wysokość legarów i deski, uzyskać docelową wysokość tarasu. Zachowujemy poziom! Podczas budowy tarasu z drewna nie ma potrzeby robienia spadku, gdyż woda będzie z niego ściekać szczelinami między deskami. Możemy również przygotować szalunek i wylać pale fundamentowe nie zapominając o izolacji. Na końcu pali montujemy kątowniki do montowania legarów.
Krok drugi - montowanie legarów na tarasie drewnianym
To kolejny ważny etap, który decyduje o równej płaszczyźnie bez uginających się desek w przyszłości. Odstępy między legarami powinny być tym mniejsze im węższa jest deska tarasowa, by w przyszłości uniknąć uginającej się podłogi. Materiał, z którego wykonany jest legar, powinien mieć taką samą gęstość, jak materiał, z którego zrobiono deski tarasowe. Nie oznacza to jednocześnie, że musi być to to samo drewno, ale warto sprawdzić, które gatunki mają podobną gęstość. Drewno na legarach będzie wówczas podobnie pracować, jak drewno podłogowe, a my unikniemy naprężeń i pęknięć. Legary powinny być starannie wypoziomowane i zabezpieczone drewnochronem.
Sprawdź z jakich desek najlepiej wykonać taras drewniany → Jakie wybrać drewno na taras drewniany?
Krok trzeci - montaż deski tarasowej
Zdarza się, że taras budowany jest z desek niezaimpregnowanych i malowany (np. impregnatem kolorowym) po skończonej pracy. Dobrze jest jednak zadbać o impregnację, np. drewnochronem bezbarwnym, desek z każdej strony, by woda, która będzie po nich ściekała na legary nie doprowadziła do uszkodzeń. Wybór deski to kwestia naszego gustu i zamożności, jednak jeśli zdecydujemy się na deski tarasowe ryflowane, weźmy pod uwagę trudność w usuwaniu zabrudzeń i brak możliwości punktowych napraw tarasu w przyszłości - takich desek się nie szlifuje. W przypadku desek z sosny, przygotujmy się na to, że po kilku latach szlifowanie może być konieczne z powodu wychodzącej żywicy. Również szerokość deski ma znaczenie - im szersza (pow. 15 cm), tym większe prawdopodobieństwo, że będzie się łódkowała (jej zewnętrzne krawędzie uniosą się do góry). Wyrównanie powierzchni tarasu z drewna będzie trudne ze względu na duże ryzyko wzdłużnego pęknięcia deski. To jednocześnie powiększy szczeliny między deskami tarasowymi.
Montaż tarasu z drewna możemy przeprowadzać zarówno przy użyciu wkrętów jak i tradycyjnie - gwoździ. W obu przypadkach pamiętamy o tym, by wybrać materiał nierdzewny (ocynkowany). Powinny być dopasowane długością do grubości desek tarasowych. Szczeliny między deskami zostawiamy niewielkie, gdyż w przyszłości pracujące drewno z pewnością samo je poszerzy. Wystarczy ok. 3 mm. Łatwo zachować jednolity odstęp, używając podczas dobijania dystansu np. z metalowego kątownika, który każdorazowo wkładamy pomiędzy deski. Na koniec przybijamy deski czołowe, by ukryć elementy konstrukcyjne przed naszym wzrokiem. Ostateczny wygląd tarasu będzie zależeć od impregnatu. Ważne jest, byśmy zawsze powtarzali impregnację zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. By uniknąć pomyłek, warto jest je zachować.
Zobacz jak prawidłowo przeprowadzić renowację tarasu z drewna → Drewniany taras jego renowacja i malowanie
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła