Architekt adaptujący – jakie są jego zadania?
Gotowy projekt zakupiony przez internet lub w biurze architektonicznym wymaga wykonania adaptacji. Czynność ta musi być wykonana przez wykwalifikowaną osobę – architekta z uprawnieniami. Architekt wykonujący adaptacji projektu nazywany jest architektem adaptującym. Co to dokładnie oznacza i jakie są zadania osoby odpowiedzialnej za wykonanie adaptacji projektu domu?
Kim jest architekt adaptujący?
Architekt adaptujący to osoba, która jest odpowiedzialna za wykonanie adaptacji gotowego projektu. Później to on odpowiada za cały projekt budowlany. Adaptacji najczęściej dokonuje architekt działający na rynku lokalnym – w regionie, w którym ma powstać dom. Trzeba przy tym pamiętać, że adaptacji projektu może dokonać jedynie architekt, czyli osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane.
Dlaczego konieczne jest zatrudnienie architekta adaptującego?
Zlecenie wykonania adaptacji gotowego projektu jest konieczne ze względu na to, że jest on przygotowywany dla uogólnionych warunków klimatycznych i glebowych dla całego kraju lub regionu. A żeby móc rozpocząć budowę domu trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. To z kolei wiąże się z koniecznością dostosowania projektu domu do parametrów działki, ale i do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jeżeli działka nie jest w nim ujęta, to do warunków zabudowy wydanych dla działki budowlanej na wniosek inwestora.
Jakie są zadania architekta adaptującego?
Architekt, któremu zlecono adaptację projektu musi przede wszystkim nanieść na niego zmiany, które pozwolą dostosować go do wyżej wymienionych dokumentów, czyli do warunków zabudowy lub do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego warto wybrać architekta, który działa lokalnie, gdyż będzie lepiej zaznajomiony z terenem i o wiele łatwiej będzie mu sprawdzić warunki panujące na działce. Obowiązkowa część adaptacji projektu będzie wymagała przede wszystkim:
- przystosowania projektu do zapisów uwzględnionych w planie zagospodarowania lub warunkach zabudowy;
- przystosowania projektu do warunków panujących na działce – jej wymiarów, nachylenia terenu, głębokości wód gruntowych czy rodzaju gleby, a także do specyficznych warunków klimatycznych, o ile takie występują na terenie, gdzie znajduje się działka budowlana inwestora;
- przystosowania projektu pod względem planowanych instalacji przyłączy mediów po uzyskaniu zgód od lokalnych przedsiębiorstw będących dostawcami tych mediów;
- przygotowania projektu zagospodarowania działki, na jakiej stawiany będzie dom.
Przygotowując te zmiany architekt musi pamiętać, że muszą one być zgodne ze wszelkimi normami budowlanymi i odrębnymi przepisami związanymi między innymi z przygotowaniem adaptacji. Dlatego zmiany wykonane w projekcie w czasie adaptacji muszą być wykonane wyraźnie i trwale. Powinny być zaznaczone kolorem czerwonym na odpowiednich dokumentach. Oprócz części rysunkowej, w adaptacji projektu powinna znaleźć się również część opisowa. Po naniesieniu zmian architekt adaptujący przejmuje odpowiedzialność za cały projekt.
W projekcie po adaptacji powinny znaleźć się również:
- oświadczenie inwestora o tym, że dysponuje prawem do działki na cele budowlane;
- oświadczenia dostawców mediów o zapewnieniu dostaw;
- dokumentację BIOZ.
Co istotne, architekt dokonujący adaptacji może dokonać nadzoru autorskiego na budowie. Wykonuje go na żądanie inwestora lub jednego z właściwych organów. Kontrola taka może obejmować między innymi sprawdzenie to, czy prace wykonywane są zgodnie z projektem i czy nie występują zagrożenia mogące skutkować katastrofą budowlaną.
Oprócz obowiązkowej części adaptacji, architekt może dokonać także nieobowiązkowej adaptacji zgodnej z życzeniami inwestora. Tutaj jednak ma pewne ograniczenia – dodatkowa adaptacja może być wykonana jedynie w zakresie, jaki określił architekt przygotowujący pierwotny projekt. Architekt nie może wykonać zmian poza tymi, na jakie zezwolił twórca projektu, gdyż w takim przypadku naruszyłby prawa autorskie pierwszego architekta. Niekiedy możliwe jest uzyskanie zgody autora projektu na wykonanie zmian, których wcześniej nie wymienił – może to zrobić architekt adaptujący po uzyskaniu pisemnej zgody lub sam autor projektu po ustaleniach z inwestorem.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła