Rozsada truskawek
Dla wielu osób truskawki to smak lata. I faktycznie w okresie letnim truskawki wykorzystujemy do przygotowywanie pysznych ciast, deserów czy kompotów i koktajli. Doskonale smakują również jedzone bezpośrednio z krzaczka. Można też je łączyć z innymi owocami, co pozwala na uzyskanie ciekawych kompozycji smakowych. Najlepiej smakują truskawki, które samodzielnie wyhodujemy w naszym ogródku. Możemy zdecydować się na zakup gotowych sadzonek, ale także samodzielne przygotowanie rozsady. W jaki sposób można to zrobić?
Jak przygotować sadzonki truskawek?
Do przygotowania sadzonej potrzebne są dojrzale rośliny. Większość gatunków truskawek wytwarza rozłogi zwane również wąsami. To właśnie na nich rozwijają się młode rośliny, z jakich później przygotowuje się sadzonki. Aby można było przyciąć młodą roślinę i przygotować z niej rozsadę, musi ona mieć około 2-5 liści. Jeżeli sadzonki są już odpowiednio duże, można je wykopać i odciąć od rośliny macierzystej i pozbyć się rozłogów. Następnie, jeżeli korzenie sadzonki są bardzo długie, przycina się je do długości około 5 cm. Korzenie truskawki mogą być mniejsze, jednak nie powinny być krótsze niż ok. 2 cm, gdyż wtedy istnieje ryzyko, że roślina nie przyjmie się. Przed wsadzeniem sadzonek do gruntu należy także pozbyć się uszkodzonych lub suchych liści, jeżeli takie występują w oddzielonej roślinie. Warto pamiętać, że jeden krzaczek truskawek najlepiej owocuje w ciągu 3-4 kolejnych lat. Po tym czasie z rośliny należy przygotować kolejne sadzonki, jeśli zależy nam na gatunku, jaki posiadamy w ogrodzie.
Kiedy najlepiej sadzić truskawki?
Jeżeli truskawki sadzimy z przygotowanych z rozłogów sadzonek, najlepiej wsadzić je do gruntu w okresie od kwietnia do sierpnia. W przypadku, gdy decydujemy się jednak na sadzenie sadzonek kupionych np. w szkółce czy sklepie ogrodniczym, okres, w jakim można umieścić te rośliny w gruncie, wydłuża się praktycznie do końca września.
Jak przygotować stanowisko pod sadzenie truskawek?
Truskawki lubią stanowiska słoneczne. To właśnie te, które dojrzewają w słońcu osłonięte od wiatru są najsmaczniejsze i najbardziej soczyste. Promienie słoneczne są roślinie potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz dobrego wybarwienia owoców. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod sadzonki truskawek. Trzeba pamiętać, że podłoże pod te rośliny musi być odpowiednio przygotowane. Dla truskawek właściwa jest gleba z dużą zawartością próchnicy, czyli bardzo żyzna i zawierająca cenne dla tych roślin składniki odżywcze. Tutaj trzeba też pamiętać o tym, aby gleba miała odczyn kwaśny. Zaleca się stosowanie gleby, której odczyn pH mieści się w zakresie od 5,5 do 6,5. Do nawożenia gleby pod truskawki zaleca się stosowanie naturalnych nawozów. Specjaliści wskazują na kompost, ewentualnie obornik. Nawożenie i przekopanie stanowiska pod truskawki należy wykonać na jesieni poprzedzającej rok, w jakim planuje się wsadzenie do gruntu nowych sadzonek. Należy też pamiętać o tym, aby teren, na którym będą sadzone nowe truskawki, oczyścić z chwastów, które mogą zagrażać prawidłowemu wzrostowi rośliny.
Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o świeżo zasadzone rośliny, możemy się spodziewać, że pierwsze owoce mogą pojawić się już w roku, w którym zostały zasadzone. Warto jednak mieć na uwadze to, że najobficiej będą one owocowały w drugim i trzecim roku od momentu zasadzenia.
Sadzenie truskawek do gruntu – o czym należy pamiętać?
Kiedy już mamy przygotowane stanowisko, możemy przejść do sadzenia roślin. W tym celu dla każdej sadzonki należy wykopać osobny, niewielki dołek. Należy pamiętać o tym, aby był on nieco głębszy niż długość korzeni. Warto zwrócić uwagę na to, by ogonki liściowe, przy których rozwijają się kwiaty, a następnie owoce, znajdowały się ponad powierzchnią ziemi.
Truskawki należy podlewać umiarkowanie, ale regularnie. Zaleca się podlewanie od dołu, gdyż polewanie liści może powodować rozwój chorób dotykających często truskawki np. grzybicy. Podobnie jak w uprawie innych roślin, należy również dbać o to, aby na grządkach nie rozwijały się chwasty, które będą wpływać negatywnie na rozwój sadzonek.
Autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła