Ile kosztuje dach – koszt dachu, jak obliczyć
Budujemy dom i marzymy, by jeszcze w tym roku umieścić na jego szczycie “wiechę”, by zwieńczyć dzieło, a więc zadaszyć budynek przed zimą i dać odpocząć sobie i portfelowi. Budowanie konstrukcji dachu nie ma jednak z odpoczynkiem zbyt wiele wspólnego, jest skomplikowane i trudne. To bardzo ważny etap budowy i warto poczekać na sprawdzoną ekipę, by uniknąć przykrych niespodzianek. Zanim jednak do budowy dojdzie, musimy obliczyć koszt dachu, czy jesteśmy gotowi finansowo na kolejną wielką inwestycję. Co brać pod uwagę w kalkulacjach? Uogólniając - dosłownie wszystko. Najlepiej zrobimy, jeśli dokładnie przedyskutujemy sprawę ze zleceniobiorcą, ale do tej rozmowy również musimy być przygotowani.

Dom Bachus CE jest klasyczny i piękny, ale za tę urodę przyjdzie nam więcej zapłacić podczas układania jego skomplikowanego dachu.
Co wpływa na koszt budowy dachu?
Obliczając wydatki, które poniesiemy na zadaszenie domu, warto posiłkować się projektem, w którym znajdziemy wiele potrzebnych nam i wykonawcy danych. Uproszczą one obliczenia i pozwolą samodzielne skorzystać z internetowych kalkulatorów budowlanych, dzięki którym poznamy wstępny koszt dachu. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretnego producenta, zobaczmy, czy ma taką usługę na swojej stronie internetowej - wówczas ceny będą bardziej zbliżone do tego, co rzeczywiście usłyszymy na budowie. Niemniej jednak są pewne stałe, od których zawsze zależy cena pokrycia, a są to:
Powierzchnia dachu
Rzecz ta jest dość oczywista, im większy dach, tym więcej jego koszt. Należy więc dokładnie policzyć jego powierzchnię. Firma dekarska będzie chciała również znać długość kalenicy i okapów.
Stopień skomplikowania dachu
Im więcej lukarn, wolich oczu, małych płaszczyzn, tym droższy będzie dach. Nie tylko ze względu na zwiększone koszty robocizny przy skomplikowanych obróbkach dekarskich, ale również z powodu ilości odpadów, która znacznie wzrośnie, nawet do 40%, a także konieczności układania różnych elementów niezbędnych w skomplikowanych dachach: jak trójniki i grzbiety, drabiny kominiarskie, etc.
Nachylenie połaci dachu
Im bardziej stromy, tym większy koszt dachu
Wysokość budynku
Wysoki budynek implikuje konieczność użycia specjalnego i większego rusztowania, co podroży koszty. Jak określić wysokość budynku? zobacz Wysokość budynku - jak określić.
Ilość kominów i kominków wentylacyjnych
Obróbka kominów jest dodatkowo liczona.
Orynnowanie
Cena zależy od rodzaju rynien, ich sumarycznej długości i ilości rur spustowych, sposobu montażu i materiału, z którego będą wykonane.
Okna dachowe
Ilość okien przekłada się bezpośrednio na dodatkowe obróbki blacharskie, odpady materiału i dodatkowe koszty robocizny związane z izolacją i ociepleniem.
Interesuje Cię montaż wyłazu dachowego? → Wyłaz dachowy. Montaż w gotowym dachu - krok po kroku
Izolacja termiczna
W zależności od rodzaju, grubości izolacji i powierzchni dachu, ceny będą się nieco wahać. Jeśli chcemy zadaszyć stan surowy otwarty, zrezygnujmy z tego etapu, co pozwoli nam przerzucić część kosztów na kolejny rok.
Lokalizacja
Choć koszty robocizny wzrastają w całym kraju, niektóre województwa mogą pochwalić się dużo wyższymi stawkami. W tej sytuacji warto poszukać ekipy, która zapewni nam kompleksową usługę (nie będziemy musieli gonić terminów i będziemy rozmawiać z jednym odpowiedzialnym za całość majstrem) albo szukać ekip z innych regionów. W tej sytuacji uwzględnijmy w kalkulacji opłaty za nocleg.
Wymieniamy na końcu, ale obok powierzchni i skomplikowania dachu, jest to jeden z najistotniejszych czynników. Jeśli dach ma być pokryty małymi elementami (np. dachówka ceramiczna), wówczas nie zauważymy większych strat na materiale, ale konstrukcja pod pokrycie będzie musiała być mocniejsza i znosić większe obciążenia, składać się z łat i kontrłat. Większe elementy nie wymagają tak mocnej więźby, ale za to generują dużo odpadów przy dachach wielopołaciowych. Różne rodzaje pokrycia to także różny koszt zarówno materiału, jak i robocizny, bo ta ostatnia wzrasta wprost proporcjonalnie do ceny pokryć - większa odpowiedzialność i większe kwalifikacje podnoszą cenę.
Dom Domena 123 to nowoczesny projekt kryty prostym dwuspadowym dachem o drewnianej konstrukcji - najłatwiejszym i najtańszym w budowie.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła