Wyłaz dachowy. Dobór i właściwa lokalizacja na dachu
Każdy budynek wymaga czasowej kontroli stanu technicznego dachu. Konieczne są też prace konserwacyjne i czyszczenie dachu np. w czasie zimy z zalegającego na jego połaci śniegu czy lodu. Dostanie się na dach znacznie ułatwia odpowiednio umieszczony wyłaz dachowy. W jaki sposób się dobiera wyłaz dachowy i gdzie najlepiej go umieścić?
Czym jest wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy to otwór w dachu, który umożliwia bezpieczne wyjście na dach w celu wykonania prac remontowych, konserwatorskich czy wyczyszczenia go. Co ważne, przepisy prawa budowlanego nakazują, żeby w budynkach, które mają dwie lub więcej kondygnacji naziemnych, co najmniej z jednej klatki schodowej, zapewnić wyjście umożliwiające dostęp do dachu i zainstalowanych tam urządzeń technicznych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami).
Coraz częściej za wyłaz dachowy służy okno połaciowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne, gdy pomieszczenia na poddaszu służą do celów mieszkalnych. Jeżeli chcemy zastosować takie rozwiązanie, należy pamiętać, o wyborze okna, które będzie pozwalało na swobodne i bezpieczne wyjście na dach. Z drugiej strony, coraz więcej firm specjalizujących się w produkcji wyłazów, oferuje produkty, które swoją formą przypominają okna połaciowe, więc stawiając na takie rozwiązanie można zachować wysoką estetykę budynku. Wyłaz dachowy powinien się otwierać na bok – na prawą lub lewą stronę. Warto przy tym pamiętać, że wyłazy dachowe będą miały różne wymiary – najmniejsze mają ok. 40 cm szerokości. Jednak wychodzenie przez taki wyłaz może być kłopotliwe, szczególnie dla bardziej postawnych osób. Jako minimalne rozmiary pozwalające na stosunkowo swobodne wychodzenia na dach podaje się 80x80 cm. Podobnie jak przy oknach, przy wyłazach dachowych montowane są kołnierze uszczelniające.
Jaki wyłaz dachowy wybrać?
Producenci oferują różnego rodzaju wyłazy. Należy je dobrać odpowiednio do rodzaju pomieszczenia, w jakim będą zamontowane. Wyłazy dacjowe (zimne) montowane są w pomieszczeniach nieogrzewanych (mają zwykłe szyby). Z kolei wyłazy ciepłe, które zamiennie nazywa się oknami wyłazowymi (wyposażone w szyby termoizolacyjne) zaleca się montować w pomieszczeniach użytkowych ogrzewanych oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do celów mieszkalnych. Z reguły wyłazy ciepłe mają takie same parametry szczelności jak tradycyjne okna połaciowe. Wyłazy mogą mieć ramy wykonane z drewna, poliuretanu lub z drewna. Istotną kwestią jest to, że szyby umieszczane w wyłazach mają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku gradobicia (do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane). Wybierając wyłaz warto zwrócić uwagę na to, aby był wyposażony w mechanizm łatwego otwierania oraz zabezpieczenie zapobiegające przypadkowemu zatrzaśnięciu się.
Gdzie umiejscowić wyłaz?
W budynkach jednorodzinnych wyłaz może być umiejscowiony w dowolnym pomieszczeniu, które znajduje się bezpośrednio pod dachem. Trzeba przy tym pamiętać, że przy dachach o wysokim kącie nachylenia (powyżej 25%) oraz na kruchej nawierzchni dachu, należy zamontować dodatkowe akcesoria ułatwiające poruszanie się po dachu i zwiększające bezpieczeństwo przemieszczania się po nim – w tym celu można zastosować między innymi stopnie kominiarskie, jak również specjalne drabinki dachowe.
Wyłaz warto zamontować jak najbliżej komina, by droga, jaką trzeba pokonać w celu jego kontroli czy naprawy była jak najkrótsza. Bardzo częstą praktyką jest montowanie wyłazu bezpośrednio przy kominie. Jeżeli takie umiejscowienie wyłazu nie jest możliwe. To drogę do komina warto również zabezpieczyć przy pomocy stopni kominiarskich lub specjalnych ław kominiarskich, które stanowią pomosty zwiększające bezpieczeństwo poruszania się na dachu. Ławy kominiarskie warto zastosować szczególnie w sytuacji, gdy na dachu zamontowane są dodatkowe urządzenia jak np. anteny do odbioru telewizji satelitarnej.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła