Wymiana pokrycia dachowego
Gdy planujemy wymianę pokrycia dachowego, musimy się do niej starannie przygotować. Najlepiej jest przed rozpoczęciem prac wykonać staranne wyliczenia związane z kosztami wymiany dachu, które zależeć będą od tego, jak jest duży i skomplikowany, jakie wybraliśmy nowe pokrycie dachowe oraz jak szeroki będzie zakres prac. Co koniecznie należy uwzględnić?
Każdy inwestor powinien starannie przygotować sobie kosztorys wymiany dachu. Zawsze warto założyć wcześniej, że wydatki mogą się zwiększyć o 20% i być na to przygotowanym finansowo. Nigdy nie wiadomo np., jaki jest stan więźby, być może trzeba będzie ją częściowo wymienić. Ceny pokrycia dachu za m2 to jedno, ale pracownicy zawsze liczą sobie dodatkowo za: obróbki komina, deski czołowej, montaż rynien, kładzenie blachy/karpiówki/gontu na wolim oku, etc. Z tego powodu dachy skomplikowane należy liczyć wg zasady, że powierzchnia dachu (łatwo ją sprawdzić na projekcie) to ok. 50% ogólnych kosztów. Przy dachach prostych będzie to 70-80%.
Wymiana dachu
Upewnijmy się więc przed rozpoczęciem prac, co właściwie wchodzi w skład wyceny. Prace liczone są za metr kwadratowy lub za metr bieżący w przypadku kładzenia rynien, obróbek blacharskich i innych prac wykończeniowych. Są firmy, które każą sobie płacić także za ustawienie rusztowania. Sprawdźmy wcześniej, ile kosztować nas będzie np.: montaż okna połaciowego (koszt okna, cena montażu, ocieplenia, obróbek blacharskich), instalacja kominka wentylacyjnego, płotków przeciwśniegowych i stopni kominiarskich.
UWAGA: Wszelkie zmiany w konstrukcji dachu: wole oka, lukarny, podwyższenie lub obniżenie dachu, adaptacja strychu na pomieszczenia mieszkalne i wstawienie okien połaciowych wymagają pozwolenia na budowę.
Podsumowując, im bardziej skomplikowany dach, tym wyższa będzie wycena, gdyż także obróbki kosza dachowego, lukarny, okien dachowych są dodatkowo płatne. Ceny w województwach mazowieckim, łódzkim oraz w okolicach większych miast są wyższe niż np. ceny w województwie kujawsko-pomorskim, czy świętokrzyskim. Firmy, które wykonują usługę wymiany dachu kompleksowo, również podają nieco większą stawkę, ale inwestor nie musi martwić się wówczas o poszczególne etapy prac. Cena wzrasta również proporcjonalnie do nowej okładziny: krycie papą jest tańsze niż krycie płytą falistą. Dachówka ceramiczna i gont będą najdroższe zarówno jeśli liczymy koszt materiału, jak i robocizny.
Cennik netto przykładowych prac związanych z wymianą pokrycia dachowego (wiosna 2019):
Utylizacja eternitu - od 140 do 160 zł/m2
Impregnacja więźby - ok. 7 zł/m2
Wymiana elementów więźby zaatakowanych przez kornika lub grzyby - 50 - 70 zł/m2
Deskowanie - ok. 40 zł/m2
Montaż folii paroizolacyjnej - ok. 10 zł/m2
Krycie papą - 20 - 35 zł/m2
Krycie papą z ociepleniem ze styropianu - 40 - 60 zł/m2
Ocieplenie z wełny - 20 - 30 zł/m2
Krycie płytą falistą - ok. 40 zł/m2
Krycie blachą płaską - 100 - 160 zł/m2
Krycie karpiówką - 90-130 zł/m2
Krycie wiórem osikowym - 90-110 zł/m2
Cennik netto przykładowych pokryć dachowych
Blachodachówka - 25-45 zł/m2
Gont bitumiczny - 20 - 40 zł/m2
Blacha płaska ocynkowana arkusz 1x2m - ok. 25 zł
Dachówka cementowa - 20 - 30 zł/m2
Dachówka ceramiczna - 50 - 100 zł/m2
Wiór osikowy - 50 zł (pokrycie 8 warstwami)/m2
Autor: Kamila Pietrasik
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła