Wyłaz dachowy. Montaż w gotowym dachu - krok po kroku
Wyłaz dachowy nie jest tym samym co okno połaciowe. Zasadniczo jego funkcja polega na umożliwieniu dostępu na dach, np. w trakcie napraw. W każdym dachu powinien być wyłaz, ale niekoniecznie musi być okno połaciowe. Różnice polegają na sposobie otwierania, wykończenia, współczynniku przenikania ciepła i cenie. Okna są niezaprzeczalnie bardziej eleganckie, mają wiele ciekawych rozwiązań, ale również bardzo wysoką cenę, a ich montaż jest o wiele bardziej skomplikowany, różny u poszczególnych producentów i najlepiej zlecić go specjalistom.
Jeśli jednak postanowiliśmy doświetlić nieużytkowe do tej pory poddasze, lub strych, uzyskać dodatkowe pomieszczenie nad garażem, np. na warsztat, zapewne zdecydujemy się na montaż tego tańszego rozwiązania. Również doświetla poddasze i umożliwia jego przewietrzenie z niewielkim budżetem, bo ceny gotowych do montażu produktów zaczynają się od niecałych 200 zł.
Instrukcja montażu wyłazu dachowego
Potrzebne będą:
- poziomica/pion ciężarkowy
- ostry nóż
- wkrętarka
- wkręty 30 mm i 25 mm (jeśli nie ma ich w zestawie)
- szlifierka kątowa (dach kryty dachówkami) lub lepiszcze
- gwoździe i belki do wzmocnienia dachu - opcjonalnie
Krok 1. - Ustalenie miejsca otworu w płaszczyźnie dachu
Przede wszystkim ustalamy optymalne miejsce z punktu widzenia korzystania z wyłazu w obu jego funkcjach, a więc takie, by można było wygodnie wyjść na dach, odpowiednio obrobić wyłaz pokryciem dachowym i uzyskać jak najlepsze doświetlenie pomieszczenia. Upewniamy się, że po drugiej stronie - na płaszczyźnie dachu - nie znajdują się jakieś elementy konstrukcyjne, czy choćby antena.
Krok 2. - Wykreślenie linii i usunięcie poszycia
Wiemy, gdzie będzie okno. Teraz musimy wykreślić na suficie linie odpowiadające rozmiarom otworu podanym w specyfikacji produktu. Używamy w tym celu poziomicy i - szczególnie podczas wyznaczania linii cięcia dolnych krokwi - pionu ciężarkowego. Usuwamy ocieplenie. Ostrym nożem przecinamy membranę dachową, pozostawiając jednak zakład, który wywiniemy na zewnątrz, szczególnie powyżej okna. Ostrożnie usuwamy pokrycie wokół otworu okiennego i obcinamy łaty, pamiętając o zachowaniu odległości montażowych. Jeśli na dachu leży dachówka zajdzie konieczność przycięcia jej górnej krawędzi szlifierką kątową pod kątem 45 st.
Krok 3. - Wzmocnienie konstrukcji dachu i montaż dodatkowych wzmocnień
Powyżej i poniżej okna montujemy do kontrłat lub krokwi dodatkowe łaty. Dążymy do tego, by odległość między łatami nad i pod oknem była równa otworowi montażowemu plus 10 mm, analogicznie szerokość. Przy mocowaniu dodatkowych łat używamy poziomicy. Membranę dachową wywijamy na zewnątrz przymocowując ją trwale do łat wokół otworu okiennego.
Jeśli zaszła konieczność usunięcia krokwi dachowej - powyżej i poniżej otworu wzmacniamy konstrukcję dodatkowymi belkami, które mocno przybijamy do uciętej belki oraz tych sąsiadujących z nią.
Jeżeli nie wiesz, jak obliczyć koszt dachu, przeczytaj Ile kosztuje dach – koszt dachu, jak obliczyć ?
Krok 4. - Dopasowanie wyłazu dachowego do otworu
W tak przygotowany otwór montażowy bez problemu wstawimy wyłaz dachowy. Upewnijmy się, że z każdej strony równo opiera się na wszystkich przygotowanych łatach. Od strony poddasza przytwierdzamy go do dodatkowych belek przy użyciu mocowania przewidzianego przez producenta (mogą to być kątowniki, odginane metalowe chwytaki, lub blaszki montażowe) oraz wskazanych w instrukcji wkrętów.
Krok 5. - Montaż kołnierza ochronnego
Po upewnieniu się, że wyłaz został przytwierdzony, otwieramy go i wychylamy się, żeby przykleić kołnierz ochronny poniżej okna. W tym celu odklejamy taśmę ochronną i szczelnie przytwierdzamy kołnierz do poszycia dachowego, mocno dociskając. Zaginamy do góry i do okna górne krawędzie kołnierza, jeśli tego wymagają.
Krok 6. - Przytwierdzenie wyłazu od strony dachu
Ponownie sięgamy do specyfikacji produktu i używając wskazanych wkrętów/gwoździ mocujemy wyłaz dachowy od strony dachu. Uważamy, by nie przebić membrany dachowej. Staramy się go przytwierdzić do wszystkich łat i belek montażowych z każdej strony okna.
Krok 7. - Układamy ponownie poszycie dachowe
Przykładamy poszycie dachowe do okna i sprawdzamy, czy nie koliduje z gumowym obramowaniem zapewniającym wodoszczelność. Jeśli - w przypadku dachówki ceramicznej/betonowej - zachodzi taka konieczność, ostrym nożem ostrożnie docinamy gumę. W przypadku gontu bitumicznego zabezpieczamy miejsce montażu przy użyciu lepiszcza. Bardziej skomplikowane jest to w przypadku dachu krytego blachą - konieczne będą obróbki blacharskie, które należałoby umówić na ten sam dzień, by uniknąć zalania w przypadku deszczu. Dachy kryte wiórem, gontem i strzechą wymagają profesjonalnego wykończenia, więc lepiej z góry założyć, że montaż wyłazu zostawimy profesjonalistom.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła