Ile kosztuje budowa małego domu?
W 2017 roku zmieniły się wymagania dotyczące energooszczędności nowych budynków. Te uwarunkowania automatycznie podniosły koszt budowy domu, jednak początkowe przewidywania ekspertów dotyczące drastycznej podwyżki cen na szczęście nie znalazły odniesienia w rzeczywistości. Inwestorzy indywidualni ponoszą co prawda wyższe koszty, jednak w ogólnym rozrachunku biorącym pod uwagę cenę eksploatacji budynku oddanego do użytku są zdecydowanie niższe, co rekompensuje te podwyżki.
Budowa domu – na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić
Budujący domy Polacy najchętniej wybierają metraże od 100 mkw do 200 mkw. To powierzchnie wskazujące na domy małe oraz średnie. Zdecydowanie mniejsza liczba inwestorów decyduje się na zwiększenie tej powierzchni, dlatego my skupimy się na najbardziej popularnych budowach. Analizując rynek, dowiedzmy się, ile kosztuje budowa małego domu i na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Oczywiste jest, że zanim wykopiemy fundamenty, musimy znaleźć działkę oraz kupić projekt. To tutaj zaczynają się pierwsze koszty i to właśnie w tym momencie zapada poniekąd decyzja o całkowitym koszcie budowy. Wybór działki to jedna z kluczowych kwestii, a więc znając preferowany metraż, dobierzmy do niego powierzchnię parceli. Naturalnie, jeśli marzy się nam hektarowy ogród, to wszelkie oszczędności w tym zakresie odchodzą w niepamięć. Zazwyczaj jednak wystarczającym jest kilkumetrowa przestrzeń wokół domu. Działka powinna być położona na równej powierzchni, bez spadów, które wymuszają albo niwelowanie terenu, albo podpiwniczenie w części – a to droga inwestycja.
Projekt lepiej oprzeć na zwartej bryle niż wymyślnych uskokach. Dom o jednolitej strukturze nie wygląda na pałac czy ekskluzywny dworek, za to charakteryzuje się większą ergonomią, łatwiejszą budową, nieskomplikowanym dachem – a to wszystko stwarza możliwość tańszej inwestycji. W takim domu łatwiej zastosować się do energooszczędnych rozwiązań. Południowe naświetlenie domu przy jednoczesnym osłonięciu od północy jest zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Poza tym, jeśli mamy taką możliwość budujmy w systemie gospodarczym, sprawdzajmy ceny materiałów i wybierajmy fachowców, którzy posiadają doskonałe referencje i kwalifikacje. Pamiętajmy, że nie zawsze tanie wybory są oszczędnymi, często okazują się najdrożej kosztującą częścią inwestycji.
Koszt budowy małego domu
Dostosowanie się do nowych przepisów zmienia koszty, które pną się w górę zasadniczo za sprawą dopasowania technologii czy zastosowania solarów do ogrzewania wody lub kotła na biomasę. Najmniej kosztowym etapem są prace ziemne wraz z fundamentami. To około 10% wszystkich kosztów inwestycji. Do najdroższych wydatków należą materiały budowlane oraz robocizna związana z doprowadzeniem budowy do stanu surowego zamkniętego – pochłaniają około 50-60% budżetu. Instalacje oraz doprowadzenie domu do użytkowania to pozostałe koszty.
Dom o powierzchni 100 mkw w stanie surowym zamkniętym wyniesie około 160 tys. złotych, a w stanie kompletnym około 270 tys. złotych. Oczywiście są to dane szacunkowe, a na ich wpływ ma sposób wykonywania prac, dobór materiałów oraz zaangażowanie inwestora w kolejnych etapach.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła