Błędy w projekcie - projektowe błędy, których należy unikać
Dom to inwestycja na lata, albo i na całe życie. Wybory, jakie podejmiemy na etapie jego projektowania, będą wpływać na komfort użytkowania przez długi czas. Aby osiągnąć satysfakcję z realizacji wymarzonego domu, należy już od etapu projektowego wiele zagadnień starannie przemyśleć.
Dom powinien być dopasowany do otoczenia. Dobry architekt sam zwróci na to uwagę, jednak możemy wziąć pod uwagę także nasze preferencje. Zastanówmy się na którą stronę otoczenia chcemy się otworzyć, gdzie mamy najpiękniejszy widok, a czego nie musimy oglądać. Dopasujmy do tego lokalizację pomieszczeń, tarasów, balkonów i wielkość okien. Weźmy pod uwagę energooszczędność planowanego budynku. Pomieszczenia zlokalizowane od strony południowej, bardziej nasłonecznionej, będą zawsze nieco cieplejsze niż te od północy. Tam zlokalizujmy pokoje, z których korzystamy najczęściej.
Bardzo istotną decyzją jest wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb metrażu. Trzeba przemyśleć, czy dom ma nam służyć tylko teraz, przez kilka lat, czy jest to wybór na całe życie. Dopasujmy wielkość planowanego budynku do ilości domowników i naszych planów życiowych. Chcemy by wszyscy mieszkańcy mieli komfortowe warunki, jednak powinniśmy przewidzieć co będzie gdy dzieci dorosną, wyprowadzą się i jak zagospodarujemy przestrzeń w przyszłości. Każdy dodatkowy metr powierzchni, to większe pieniądze na budowę i wyższe koszty eksploatacji w przyszłości. Piękne są przestronne wnętrza, ale ich ogrzanie generuje przecież wysokie koszty. Oczywiste jest też, że przeprowadzając się do domu, nie chcemy mieszkać w maleńkich niskich pokoikach, jakie mieliśmy wcześniej w bloku. Trudna decyzja i warta wielu dokładnych rozważań. Najłatwiej się do nich przygotować analizując ilość posiadanych mebli i sprzętów i próbując je wpasować w nowe przestrzenie. Zastanówmy się czego nam teraz najbardziej brakuje, co nam się nie mieści w aktualnie zajmowanym mieszkaniu.
Przygotowując się do budowy domu, wybierając działkę, często nie zastanawiamy się nad tym, jaki dom można na niej zbudować. Tymczasem wybór wąskiej działki może zmusić nas do zaprojektowania budynku dwukondygnacyjnego. To rozwiązanie dobre na teraz. Gdy będziemy starsi, możemy poczuć niedogodność codziennego wspinania się po schodach. Schody są ładne, bywają ozdobą domu, jednak czy na pewno jesteśmy gotowi do codziennego wielokrotnego ich pokonywania? Może powinniśmy wybrać dom parterowy, z poddaszem użytkowym, gdzie umieścimy pokoje dla gości, a nie najczęściej używane pomieszczenia.
Bardzo często spotykanym błędem projektowym, jest zbyt mała ilość pomieszczeń gospodarczych. Pralka nie musi stać w łazience , powinna mieć swoje miejsce w pralni. Tam także można umieścić deskę do prasowania, suszarkę do prania. Garderoba to wygodny sposób na to, by nie zastawiać się wielka ilością wielkich szaf. Szafy w garderobie będą tańsze bo otwarte, a dostęp do nich wygodniejszy. Pamiętajmy jednak o tym, by wejście do garderoby było z sypialni, lub w najbliższym jej sąsiedztwie. Dobrze jest zaplanować także spiżarnię. To niewielkie pomieszczenie, powinno być zlokalizowane od północy, by było w nim chłodno lub po prostu przy kuchni. Docenimy jego walory gdy zapełnimy je przetworami, zgrzewkami napojów, rzadko używanymi kuchennymi akcesoriami. Pralnia, suszarnia, garderoba i spiżarnia to pomieszczenia do których mieszkańcy bloków nie są przyzwyczajeni, a które stanowią o komforcie zamieszkania we własnym domu.
Kuchnia powinna znajdować się blisko wejścia do domu. To pomieszczenie do którego najczęściej wchodzimy prosto z ulicy , niosąc zakupy. Błędem jest gdy wejście do kuchni prowadzi przez salon, nie jest to komfortowe rozwiązanie, lepiej go unikać.
Toalety nie powinny być w pobliżu salonu i kuchni. Z wiadomych względów, dla komfortu użytkowników. Można też zastanowić się nad odsunięciem toalety od sypialni, hałas spuszczanej wody może budzić domowników.
Garaż dobrze jest zaplanować w bryle budynku. To duża przyjemność wejść prosto z garażu do domu, gdy na dworze jest śnieżyca albo ulewa. Zapłacimy także mniejszy podatek, niż za garaż – budynek wolnostojący.
Balkony, w ładnie zaprojektowanych domach, są z pewnością bardzo efektowne, ale czy potrzebne? Możliwość wyjścia w każdej chwili do własnego ogrodu, jest jednak bardziej atrakcyjna. Po co ponosić dodatkowe koszty.
Planując dom, postarajmy się zastosować okna w typowych rozmiarach, możemy na tym sporo zaoszczędzić. Do przemyślenia jest także zastosowanie okien połaciowych w dachu. Bywają czasami niezbędne, jednak lepiej ich unikać. Powodują nagrzewanie się pomieszczeń latem, wyziębienie zimą, zasypane śniegiem zabierają światło, a gdy pada deszcz nie można ich otwierać.
Pamiętajmy, że im bardziej prosta bryła budynku tym mniejsze koszty. Jest to bardzo istotne w przypadku dachu , który kilkakrotnie załamany pod różnym kątem, wielospadowy, powoduje znaczne zwiększenie kosztów realizacji.
Przed projektowaniem zastanówmy się, czy potrzebne będą rolety zewnętrzne. Często spotykanym błędem jest zaplanowanie zbyt niskich nadproży nad oknem, a kaseta na rolety zajmuje sporo miejsca.
Na etapie projektowania musimy zaplanować dodatkowe obciążenia konstrukcji. Jeżeli chcemy na dachu umieścić w przyszłości kolektory słoneczne, koniecznie pamiętajmy o zaplanowaniu tego w projekcie. Jest to istotne dla stabilności konstrukcji dachu i być może będzie wymagało jej wzmocnienia.
Pamiętajmy o bardzo szczegółowym zaplanowaniu instalacji elektrycznej. Dla nowoczesnych kuchenek elektrycznych np. indukcyjnych niezbędne jest zasilanie prądem trzyfazowym (tzw. siła). Ilość gniazd elektrycznych i ich rozmieszczenie wpłynie na komfort użytkowania i estetykę wnętrza. Nie chcemy przedłużaczy i przewodów pod nogami. Zaplanujmy to bardzo dokładnie.
Nigdy nie unikniemy wszystkich błędów w zaprojektowaniu wymarzonego domu. Może okazać się, że taras jest za mało zadaszony i nie można z niego korzystać gdy pada, że brakuje nam wejścia do garażu od strony ogrodu, schody są za wąskie, że właściwie nie są potrzebne nam dwie umywalki. Jednak, im więcej czasu spędzimy nad planem na początku naszej przygody z budową domu, tym bardziej będziemy usatysfakcjonowani w przyszłości.
autor: Maja Przyczyna
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła