Rozmnażanie roślin to ogromna oszczędność. Jak się do niego zabrać?
Chęci, czas i miejsce to składniki potrzebne do rozmnażania roślin zakończonego sukcesem. Warto do nich dodać jeszcze pewną wiedzę ogrodniczą, bez której nie uzyskamy żadnych efektów. Rozpoczynamy przewodnik po najefektywniejszych sposobach rozmnażania roślin, dzięki którym cierpliwi mogą w ciągu roku pozyskać wiele egzemplarzy ulubionego krzewu, znacznie zwiększyć rabatę bylinową, albo uszlachetnić zdziczałą podkładkę. Zacznijmy jednak od początku i ustalmy, czego potrzebujemy do rozmnażania roślin, by było skuteczne i opłacalne.
Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 r.
O czym należy pamiętać podczas rozmnażania roślin?
Podłoże
Ziemia, której będziemy używać do sadzonkowania powinna być wolna od zanieczyszczeń. Jeśli sadzonki i młode rośliny będą zmuszone wzrastać w trudnych warunkach, mogą obumrzeć, nawet jeśli znane są z odporności. Unikamy więc ziemi zasolonej, pobranej z miejsca, gdzie trwała budowa domu, albo z pobliża ulicy. Zamiast tego zaopatrzmy się w piasek rzeczny, ziemię ogrodową i torf. W zależności od czasu ukorzeniania się i upodobań roślin, będziemy przygotowywać dla nich specjalne podłoże, np. róża czysty piasek, hortensja - mieszanka piasku z torfem pół na pół, etc. Dobrze jest też zaopatrzyć się w kompost i obornik - dodanie ich do ziemi, w której będziemy trzymać młode ukorzenione sadzonki sprawi, że będą miały bujny i zdrowy przyrost.
Uprawiasz warzywa? Sprawdź, jakie pH ziemi będzie odpowiednie → Jakie pH gleby do uprawy warzyw?
Narzędzia
Potrzebujemy ich niewiele i z pewnością, jeśli jesteśmy właścicielami ogrodu, już je posiadamy: ostry nóż, ostry sekator, szpadel i łopatka. Ważne, by narzędzia były ostre, szczególnie te, którymi będziemy przygotowywać sadzonki. Przed pracą zawsze je czyścimy i dezynfekujemy. Dobrze jest też zadbać o odpowiednią pracownię, w której założymy naszą hodowlę - w miejscu ciepłym, ale ocienionym, raczej nie na widoku (bo inspekty nie należą do najpiękniejszych miejsc w ogrodzie) i oczywiście z dostępem wody.
Więcej o narzędziach do ogrodu przeczytasz tu → Narzędzia ogrodowe - podstawowy zestaw do każdego ogrodu
Ukorzeniacz
Z łatwością kupimy w sklepie ukorzeniacze w proszku lub w płynie od sadzonek zielnych i zdrewniałych, które gwarantują młodej sadzonce potrzebne do wzrostu witaminy. Zamiast nich, jeśli nie chcemy inwestować, możemy użyć posiadanego środka grzybobójczego i w nim otaczać sadzonkę przed ukorzenianiem. Niektóre rośliny w ogóle nie potrzebują ukorzeniacza.
Doniczki/inspekty
Ideałem byłoby posiadanie zamykanego inspektu, w którym młode rośliny wzrastają zamknięte szczelną szybą, która nie pozwala uciekać wilgoci z podłoża. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, rozważmy zakup zamykanych wielodoniczek, przygotowanie swojej roboty małej folii, w której będziemy sadzić rośliny, albo wykorzystajmy stare doniczki, które przykryjemy z góry siatką, by zapobiegać parowaniu.
Rośliny do rozmnożenia
Warto przeczytać: Jak rozmnożyć storczyki?
W zależności od tego, jaką roślinę planujemy rozmnożyć, będzie to albo łatwe, albo niemożliwe. Nie zawsze rozmnażanie amatorskie przynosi oczekiwane rezultaty i tak na przykład nie łudźmy się, że rozmnożymy ośnieżę karolińską - nie udaje się to nawet szkółkarzom, rozmnażanie magnolii również należy do trudnych. Z kolei berberysy, pięciorniki są bardzo łatwe w ukorzenianiu, a rośliny takie jak bzy, czy truskawki same dążą do rozmnożenia wegetatywnego. Drzewa, krzewy, byliny, cebulowe, kwiaty jednoroczne - każde z nich rozmnaża się w inny sposób, warto więc przyswoić sobie wszystkie metody, bo kompletny ogród potrzebuje wszystkich rodzajów roślin, by był atrakcyjny przez cały rok.
Metody rozmnażania roślin
Odcinanie rozłogów
Ta metoda dotyczy roślin, które same wytwarzają rozłogi, np. truskawek i polega na odcinaniu ich w odpowiednim czasie od rośliny matecznej.
Zbiór i wysiew nasion
Bardzo wiele kwitnących roślin ogrodowych wytwarza nasiona. Niektóre z nich same się rozsiewają i pojawiają w nowych miejscach w ogrodzie, innym trzeba nieco pomóc.
Odkłady powietrzne i poziome
Ten sposób rozmnażania pozwala na uzyskanie jednej rośliny z jednego pędu. Metoda ta nie wymaga od nas wiele wysiłku, ale potrzeba cierpliwości, by roślina sama się ukorzeniła.
Sadzonki zdrewniałe i zielne
To najbardziej popularna metoda rozmnażania, stosowana najczęściej, bo jedna mała sadzonka, to jedna docelowa roślina.
Szczepienie i okulizacja
Większość roślin, które nabywamy są szczepione, lub okulizowane. Jeśli taka roślina zmarznie, możemy samodzielnie zaszczepić szlachetną odmianę na podkładce, wystarczy tylko wiedzieć jak.
Podział karp, cebul i kłączy
Każdą większą kępę w naszym ogrodzie możemy podzielić i uzyskać w ten sposób wiele młodych sadzonek, którymi obsadzimy niejedną rabatę, lub podzielimy się z sąsiadem.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła