Narzędzia ogrodowe - podstawowy zestaw do każdego ogrodu
Na początku nic nie jest proste. Każde nowe zadanie, które przed sobą stawiamy, wymaga od nas zdobywania wiedzy nie tylko poprzez przygotowanie teoretyczne, ale również praktyczne działania. Nie inaczej jest w przypadku doskonalenia umiejętności pielęgnacji ogrodu, jednak prace można sobie ułatwić, wybierając odpowiedni sprzęt.
Aby rozpocząć niezbędne czynności na terenie posesji, musimy najpierw skompletować narzędzia. Z czego powinien składać się podstawowy zestaw, który musi posiadać w swoim schowku każdy ogrodnik?
O tym nie zapomnij
Na samym początku tworzenia ogrodu, dobrze jest stworzyć sobie tak zwany zestaw minimum, czyli złożony z najbardziej podstawowych narzędzi ogrodniczych, który później będzie można rozbudowywać, zgodnie ze swoimi potrzebami. Co powinno się w nim znaleźć?
- Szpadel – niezbędny podczas wielu prac, związanych z koniecznością wykopywania dołów, przekopywania ogrodu, niezbędnego wykopywania określonych roślin, odcinania itp.
- Łopata – ułatwi przenoszenie czy załadowywanie np. ziemi, kompostu lub piasku.
- Grabie – w tym przypadku przydadzą się różne rodzaje, m.in. do grabienia trawy, liści, do pracy związanej z wyrównywaniem ziemi czy pielęgnowaniem rabat warzywnych i kwiatowych, dlatego warto przygotować zarówno te o długim trzonku i twardych zębach, ale również o bardziej sprężystych oraz mniejsze, ułatwiające prace bardziej szczegółowe.
- Widły – pozwolą szybko przerzucić obornik czy wykonać prace związane z napowietrzeniem przydomowego trawnika.
- Kultywator ręczny – dzięki niemu ziemia w obrębie grządek będzie dobrze spulchniona.
- Motyka, mała łopatka – do pielęgnacji ogródków warzywnych czy rabat kwiatowych, by ułatwić prace wymagające precyzji, np. usuwanie chwastów.
- Konewka (do małego ogródka, roślin na tarasie) lub wąż ogrodowy (przy dużych przestrzeniach) – do podlewania terenów zielonych, szczególnie wtedy, gdy nie zdecydowaliśmy się na automatyczny system nawadniania.
- Sprzęt do cięcia:
- sekator – najczęściej używane narzędzie tego typu. Dobrze jest wybrać dwa modele: mniejszy i poręczniejszy do pielęgnacji drobnych roślin oraz większy, mocniejszy, który poradzi sobie z grubszymi gałęźmi,
- piła – przydatna, gdy zajdzie konieczność przecięcia np. grubego konaru,
- nożyce, noże – do przycinania mniejszych roślin, szczepienia i innych drobnych prac.
- Taczka – do przewożenia ziemi, ciężkich przedmiotów, narzędzi itp.
- Kosiarka – elektryczna lub spalinowa. W ogrodach o bardzo małej powierzchni, można również stosować kosiarkę ręczną.
Nie warto oszczędzać
Narzędzia ogrodowe to sprzęt, który przydaje się do pracy niemalże każdego dnia. Dlatego podczas dokonywania zakupu, trzeba szukać egzemplarzy wysokiej jakości, wykonanych z dobrych, trwałych materiałów. Poza tym muszą być one wygodne, dostosowane do naszego wzrostu oraz siły fizycznej, a także idealnie leżeć w dłoni. To niezwykle istotne, ponieważ dobrze przemyślane zakupy, pozwolą znacząco zwiększyć komfort działań na terenie posesji. Narzędzia z tak zwanej wysokiej półki będziemy mogli użytkować przez wiele lat, bez strachu o ich zniszczenie, i bez konieczności nieustannej wymiany ich na nowe. Mówiąc krótko – w tym przypadku nadmierna oszczędność nie wyjdzie nam na dobre.
Uczyć trzeba od najmłodszych lat
Wybierając narzędzia ogrodowe, warto pomyśleć również o skompletowaniu zestawu dla naszych dzieci. Dzięki temu od początku będziemy mogli pokazywać maluchom, w jaki sposób pielęgnuje się ogród oraz co mogą zrobić, by pomóc nam w codziennych pracach. Wiele firm zajmujących się produkcją tego typu sprzętu, oferuje specjalne narzędzia, tworzone z bezpiecznych materiałów, w rozmiarze doskonale pasującym do dziecięcej ręki.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła