Okno uchylno-obrotowe - otwieramy poddasze na świat
Przestrzeń i światło - tego brakuje na poddaszu. Skosy często zabierają wiele miejsca, które chętnie byśmy zaadaptowali, gdyby nie fakt, że jest nam ciasno, nisko i duszno. Pierwszym krokiem jest doświetlenie poddasza i podniesienie sufitu, byśmy mogli w jak największej jego przestrzeni swobodnie poruszać się w pozycji wyprostowanej. Tutaj zwykłe okna połaciowe są niewystarczające, bo choć zyskujemy po ich wstawieniu kilkanascie centymetrów, to ciągle jest stanowczo za mało. Poza tym mają one swoje wady. Inaczej w przypadku gdy jest to okno uchylno-obrotowe. Dlaczego jest takim fenomenem?

Co kryje się za nazwą okno uchylno-obrotowe?
Większość okien możemy po prostu otwierać, uchylając je do góry i w ten sposób przewietrzać pomieszczenie. W zależności od rodzaju okna kąt odchylenia może być różny od 35° do 45° w najnowszych modelach. Jeśli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, zwiększymy przestrzeń komfortowego podejścia do okna i wyglądania przez nie na świat. Pod tak otwartym oknem będziemy mogli swobodnie wstawać, a więc zlokalizować tu np. wannę, biuro, wersalkę, etc. Okno uchylne ma jednak wady, a są to przede wszystkim trudności z zamontowaniem markizy oraz myciem. Natomiast w nowym rozwiązaniu otwieramy okno na dwa sposoby. Jeśli je uchylamy, działa tak samo, jak tradycyjne okna dachowe. Natomiast po przełączeniu na drugą funkcję, okno będzie się obracać, umożliwiając nam bezpieczne i swobodne dostanie się do zewnętrznej płaszczyzny w celu jej umycia, lub montażu markizy (po zablokowaniu nie będzie się ruszać). Obrót jest w 100% bezpieczny, nie ma ryzyka, że rama wypadnie. Okna te są ponadto standardowo większe niż inne okna dachowe, więc wpada przez nie więcej światła, a my mamy lepszy widok na okolicę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Wybierając każde okno, nie tylko okno uchylno-obrotowe, powinniśmy brać pod uwagę jego parametry techniczne, bo od nich zależy, czy będzie solidne i trwałe. Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, jest energooszczędność i współczynnik przenikania ciepła, który bezpośrednio przekłada się na to, ile ciepła zimą będzie (lub nie) uciekać przez szybę i przez ramę. Szczególnie przy tego rodzaju oknach jest to ważny punkt, bo mają one zwyczajowo większe od standardowych przeszklenia. Z punktu widzenia użytkownika ważne są bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Przed zakupem należy sprawdzić, czy sięgniemy do klamki, jeśli okno będzie zamontowane wysoko, albo nie będziemy musieli się uciążliwie schylać, jeśli niżej. Możemy znaleźć rozwiązania z różnym ułożeniem klamki. Czy będzie ono bezpieczne dla dzieci przebywających w domu, czy możemy zablokować klamkę, by same go nie otworzyły? To z kolei generuje kolejne pytanie - o możliwość przewietrzenia pomieszczenia, np. pokoju dziecięcego, bez otwierania skrzydła, tylko przy użyciu wywietrznika. Ostatnią sprawą i może najważniejszą jest szczelność okna. By mieć tę pewność, najlepiej jest kupić produkt z montażem, bo każde okno zakłada się w inny sposób i przeważnie jest to bardzo skomplikowane i łatwo o pomyłkę.
Montaż okna w gotowym dachu. Na zgłoszenie, czy na pozwolenie?
Okna są rewelacyjne, chcemy je mieć w swoim domu, przeprowadzić remont, zmienić projekt budowlany, ale czy możemy? Kiedy wystarczy zgłoszenie , a kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Odpowiadamy.
Zgłoszenie:
- w przypadku, gdy budynek, w którym chcemy wstawić okno, znajduje się nie bliżej niż 4 m od granicy działki,
- jeśli nie jest to budynek objęty opieką konserwatora zabytków,
- jeśli wstawienie okna nie ingeruje w konstrukcję dachu.
Pozwolenie na budowę:
- w sytuacji, gdy pomieszczenie było wcześniej nieużytkowe, a teraz zmieniamy jego charakter na użytkowy,
- zmieniamy konstrukcję dachu,
- remontujemy dom będący pod opieką konserwatora zabytków.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła