Okna PCV. Czy warto kupić okna plastikowe?
Jeśli czeka nas wymiana okien, albo jesteśmy w trakcie “zamykania” stanu surowego nurtuje nas z pewnością konieczność podjęcia decyzji, które okna wybrać: drewniane, okna PCV (plastikowe), czy aluminiowe. Nie jest łatwa, bo każdy rodzaj profilu ma swoje wady i zalety i właściwy wybór podejmiemy wtedy, gdy dopasujemy rodzaj ramy do stylu budynku, potrzeb energetycznych i - może przede wszystkim – przepychu (bądź nie) w portfelu.

Okna PCV (plastikowe) - wiele stylizacji i to w niższej cenie
Zacznijmy od wyjaśnienia - Okna z PCV czy PVC, a może PCW? Obiegowo funkcjonuje skrót PCV (Polichlorek Winylu), jednak poprawnym jest PVC. Bowiem skrót PCV jest całkowicie niepoprawny i nie funkcjonuje w nazewnictwie międzynarodowym. Ale na potrzeby tego artykułu posługiwać się będziemy bliższym wszystkim skrótem PCV.
Do rzeczy. Nie podlega to dyskusji, jeśli otrzymaliśmy oferty wycenowe od producentów ram okiennych drewnianych i okna PCV, okazuje się, że za trzyszybowe okna plastikowe w okleinie i z naklejanymi szprosami, w niestandardowym rozmiarze (a więc jedne z najdroższych) zapłacimy dokładnie połowę ceny najtańszych okien drewnianych (dwuszybowych i bez szprosów). Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że plastik oklejony folią, drewnem nie jest i nigdy nie będzie, który to przykład pokazuje ważną rzecz - jeśli zależy nam na drewnie (np. ze względu na drewniany budynek, lub remont starego dworku) - naszym priorytetem jest wierność naruralnym i tradycyjnym materiałom. Tu w zasadzie kończy się dla nas niniejszy artykuł, bo nasze preferencje wyznaczają nam jeden właściwy wybór. Jeśli cena jest dla nas zaporowa szukajmy oszczędności poprzez wybór ościeżnicy z sosny, która jest tańsza od innych gatunków drewna.
Natomiast, jeśli wybór drewnianych okien przełoży prace wykończeniowe na następny rok, a dom nie jest zabytkowy, lecz np. luźno nawiązuje do tradycji polskiego dworku i nie zależy nam na drewnopodobnych ramach, które podrażają koszty, powinniśmy rozważyć ustępstwo na rzecz inwestycji w lepsze jakościowo okna plastikowe.
O czym pamiętać, w czasie wybierania okien PCV?
- Czy najtańsze okna w okolicy są dobre jakościowo?
Zapytajmy sąsiadów, z której firmy skorzystali i wyciągnijmy wnioski z ich doświadczeń. Jak przeżyli z oknami zimę, czy w razie problemów z nieszczelnością, lub złą regulacją ram, firma załatwiła montera specjalistę, który poprawił usterki? Jeśli ktoś posiada dane okna od kilku lat, zapytajmy o doświadczenia z pielęgnacją, sztywnością ram, ich trwałością. Czasem warto zapłacić nieco wyższą cenę, by ewentualnych sąsiedzkich problemów uniknąć.
- Własny montaż to żadna oszczędność, jeśli zrobimy to niefachowo
Wiedzą o tym dobrze producenci okien, że często problemy z nieszczelnością i odkształcaniem wynikają ze złego montażu i regulacji, więc możemy się spotkać z brakiem gwarancji, jeśli nie wykupimy okien z montażem.
- Kupujemy je na wiele lat, lepiej zadbać o ich jakość
Zainwestujmy w dobre ramy - sztywne, wielokomorowe i o trwałym kolorze. Jeśli budujemy dom pasywny, kupmy te z trzema szybami, zwróćmy uwagę nie tylko na współczynnik przenikalności ciepła, ale również hałasu, szczególnie, jeśli w pobliżu jest droga. Możemy rozważyć również pakiet antywłamaniowy - negocjujmy to ze sprzedawcą. Przy dużym zamówieniu, powinien dać nam rabat.
- Okna plastikowe są łatwe w obsłudze i nie wymagają konserwacji
To bardzo ważna cecha tych okien, gdyż poza okresowym myciem, nie musimy z nimi nic robić. Rzeczywiście piękne profile drewniane wymagają starannego czyszczenia, co kilka lat pracochłonnego odświeżenia powłoki, bo - szczególnie w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody - kruszy się ona i wymaga starcia, wygładzenia i ponownego nałożenia środka ochronnego.
- Uszkodzonego okna PCV nie naprawisz
Jak to, można zapytać, a co może się z nim stać? A jednak. Szczególnie trzeba na nie uważać podczas budowy i wykończenia ścian. Pochlapanie farbą, cementem grozi “wżarciem” się tego materiału w szczeliny okna. Raz ubrudzonej ramy nie sposób domyć. Uważać należy również na uszkodzenia mechaniczne i nadpalenia - nie zaszpachluje się ubytku i odkształcenia. Taśma na ramie, która zapobiega tego rodzaju przypadkom, nie może pozostawać na niej zbyt długo, bo po upalnym lecie, nie sposób będzie ją zeskrobać.
- Okna plastikowe nie nadają się do dużych przeszkleń
O czym powinien powiedzieć nam uczciwy sprzedawca. Drzwi balkonowe z PCV nie stanowią problemu, ale rama plastikowa po prostu nie może mieć takiej sztywności, jak ta zrobiona z drewna i aluminium, więc jeśli marzymy o dużych przeszkleniach i przesuwnych ogromnych drzwiach, to nie jest wybór dla nas. Tu znacznie lepsze będzie aluminium.
Porównanie[1] cen okien PCV
Okna plastikowe mogą się znacznie różnić ceną, na którą skłąda się min. klasa profilu (A - najlepsza, z C lepiej zrezygnować), współczynnik przenikania ciepła Uw i Ug (im mniej, tym lepiej), wykończenie, odporność na włamanie.
Alu Look - imituje aluminium dzięki specjalnej okleinie, profil A, Uw = 0.73, współczynnik izolacji akustycznej = 35. Cena: 1225 zł
Blu Energy - biały, możliwość okleiny RAL, profil B, Uw = 0.73, współczynnik izolacji akustycznej = 34. Cena: 760 zł
Iglo 5 Classic - 43 kolory wykończenia, profil A, Uw = 1.0, współczynnik izolacji akustycznej = 36. Cena: 536 zł
Warto zebrać oferty od kilku firm, bo okazuje się, że za podobne parametry możemy zapłacić różne ceny. Wszystko ostatecznie zależeć będzie od naszych preferencji.
[1]Ceny podane za porównywarką okien ze strony:
https://porownywarka.informatorbudownictwa.pl/okna-z-pvc-i-drewniane
Stan na: czerwiec 2019.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła