Okna plastikowe, czy drewniane. Podpowiadamy co wybrać
Te pierwsze są dość popularne i powszechnie znane. Te drugie wracają do łask i cieszą się coraz większym powodzeniem wśród inwestorów. Które wybrać? Ostateczna decyzja powinna być poprzedzona długą analizą.
Gdyby patrzeć ludziom w okna, to w większości polskich domów zobaczymy standardowe, plastikowe okna w białych obwódkach. Co więcej – niektórzy z nas pamiętają pewnie boom, który nastał kilkanaście lat temu, gdy ludzie zaczęli masowo wymieniać stare okna drewniane na plastikowe.
70 do 30
To nie wynik rywalizacji sportowej, ale procentowy udział w rynku okien plastikowych i drewnianych. Oczywiście, dominują te pierwsze. Naturalnie oznacza to też, że inwestorzy częściej decydują się na tego typu rozwiązanie.
Jeśli decyzję uzależniasz na przykład od tłumienia hałasu czy oczekiwanego ciepła, nie ma tutaj znacznej różnicy. Oba prezentowane typy okien można gwarantują to samo i oba można dodatkowo wyposażyć w systemy antywłamaniowe. Okna można kupić w dowolnych kształtach i rozmiarach niezależnie od materiału. Plastik jest jednak o wiele łatwiejszy w konserwacji i przy tym lżejszy. Niestety, plastikowe okna dachowe niezbyt dobrze współpracują z więźbą dachową. Decydując się na okna plastikowe, nie musisz ograniczać się tylko do koloru białego – wszystko zależy od gustów i każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępne są nawet okna plastikowe z czarną ramą. Ciemne okna bardziej nagrzewają się pod wpływem działania słońca oraz mocniej od drewnianych odkształcają się pod wpływem zmian temperatury.
Warto wiedzieć, że okna plastikowe będą nieco zimniejsze, bo rama z plastiku ze stalową wkładką w większości przypadków jest zimniejsza od drewnianej. Ramy okienne są zimniejsze od szyb. Oznacza to, że jeśli okno będzie niewielkie, wtedy różnice między izolacyjnością szyby i okna są wyższe.
Drewno wraca do łask
Jeszcze kilka lat temu okna drewniane kojarzyły się nam z reliktem PRL-u. Drewniane oznaczało tandetne, a nawet biedne. Trend ten gwałtownie się zmienił i dziś okna drewniane u inwestorów budujących domy pojawiają się nie rzadziej niż okna plastikowe pomimo tego, że są droższe. Mają one jednak swój urok i potrafią się wpisać w całościowy klimat domu. Dodatkowo, bardziej niż okna plastikowe, są naturalnym regulatorem wilgoci, a za sprawą zminimalizowanego przewodnictwa ciepła, sprzyjają odpowiedniej termoregulacji budynku – ciepło zostaje wewnątrz, zimno na zewnątrz.
Wielu zapyta, jak z eksploatacją? Niektórzy entuzjaści okien drewnianych zapewniają, że mogą one przetrwać nawet sto lat! Brzmi to hurraoptymistycznie, ale nawet jeśli okaże się, że pierwsze oznaki „zużycia” pojawią się po około 50 latach, to i tak brzmi całkiem nieźle w porównaniu z długością życia człowieka. Drewniane okna są produkowane z rozmaitego drewna, można je malować na dowolny kolor.
Okna drewniane są ekologiczne i „zdrowe”. Drewno to odnawialny surowiec, który podlega rozkładowi biologicznemu. Do produkcji okien plastikowych wykorzystuje się substancje chemiczne. Co więcej, drewno nie brudzi się tak jak plastik, który ładuje się elektrostatycznie, a przez to przyciąga brud i kurz sprzyjający powstawaniu i rozwojowi bakterii. Może więc szkodzić alergikom.
Z drugiej strony bardziej wytężonej pielęgnacji wymagają okna drewniane, ale też to właśnie ten rodzaj okien podwyższa wartość budynku przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Kupując okna, należy pamiętać, aby producent był pewny, a jego produkty dysponowały odpowiednimi atestami. Dobrze też powierzyć montaż okien fachowcom, którzy właściwie osadzą okna.
Jeśli zależy nam na budżecie i oszczędnościach, wybierzmy okna plastikowe PCV. Jeśli jesteśmy w stanie dopłacić, zdecydowanie lepiej będą służyć nam okna drewniane, a w dłuższej perspektywie inwestycja zwróci się i okaże się tańsza niż wybór okien plastikowych.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła