Odkryj potencjał budowy domu systemem gospodarczym
Choć normą wydaje się zlecenie budowy domu jednej z wielu firm specjalizujących się w realizacji tego zadania, nie mamy wcale do czynienia z jedyną opcją, z której możemy skorzystać. Alternatywą dla niej jest budowa domu tak zwanym systemem gospodarczym. Czas więc dowiedzieć się, co to oznacza w praktyce.
Budowa domu systemem gospodarczym i jej sekrety
System gospodarczy zakłada, że podczas budowy domu większość prac wykonuje się samodzielnie lub przy pomocy zaprzyjaźnionych osób. Teraz jest to zadanie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo w sieci nie brakuje naprawdę solidnych poradników, a popularność, jaką cieszy się wynajem minikoparki do prac ziemnych i innych typów sprzętu, znacząco ogranicza koszt związany z jego wykorzystaniem na placu budowy. Oczywiście, nawet budując dom systemem gospodarczym dobrze jest rozważyć przeprowadzenie niektórych etapów przy wsparciu profesjonalnej ekipy budowlanej.
Coraz więcej ekip poleca zresztą fachowe usługi doradcze. Na profesjonalistów można liczyć zwłaszcza wtedy, gdy konieczne są prace na wysokościach. Gdy w grę wchodzi podnośnik koszowy wynajem od Boels jest znacznie korzystniejszy niż zakup. Za samą obsługę podnośnika powinien jednak odpowiadać ktoś, kto ma odpowiednie uprawnienia i jest zaznajomiony z zasadami BHP.
System gospodarczy – jak się przygotować?
Planując budowę domu systemem gospodarczym można liczyć na spore oszczędności. Nie oznacza to jednak, że na osoby decydującej się na taki krok nie czekają żadne wydatki. Konieczny jest nie tylko profesjonalny projekt oraz zgromadzenie zezwoleń przewidzianych przez polskie prawo. Niezbędne jest też zatroszczenie się o odpowiednie materiały oraz o ich transport. Warto więc pamiętać, że sklepy budowlane są otwarte na negocjacje przy większych zamówieniach. Być może dobrym pomysłem będzie więc zamówienie niektórych materiałów wspólnie z sąsiadem.
Blaski i cienie systemu gospodarczego
Samodzielne budowanie domu jest kuszące przede wszystkim dlatego, że oznacza brak kosztów bezpośrednio związanych z robocizną. Nie można jednak nie wspomnieć także o kilku innych jego zaletach. Tu warto mieć na uwadze choćby na rozłożenie prac w czasie, dzięki czemu kolejne etapy można inaugurować wtedy, gdy posiada się już zgromadzone zasoby finansowe. W praktyce oznacza to, że można wybudować dom bez konieczności zaciągania dużego kredytu, co w czasach wysokiej inflacji jest sporym ułatwieniem.
Decydując się na system gospodarczy warto pamiętać jednak o tym, że nie jest on wolny od wad. Najpoważniejszą jest zwykle dłuższy czas, jaki należy przeznaczyć na wybudowanie domu, warto wspomnieć jednak także o kilku innych niedociągnięciach. Brak czasu i konieczność spędzania na budowie wszystkich wolnych chwil odbija się niekorzystnie na życiu towarzyskim i rodzinnym. Należy też liczyć się z ogromem ciężkiej, fizycznej pracy oraz z ryzykiem mniejszych i większych kontuzji.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła