Od czego można ubezpieczyć mieszkanie lub dom?
Na pytanie postawione w tytule artykułu trudno odpowiedzieć jednym zdaniem. Lista zdarzeń losowych, które może obejmować polisa jest długa. Wymienić można m.in takie zdarzenia, jak powódź, katastrofa budowlana, przepięcie w urządzeniach elektrycznych (np. po uderzeniu pioruna), zalanie (np. w wyniku uszkodzenia instalacji hydraulicznej lub deszczu nawalnego przy otwartym oknie). Co jeszcze?
Ubezpieczenie domu lub mieszkania może obejmować również takie ryzyka, jak np.
- zamarznięcie wody w instalacji hydraulicznej
- uszkodzenia w wyniku pojawienia się dymu i sadzy
- efekt działania fali uderzeniowej
- uszkodzenia w wyniku wystąpienia lawiny
- uszkodzenia z powodu opadu gradu czy śniegu
- upadek statku powietrznego lub jego przymusowe lądowanie
- uderzenie pojazdu w budynek
- osunięcie się ziemi (także trzęsienie ziemi)
- upadek drzewa
- akty terroru
- kradzież z włamaniem i rabunek.
Część z powyższych zdarzeń może wchodzić w podstawowy zakres ochrony w ramach polisy ubezpieczenia mieszkania. Inne mogą być opcją dodatkową. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą konkretnego towarzystwa ubezpieczeń i dokładne sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).
Na ile lat zawieramy polisę ubezpieczenia mieszkania?
Wszystko zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeń. Na rynku są dostępne oferty ubezpieczenia mieszkania na 12 miesięcy lub na 3 lata. Warto zwrócić uwagę na ewentualne zniżki i możliwość opłaty w ratach lub z góry za cały okres trwania polisy. W tym drugim przypadku jest zazwyczaj przewidziana pewna ulga. Dlatego tak istotne jest dokładne zapoznanie się z ofertą i dopytanie agenta ubezpieczeniowego o wszystkie te elementy. Przed podjęciem decyzji o zawarciu polisy ważne jest dokładne zapoznanie się z zakresem ochrony, sprawdzenie wyłączeń, dopytanie o opcje dodatkowe i zestawienie tych wszystkich informacji z wysokością składki.
Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny
W przypadku posiadania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, bank może wskazać listę ryzyk, które muszą znaleźć się w zakresie ochrony. W takim przypadku, poszukując najlepszego ubezpieczenia mieszkania na rynku, pod uwagę trzeba wziąć te wymagania jako punkt wyjścia.
Bank może też zaoferować zawarcie ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym współpracuje. Warto jednak zestawić to ubezpieczenie (zakres i wysokość składki) z ofertą innych ubezpieczycieli. Może się okazać, że oferta przedstawiona przez bank nie będzie najbardziej korzystną opcją i wybór będzie oczywisty.
OC w życiu prywatnym
OC to kolejny ważny element kompleksowej ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. Nie chodzi tutaj o OC i ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to opcja dodatkowa, z której niewątpliwie warto skorzystać.
W jakich sytuacjach przyda się takie OC? Na przykład w przypadku zalania mieszkania sąsiadów z Twojej winy, wystąpienia pożaru w budynku, którego źródło jest w Twoim mieszkaniu czy szkody wyrządzonej osobie trzeciej lub jej mieniu przez Ciebie, Twoje dziecko lub zwierzę domowe. W każdym z tych zdarzeń musielibyśmy liczyć się z dużymi kosztami rekompensaty za zniszczenia mieszkania sąsiadów. Posiadając OC w życiu prywatnym zyskujesz niezbędne wsparcie finansowe na pokrycie wyrządzonych szkód.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła