Kawalerka - jak ją urządzić, byśmy czuli się w niej komfortowo?
Kawalerka to przestrzeń wymagająca. Musimy wiedzieć, co najbardziej lubimy, w jakim wnętrzu czujemy się najswobodniej i najlepiej się relaksujemy? Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać,by funkcjonalnie urządzić garsonierę, to usiąść i spisać: jaki mamy plan dnia, styl życia, hobby, bo - choć niezbędny jest tu minimalizm - nie możemy rezygnować z tego, co najbardziej lubimy. Jest wiele rozwiązań, które sprawiają, że nawet najmniejsze powierzchnie mieszkalne stają się bardzo wygodne, co sprawiło, że rozwiązania w stylu tiny houses stały się ostatnio bardzo popularne na całym świecie.
Co to jest kawalerka i co nam oferuje?
Inaczej garsoniera, czyli bardzo często pierwsze mieszkanie dla młodych ludzi zaczynających nowe życie. Możemy powiedzieć, że naprawdę mamy szczęście, jeśli szybko uda się nam przejść “na swoje”, choć to “swoje” definiuje czasem 20m2. Jest to więc jeden pokój, któremu towarzyszy osobna mała łazienka i czasem osobna kuchnia, ostatnio częściej aneks kuchenny. Jeśli mamy szczęście, znajdziemy na planie miejsce na zabudowaną garderobę, lub wnęki na szafy przesuwne oraz balkon. Dla kogo jest to dobre lokum? Najpewniej dla singla, lub młodej pary z małym dzieckiem. Pamiętajmy, że jeśli pociecha podrośnie, może brakować jej w kawalerce miejsca do rozładowania energii. Z drugiej strony, są to najlepsze mieszkania pod inwestycję, bo proporcje kosztu kupna mieszkania do cen za wynajem są najlepsze na rynku.
Jak funkcjonalnie urządzić kawalerkę?
Mieszkanie w kawalerce nie oznacza rezygnacji z wygód i zamkniętej ciasnej przestrzeni. Pamiętajmy jednak w trakcie zakupów wyposażenia o kilku sprytnych wskazówkach projektantów małych przestrzeni:
Urządzenia i sprzęty wielofunkcyjne w kawalerce mile widziane
Chociaż wiąże się to z nieco większym kosztem, powinniśmy zainwestować w takie urządzenia, które rozwiążą więcej niż jeden problem na raz. Jeśli kupujemy pralkę, to zawsze z suszarką, ekspres do kawy z opcją gotowania wody na herbatę, a piekarnik z mikrofalówką. Dodatkową przestrzeń możemy wykorzystać na nasze rzeczy.
Kupując meble zastanawiajmy się nad tym, co zrobimy, gdy np. wpadną goście. Planując inwestycję w nowe biurko, rozważmy zamykany sekretarzyk - będziemy mieli miejsce na wszystkie dokumenty i jednym ruchem ręki zamkniemy cały bałagan. Jeśli kupujemy łóżko, poszukajmy takiego z dużym pojemnikiem na pościel, albo może zdecydujmy się na piętrowe, jeśli w domu są dzieci. Stół nie zawsze jest eksploatowany w 100%. Kupmy więc dostawny i składany model, który jednym ruchem ręki powiększymy w czasie większych obiadów rodzinnych. Jeśli często mamy gości, zainwestujmy w składane krzesła. Siedzi się na nich równie wygodnie, jak na tradycyjnych, a gdy nie są potrzebne możemy je postawić w szafie, lub wsunąć pod łóżko.
Atrakcyjne i praktyczne stoły do jadalni.
Przechowywanie rzeczy w kawalerce - najważniejszy problem
Gdziekolwiek znajdziemy miejsce, zainwestujmy w wielkie szafy przesuwne zagospodarowujące całą powierzchnię ściany, także tuż pod sufitem, gdzie najrzadziej sięgamy. Zmieścimy w nich nasze wszystkie rzeczy, a - jeśli drzwi zostaną wykończone taflą szkła - powiększymy optycznie pomieszczenie.
Jeśli w pomieszczeniu znajdują się schody, np. na antresolę, wykorzystajmy przestrzeń pod nimi, wykonując zabudowę schodów np. głębokimi szufladami, albo urządźmy tam kącik dla psa.
Zainwestujmy w szafki na wymiar. To zawsze wiąże się z większym kosztem, ale np. jeśli mamy wąską i wysoką przestrzeń do wykorzystania, możemy wstawić tam narty, kijki do nordic walkingu, albo deskę do prasowania.
W trudno dostępnych miejscach poszukajmy rozwiązań typu cargo. Szczególnie w głębokich szafkach narożnych, gdzie tak trudno jest nam sięgać ręką.
Wydzielamy sypialnię i kuchnię w kawalerce
Nie chcemy widzieć wszystkiego - np. nieumytych naczyń, nie chcemy też mieć wrażenia, że śpimy, pracujemy i jemy w tym samym pomieszczeniu. W sypialni potrzebujemy intymności, czegoś, co oddzieli nas od światła zapalonego w kuchni, jeśli inni domownicy jeszcze nie śpią. Choć z zasady, powinniśmy dążyć do powiększenia optycznego kawalerki, dobrze jest, choćby wzorem na podłodze, czy ustawieniem mebli, podkreślić funkcjonalność poszczególnych zakątków. Nie stawiajmy wysokich ścian, ale odgrodźmy się np. niewielkim regałem na książki. Jeśli kuchnia znajduje się w tym samym pomieszczeniu, tak ją zaprojektujmy, by od salonu oddzielał ją nieco wyższy barek - na co dzień zasłoni widok kuchennego bałaganu i nie zabierze dziennego światła, a od czasu do czasu usiądą przy nim znajomi. Jeśli mieszkamy w wysokim lokalu, możemy rozważyć budowę antresoli, np. na sypialnię, mini biuro, czy pokój starszego dziecka.
Jak zaprojektować odpowiednią kuchnię?
Nasz styl życia to nasza dekoracja
Nie rezygnujmy z hobby. Jeśli uwielbiamy gitary, powieśmy je na ścianie, stara perkusja zamieni się w stolik kawowy, a książki w wiszące półki. Możemy wykorzystać różnego rodzaju mocowania, by pod sufitem i na ścianie przechowywać to, na czym nam zależy. A jeśli nie możemy tego ukryć przed wzrokiem, wyeksponujmy to i sprawmy, by było główną dekoracją mieszkania.
Poza tym zadbajmy o to, by pomieszczenie było jasne, co nie oznacza koniecznie czystej bieli. Jasne barwy i obecność powierzchni na wysoki połysk, wykończeń ze szkłem i chromem - to klucz do optycznego powiększenia kawalerki. Nie tak duże znaczenie w domu ma ogromna przestrzeń, jak to, byśmy czuli się tu jak u siebie.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła