Kuchnia - wygodna, bezpieczna i piękna – jak ją zaprojektować?
Nie każde pomieszczenie ze zlewem i płytą grzewczą skłonni jesteśmy nazywać kuchnią. Wnętrze, które ma spełniać tę funkcję w naszym domu, musi być starannie zaprojektowane. Rzecz to niełatwa w dużym domu, gdzie podejmujemy szereg decyzji dotyczących umiejscowienia wyspy, baru, spiżarni, etc. W małych aneksach kuchennych jest to jeszcze trudniejsze, by metr kwadratowy zamienić w kuchnię, a wysunięty parapet w rodzinny stół. W obu przypadkach stosuje się jednak te same ogólne wytyczne dotyczące projektowania kuchni, z jedną różnicą - skalą.
Zorganizowane przechowywanie
To podstawa każdej kuchni. Miejsce na naczynia, jedzenie, środki czystości - potrzebujemy go naprawdę dużo. Szczególnie w małych kuchniach jest to trudny temat. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupić specjalne wyposażenie szafek (cargo), które pozwoli wykorzystać każdy centymetr kwadratowy, także w wąskich i trudno dostępnych miejscach.
Plamoodporne i wodoodporne powierzchnie
Są dokładnie trzy: podłoga, blat kuchenny i ściana w pobliżu zlewu. Powinniśmy dokładnie przemyśleć, z jakiego mają być materiału, bo nie wszystko, co jest ładne na wystawie, będzie takie po kilku latach użytkowania: olejowane blaty drewniane są podatne na odbarwienia, za wielkimi taflami szklanymi chroniącymi ścianę zbierają się okruchy i owady, a niezabezpieczone delfinem fugi płytek farbują od soków.
Światło do pracy i do jedzenia
W całym domu potrzebujemy światła do pracy i do wypoczynku. Nie inaczej jest w kuchni, gdzie powinniśmy wcześniej zaplanować punkty świetlne w strategicznych miejscach: nad stołem, przy zlewie, przy płycie i tam, gdzie będzie blat roboczy. Poszukajmy też rozwiązania typowo ozdobnego, szczególnie jeśli kuchnia połączona jest z salonem, np. sterowanej pilotem lampki, która zmieni kolor światła, podczas zabawy urodzinowej dzieci, a nocą włączy tylko niewielkie światełko, podczas gdy my będziemy buszować w lodówce.
Bezpieczeństwo całej rodziny
Jeśli w domu są małe dzieci, kwestią najważniejszą jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Zabezpieczamy kanty stołu i blatu, blokujemy szuflady, ewentualnie wybieramy rozwiązania z cichym domykiem, by dzieci nie uszkodziły sobie palców podczas ich zamykania. Środki chemiczne i leki obowiązkowo chowamy poza ich zasięgiem, bo ich skutki są znacznie gorsze niż przycięte paluszki i guzy.
Zaplanowany układ roboczy
To bardzo ważne, by kuchnia była dobrze zaprojektowana. To nie tylko wygoda użytkowania, ale również bezpieczeństwo. Trójkąt roboczy czyli lodówka - zlew - kuchenka
Kuchnię widzimy, a nie czujemy
Wentylator to podstawa każdej kuchni. To, jaki model wybierzemy, zależy od technicznych możliwości budynku, naszego gustu i rozciągliwości portfela. Jednak nawet najmocniejszy wyciąg nie wyeliminuje 100% zapachów, jakie z kuchni będą roznosić się po całym mieszkaniu. Dostęp do okna jest więc pożądany, a jeśli mamy taką możliwość, także montaż drzwi. W tym ostatnim przypadku wszystko zależy od naszego trybu życia i skłonności kulinarnych. Jeśli w domu gotujemy tylko wodę na herbatę, jest to zbędne, ale smakosze bigosów staropolskich, pasztetów i schabowych powinni kwestię drzwi przemyśleć.
Stół, stolik, albo blat
Stół w kuchni się przydaje. Możemy przy nim usiąść z kawą i rozłożyć na nim książkę kucharską, zjeść szybkie śniadanie, odrobić lekcje z dziećmi i wspólnie wyciskać ciasteczka. Jeśli nie mamy miejsca na wielki stół, pomyślmy, czy przyścienna wyspa, lub barek nie mogłyby go zastąpić. Poszukajmy modeli, które szybko się rozkładają, a miejsce przeznaczone do jedzenia podkreślmy innym kolorem ściany, lub podłogi.
Lodówka i zmywarka proporcjonalne do potrzeb
Jak również proporcjonalne do wielkości pomieszczenia. Jeśli jest za małe możemy rozważyć umieszczenie lodówki w przedpokoju, np. w zabudowanej szafie. Również zmywarka to konieczność, choćby najmniejsza. Nawet posiadacze najmniejszej kuchni poczują się lepiej, jeśli będą mogli włączyć ją i wyciągnąć się na kanapie. Z drugiej strony może się tak zdarzyć, że łazienka będzie tak mała, iż koniecznym będzie ustawienie w kuchni pralki.
Miejsce na małe “co-nie-co”
Nawet w najmniejszej kuchni musi się znaleźć miejsce na nasze ulubione nawyki: ekspres do kawy, półka z wybranymi przyprawami, wieszak do kieliszków na wino, albo nalewaki do cydru. Każda taka zmiana sprawi, że będziemy się czuli w niej komfortowo, choćby była tylko aneksem.
Dekoracje i brak dekoracji
Im więcej dekoracji, tym przytulniejsze wnętrze, ale również tym więcej kurzu się na nich zbiera, tym mniej miejsca na przechowywanie i tym większy chaos będziemy odczuwać po wejściu do pomieszczenia. Dlatego starajmy się zrównoważyć ich ilość i przeznaczenie. Z kolei kuchnia, w której nic się nie dzieje, wygląda smutno i sterylnie, jak wystawa sklepowa.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła