10 rad designerów na okolicznościowe dekoracje domu
Dom jest odbiciem naszego nastroju. My się zmieniamy, zmienia i on. Kluczowe jest to, by tak go urządzić, byśmy czyli się w nim przytulnie, komfortowo i stylowo - a dla każdego z nas oznacza to coś innego. Designerzy, którzy zawodowo zajmują się dekorowaniem wnętrz, zawsze najpierw słuchają klienta, chcą wiedzieć o nim jak najwięcej, by odbicie jego osobowości znalazło się wśród jego czterech ścian. Rzecz w tym, że jesteśmy zmienni i zmienne są nasze humory. Jak więc wypełnić dom, by odpowiadał nam w każdym czasie?

Dom jest kanwą, na której pojawiają się sezonowe zmiany
Kochasz jeden konkretny styl i chcesz być jemu wierny/a. To jak najbardziej trafne, bo w najpyszniej urządzonym wnętrzu nie w naszym stylu, będziemy czuć się nieznośnie. Jednak warto potraktować dom jak podobrazie. Nadać mu pewien kierunek, styl, wstawić ramy, które sezonowo będziemy wprowadzać odpowiadające nam dekoracje. Każdy z nas inne. Modna od lat biel sprzyja tego typu podejściu, ale nie znaczy to, że nie możemy wprowadzać koloru - jeśli zrobimy to rozważnie nic nie będzie się “gryźć”.
Wybierz temat przewodni, któremu będziesz wierna/y
To może być kolor, motyw zdobniczy, sztuka, czy - jak na obrazku materiał - drewno. Nie powinniśmy przeładowywać nim pomieszczenia, bo zamiast nadawać klimat, może nas nieco przytłoczyć, ale jeśli zachowamy umiar, stworzymy niebanalne sezonowe dekoracje. To, co pojawia się na ścianie, może w skali powtórzyć się na stole (pojedyncza goła gałąź w dużym dzbanie, kamienne świece), albo na łóżku (mech, siano, pled, sweter, kamienie - to wszystko możemy kupić wśród nowych pościeli). Poza materiałem możemy też nawiązywać do koloru i faktury (zimą wszędzie chcemy widzieć piękny splot ciepłego swetra, a wiosną zieleń młodych liści).
Operuj światłem, by stworzyć przytulny klimat
Wszyscy designerzy są zgodni, że odpowiednio dobrane kolor oświetlenia i ilość oraz rozmieszczenie punktów świetlnych znacząco wpływają na to, jak się czujemy w pomieszczeniu. Zadbajmy o światła na różnych wysokościach - kinkiety, wolnostojące lampy podłogowe, niewielkie lampki z rozproszonym, dekoracyjnym światłem, oświetlenie stołu na wysokości twarzy gości, w którym najlepiej będzie prezentować się stół i zasiadający goście. Również kolor światła (ciepły lub zimny) ma znaczenie - jeden będzie przytulny, a inny odświeżający.
więcej o świetleniu domu przeczytasz tu Oświetlenie domu - Rozświetlamy jesienne długie wieczory
Bądź otwarta/y na niekonwencjonalne rozwiązania
Przeglądaj magazyny wnętrzarskie, zaznaczaj ciekawe pomysły, nie bój się eksperymentować. Bezpieczna i niepodatna na krytykę jest tylko nuda. Jeśli nie chcesz, by twój dom wyglądał jak pokój hotelowy, improwizuj. Łóżko z palet - proszę bardzo, ława ze starego kufra, jak najbardziej, ogromne stare ramy, w których kryje się … ściana - świetnie, zabawa kolorem - do dzieła!
Zmieniaj przeznaczenie starych rzeczy
Mogą po prostu być dekoracją, stop klatką z wczesnego dzieciństwa i przemawiać w ten sposób tylko do Ciebie. Możesz używać ich niekonwencjonalnie i tak np. stary kosz metalowy na zakupy stał się pojemnikiem na sprzęty kuchenne, krzesło ojca wisi na ścianie w charakterze szafki nocnej, maszyna Singera - przedmiot westchnień babci, dzisiaj podaje Ci kawę.
Jeśli zapraszasz gości, podejdź do nich indywidualnie
Gościu znużony, gościu znudzony,
jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony,
zajrzyj tu do nas koniecznie...
śpiewała w 1984 roku Hanna Banaszak. Może nie potrafimy śpiewać, ale o gościa powinniśmy tak zadbać, by wiedział, że chcemy go widzieć jak najczęściej pod naszym dachem. O dobrym samopoczuciu nie decyduje przeładowany stół, ale szczegół, którym podkreślimy jego obecność: to może być ulubiona czekoladka zostawiona na jego talerzu, mały zajączek z podpisem, który weźmie do domu na pamiątkę, ulubiona potrawa, a jeśli nocuje w naszym domu - miękki ręcznik i prywatność przed snem, by czuł się jak w sześciogwiazdkowym hotelu.
Doceniaj przytulność tkanin
Zmieniaj je w zależności od pory roku,a przynajmniej dwa razy w sezonie. Zasłony/firany, obicie wersalki, obrus, lub podkładki pod talerze, dywany, poduszki i dodatki. To, co mamy w domu, szybko nam się nudzi i chcemy odmiany. Każde z nas czuje, że co innego definiuje jego komfort wiosną, co innego jesienią.
Dbaj o symetrię.. , którą będziesz mogła/mógł przełamać
Gdy jej nie ma, w pomieszczeniu panuje chaos, gdy jest jej za dużo, czujemy się jak pośród szkolnych ławek ustawionych przed tablicą. Choć do symetrii dążymy naturalnie, szukamy jej w ludzkiej twarzy, czujemy się w niej bezpiecznie, warto tak dekorować dom, by wśród porządku wyznaczonego poprzez ustawienie mebli, bądź powieszenie obrazów symetrycznie względem centralnego punktu, zaakcentować pewną różnicę - inny kolor dodatków (który może luźno powtórzyć się po drugiej stronie aranżacji), asymetryczne oświetlenie, któremu przeciwważy np. lustro, etc.
Zadbaj o to, by w domu zawsze były przekąski dostosowane do pory roku
Orzechy w starym czajniku cynowym, jabłka na stole, lody malinowe domowej produkcji czekające w zamrażalce, tarta dyniowa z pestkami, ciastka owsiane… Wprowadzasz w ten sposób miłe tradycje, które będziesz mogła/mógł powtarzać każdego roku z rodziną, na które będziecie czekali i wspólnie odmierzali upływający czas. Lepiej odmierzać go grzybową w październiku i pączkami w karnawale, niż przy użyciu zegara.
Stonowane barwy relaksują, energetyczne - pobudzają
Bezpiecznie jest urządzić mieszkanie tak, by energia pojawiała się w dodatkach, ale jeśli żywiołowo nie znosisz pasteli, a od lat jesteś wierny/a kolorystyce ..ot choćby ulicznej sztuki na Maderze, powtórz ją u siebie w domu i przez 365 dni czuj się jak na wakacjach.
Zobacz jak dobierać kolor ścian.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła