Fiołek alpejski — cyklamen — pięknie kwitnący kwiat domowy
Fiołek alpejski zwany także cyklamenem perskim to kwiat, którego nie trzeba przedstawiać. Uprawiany jest bowiem w wielu domach. Swoją ogromną popularność zawdzięcza pięknemu kwitnieniu i różnorodności kolorów i odmian, w jakich występuje. Fiołek alpejski jest łatwy w uprawie jako kwiat doniczkowy. Wystarczy stworzyć mu odpowiednie warunki, by kwitł miesiącami. Cieszy wtedy oczy swoimi niewielkimi kwiatami w żywych kolorach. Co ciekawe, cyklamen w doniczce kwitnie zimą. To pora roku, w której każdy spragniony jest widoku kolorowych kwiatów. Gatunek ten w naturze występuje w lasach i na kamienistych stokach wokół basenu Morza Śródziemnego.
Pielęgnacja i uprawa domowych roślin doniczkowych bywa często ciężka, dlatego warto poznać podstawowe zasady:
- Storczyk,
- Monstera dziurawa,
- Anturium,
- Azalia,
- Hiacynty,
- Grubosz (Crassula).
Cyklamen perski, czyli fiołek alpejski — podlewanie, uprawa w domu i pielęgnacja
Warunki uprawy fiołka alpejskiego w domu nie są wymagające. Przy zapewnieniu minimalnego zainteresowania kwiat ten odwdzięczy się długim kwitnieniem w porze zimowej. Wśród dostępnych w Polsce odmian cyklamenów występują głównie różowe, czerwone i białe. Mniej popularne, lecz równie piękne są fiołki liliowe i dwubarwne. Niewielkie kwiatki mają minimum pięć płatków. Często spotyka się je w odmianach falistych lub lekko postrzępionych. Mają delikatną strukturę i lekki, przyjemny zapach. Ozdobą są liście o srebrzystych i wyszukanych deseniach. Cyklamen, jako kwiat w doniczce, jest powszechny. Można go zakupić niemal w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym. Zimą dostępne są także w dyskontach. Jest to odpowiedni prezent na Dzień Matki i nie tylko.
Jak podlewać fiołki alpejskie?
Cyklamen to kwiat, dla którego regularne podlewanie w porze zimowej jest gwarancją pięknego kwitnienia. Od wczesnej jesieni aż do wiosny należy pilnować, by w doniczce było zawsze wilgotno. Należy przy tym pamiętać, że nadmierne podlewanie fiołków alpejskich prowadzi do ich gnicia. Najlepszą metodą jest nalewanie wody do podstawki doniczki. Nadmiar wody, której nie wchłonie ziemia, trzeba usunąć. Latem podlewanie cyklamenów powinno się ograniczyć do minimum. Dla tych kwiatów jest to okres wegetacji i nie mają w tym okresie dużego zapotrzebowania na wodę. Lekkie więdnięcie liści to znak, że fiołka trzeba koniecznie podlać. Nieregularne nawodnienie w porze zimowej skraca okres kwitnienia cyklamenów perskich.
Jakie warunki uprawy są najlepsze dla fiołka alpejskiego?
Cyklamenyperskie lubią rozproszone światło. Latem należy ograniczyć ich dostęp do słońca. Podczas kwitnienia zaś dobrze jest zapewnić im dostęp do naturalnego, dziennego światła. Optymalna temperatura dla fiołków alpejskich to przedział między 10 a 20°C. Jeśli w pomieszczeniu z kwiatami jest sucho i ciepło, dobrze jest zapewnić im naturalne nawilżenie. Można do tego użyć większej osłonki zalanej wodą. Ważne jest jednak, by woda nie miała bezpośredniego dostępu do korzeni. Ten piękny domowy kwiat zacznie bowiem gnić i obumierać. W okresie kwitnienia pożądane jest usuwanie łodyżek z przekwitłymi kwiatami. Da to nowe miejsce i przestrzeń dla kolejnych, rozwijających się dopiero pąków kwiatowych. Po przekwitnięciu cyklamen musi odpocząć.
Pielęgnacja i nawożenie fiołków alpejskich
Wśród wielu odmian fiołków alpejskich znajdują się niskie oraz dorodne, wysokie rośliny. Te drugie wymagają intensywnego nawożenia, zwłaszcza w porze kwitnienia. Do ich wzmocnienia sprawdzi się nawóz do kwiatów kwitnących, którym zasilamy roślinę w okresach trzytygodniowych. Mniejsze fiołki alpejskie w doniczcenawozić należy z ograniczoną intensywnością. Najlepiej jest stosować roztwór bądź wzmacniać je z mniejszą częstotliwością. Zżółknięte liście należy usuwać, by nie szkodziły roślinie. Warto przy tym pamiętać, by liście takie wyrywać zdecydowanym ruchem. Pozostawienie części łodyżki powoduje ich gnicie. W konsekwencji może to doprowadzić do złej kondycji całego kwiatu.
Fiołek alpejski — rozmnażanie rośliny z nasion
Mając kilka fiołków alpejskich w domu, warto pokusić się o ich rozmnażanie. W tej sytuacji kwiat wymaga niewielkiej pomocy. Z uwagi na to, że kwitnienie przypada na okres zimowy, koniecznością jest ręczne zapylenie kwiatów. Jest to możliwe przy pomocy zwykłego pędzelka. Należy delikatnie przenieść pyłek między kwiatami. W efekcie cyklamen wytworzy owoc zawierający nasiona rośliny. Wysiane pod koniec lata będą kwitły już późną jesienią.
Nasiona fiołka alpejskiego kiełkują w ciemności. Po ich uzyskaniu z owocu należy wysiać je bezpośrednio do torfu wymieszanego z wysterylizowanym piaskiem. Układając zarodniki na powierzchni, konieczne jest przysypanie ich cienką warstwą piasku. Po tej operacji konieczne jest zroszenie powierzchni w doniczce. Ważne jest zabezpieczenie siewke przed światłem. Dopiero po wykiełkowaniu można przestawić je do zacienionego miejsca i z czasem przyzwyczajać do światła dziennego. Tak przygotowaną sadzonkę cyklamenów można lekko wzmocnić niewielkim stężeniem nawozu. Zachowując odpowiednie warunki do uprawy, fiołek alpejski zakwitnie w ciągu kilku miesięcy. Osobom, które nie mają możliwości wyhodowania owoców i nasion cyklamenów pozostaje ich zakup w sklepie ogrodniczym. Daje to możliwość uprawiania fiołków alpejskich w ulubionych kolorach i odmianach.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła