Duże kwiaty doniczkowe do domu — do salonu i pokoju
Nic tak nie wzbogaca wnętrza, jak duże kwiaty doniczkowe do salonu czy pokoju. Nadają indywidualnego wyglądu. Wprowadzają spokój i oczyszczają powietrze. Duże, domowe rośliny doniczkowe są też dumą właścicieli. Ich hodowla nie zawsze jest trudna, jednak kilka lub kilkanaście takich zrobi wrażenie na każdym gościu. Wyglądają imponująco. Nawet najzwyklejsze są wyjątkową ozdobą.
Zobacz również :Ściana w salonie - 12 pomysłów na modną dekorację ściany w salonie.
Jakie duże rośliny doniczkowe są najlepsze do salonu i pokoju w domu?
Duże, domowe kwiaty doniczkowe to przede wszystkim palmy. Rosną najszybciej i dość łatwo je pielęgnować. Są piękną ozdobą, wspaniale prezentują się w dużych wnętrzach. W sprzedaży dostępne są także rośliny wolno rosnące. I one potrafią nadać wnętrzu wyjątkowego klimatu. Oto najpopularniejsze rośliny doniczkowe do domu (alfabetycznie). Niektóre gatunki tych roślin świetnie nadają się dla osób zapracowanych i zapominalskich.
Aspidistra wyniosła — duże kwiaty doniczkowe do salonu
Aspidistra wyniosła ma liście rosnące do długości 60 cm. Wyrastają na długich łodygach, przez co sama roślina osiąga imponujące rozmiary. Jest ona niezwykle odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Nie przeszkadza jej suche powietrze, czy mała ilość światła. Prosta w hodowli rzadko choruje. Należy podlewać ją regularnie. W okresie zimowym lekko przesuszamy, by nie spowodować gnicia korzeni.
Posiadanie pięknych roślin, które wprowadzają w zachwyt jest trudnym wyzwaniem, sprawdź zasady podlewania i wskazówki odnośnie do pielęgnacji.
Bananowiec — duże kwiaty domowe
Bananowiec pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Osiąga wysokość nawet 2 metrów i jest przy tym niezwykle dekoracyjna. Jest to duża roślina doniczkowa, która świetnie prezentuje się w salonie i innych pokojach. Wymaga przy tym dużo miejsca i światła. Najlepsze warunki do hodowli to ciepłe i słoneczne stanowisko. Minimalna temperatura hodowli bananowca to okolice 15-17°C. Dobrze jest zapewnić roślinie dużą wilgotności powietrza, zwłaszcza w okresie wzrostu. Powinno się ją podlewać 2 razy w tygodniu, by nie przesuszyć podłoża.
Chamedora wytworna
To jeden z najłatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych. Zwana także palmą koralową preferuje zacienione stanowiska. Świetnie zatem sprawdzi się w głębi pomieszczeń. Roślina ta szybko rośnie i wymaga sporo miejsca. Lubi chłodniejsze pomieszczenia, w których temperatura oscyluje wokół 18°C. Wymaga umiarkowanego podlewania. Powierzchnia podłoża powinna być lekko przesuszona. Chamedorę dobrze jest zraszać co kilkanaście dni. Suche powietrze jej szkodzi i przyczynia się do rozwoju przędziorków.
Daktylowiec — duża roślina doniczkowa do salonu
Najczęściej spotykaną odmianą tej dużej rośliny doniczkowej do domu jest daktylowiec kanaryjski. Jest szybko rosnącym drzewem, które świetnie adaptuje się we wnętrzach. Z czasem może jednak wymagać przeniesienia na zewnątrz. Lubi słoneczne stanowiska. Latem powinno się ją obficie podlewać. Zimą nawadnianie należy mocno ograniczyć.
Dracena
Draceny to bodaj najmodniejsze duże kwiaty doniczkowe do salonu i pokoju. Wynika to z niewielkich wymagań co do światła i podlewania. Osiągają nawet 2 m wysokości. Rośliny te świetnie rosną w temperaturze pokojowej i wilgotnym powietrzu. Latem należy ją obficie podlewać, uważając jednak, by korzenie nie stały w wodzie.
Figowiec — Ficus -niezwykle popularna, duża roślina do domu
Figowiec jest jednym z najpopularniejszych roślin we wnętrzach domów i mieszkań. Bardzo znana w Polsce jest odmiana figowca benjamińskiego. Ma imponujące, ciemnozielone, błyszczące liście. To wysoka roślina osiągająca nawet 3 m wysokości. Nie ma dużych wymagań, jednak źle znosi zmiany stanowisk. Zdarza się jej wtedy gubić liście. Minimalna temperatura hodowli to 10º C. Lubi nasłonecznione miejsca i umiarkowane podlewanie.
Filodendron — duży, domowy kwiat doniczkowy
Filodendrony to duże, wyjątkowo dekoracyjne rośliny domowe. Charakteryzują się wyjątkowo oryginalnymi liśćmi. Źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Minimalna temperatura uprawy nie powinna spaść poniżej 15º C. Lubi obfite podlewanie w porze letniej. W tym okresie dobrze jest ją też nawozić. Zimą należy ją podlewać oszczędnie.
Jukka
Jukka charakteryzuje się długimi, wąskimi liśćmi. Dobrze czuje się w suchych pomieszczeniach. Nie przepada zaś za nadmiernym podlewaniem. Najlepsze dla rośliny stanowisko to miejsce nasłonecznione. Przy odpowiedniej ilości światła wydaje piękne kwiatostany złożone z drobnych, kremowych, delikatnie pachnących kwiatów. Warto ją zraszać. Nie będą wtedy usychały końcówki jej liści.
Pachira wodna
Pachira zwana jest inaczej drzewem butelkowym. Wynika to z kształtu pnia. Wyrasta na wysokość około 1 m. Uprawia się je po kilka sztuk w doniczce, zaplatając z pni warkocz. Charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Lubi słoneczne i półcieniste miejsca. Cień sprawia, że opadają jej liście i przestaje rosnąć. Świetnie odnajduje się w każdych warunkach. Najlepiej rośnie w temperaturze 10-23 °C, przy czym należy pamiętać, by nie spadała ona poniżej 14 °C. Pachira lubi obfite podlewanie latem. Nie należy jej jednak przelewać. Zimą podlewamy bardzo rzadko.
Sagowiec
Charakterystyczna korona zielonych liści wyrasta ze szczytu pnia. Osiągają one długość 60 cm. Rośnie powoli. Roślina doskonale znosi suche powietrze. Jej liście chronione są przed suszą delikatną warstwą wosku. Wymaga dużo miejsca. Ten duży kwiat doniczkowy do domu lubi jasne pomieszczenia. W zależności od wilgotności powietrza wymaga podlewania co 7-10 dni. Należy pilnować, by sagowca nie przesuszać ani przelewać. Może to bowiem doprowadzić do gnicia korzeni. UWAGA! Jest to roślina trująca. Nie nadaje się zatem do domów, w których przebywają koty.
Sansewieria gwinejska
Sansewieria to wyjątkowo efektowna, duża roślina doniczkowa do każdego pokoju i salonu. Do tego niezwykle odporna na brak światła i wody. Jej sztywne liście bardzo często przybierają ciekawe wzory i kolory. Dorasta do 1 m. Sansewieria lubi słoneczne stanowisko. Nie przepada za zbyt mokrym podłożem. Zwłaszcza zimą należy uważać, by nie podlewać jej zbyt często. Choć jest niezwykle wytrzymała, nie toleruje temperatur poniżej 10º C.
Skrzydłokwiat
Okazy tego gatunku roślin domowych osiągają wysokość nawet 1,5 m. Nie należy ustawiać ich w pełnym słońcu. Najlepiej czuje się w półcieniu i wilgotnym powietrzu. Latem wymaga regularnego podlewania. Zimą należy je ograniczyć, nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia podłoża.
Szeflera — wysokie kwiaty doniczkowe do salonu
W zależności od odmiany szeflera osiąga 2 do 3 metrów wysokości. Charakterystyczne dla niej wachlarze liści składają się 5-15 listków na długich łodygach. Są one owalne o spiczastych zakończeniach, pokryte jaskrawo żółtymi plamami. Uwielbiają nasłonecznione stanowiska. Minimalna temperatura do uprawy tego domowego kwiatu to 10º C, optymalna - 18-20º C. Szeflerę należy podlewać umiarkowanie, nie przepada ona bowiem za zbyt mokrym podłożem.
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas dorasta do 1 m wysokości. Tworzy mięsiste liście z podłużnych, lekko zgrubiałych i skórzastych listków. Wymaga półcienia, jednak w krótszym okresie toleruje całkowity cień. Zbyt duża ekspozycja na światło skutkuje brązowymi plamami na liściach. To niezbyt wymagająca roślina odporna na niesprzyjające warunki. Nie toleruje jedynie nadmiaru wody. Poniżej 18 °C ten duży, domowy kwiat doniczkowy zrzuca liście. Przechodzi wtedy w okres wegetacji.
Poznaj również pielęgnację i uprawę innych roślin doniczkowych: Grubosz,Monstera dziurawa,Storczyk,Azalia w domu i w ogrodzie, Anturium,Hiacynty w doniczkach i ogrodzie.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła