Zdolność kredytowa. Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Przymierzając się do zaciągnięcia wysokiego kredytu, np. hipotecznego, warto jeszcze przed złożeniem wniosku na własną rękę zbadać i podreperować własną zdolność kredytową.
Przy składaniu wniosku kredytowego w zdecydowanie najlepszej sytuacji są pracownicy na umowie o pracę na czas nieokreślony. Dla banku oznacza to, że Klient będzie w stanie spłacać zobowiązania w terminie. Jednak osoby otrzymujące dochody z innych źródeł nie muszą tracić nadziei. Ci, którzy mają umowę na czas określony z terminem końca umowy na mniej niż 6 miesięcy, zazwyczaj muszą przynieść do banku zaświadczenie od pracodawcy, że nie ma przeciwwskazań do ich dalszego zatrudnienia. W gorszej sytuacji są osoby utrzymujące się z umów i dzieło i zlecenia – ich dochody są brane pod uwagę dopiero jeżeli mogą przedstawić ciągłość dochodów w dłuższym okresie czasu. Tutaj banki różnią się z wymaganiami, ale obecnie żądają przedstawienia dokumentów co najmniej za ostatnie 12 miesięcy.
Nieco podobnie działa to w przypadku osób na samozatrudnieniu i prowadzących przedsiębiorstwa. Oni także muszą udowodnić, że ich firmy przynoszą zyski od przynajmniej roku, a ponadto muszą złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i ZUSu o niezaleganiu. Za pierwsze należy zapłacić 21 zł, drugie jest darmowe i można uzyskać je przez Internet. Warto więc zrobić to z wyprzedzeniem, by mieć czas na uregulowanie ewentualnych niezgodności
Wybierz bank i kredyt
Chociaż ogólne warunki udzielania kredytów hipotecznych są ustalone przez państwo, to banki różnią się w swoich wymaganiach. Dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku banków, zanim dokonamy wyboru. Może okazać się, że nasza zdolność kredytowa mocno różni się w instytucjach. Ważne jest też, na jaki kredytsię decydujemy: ogólnie, najłatwiej uzyskać kredyt w złotówkach i z ratami równymi oraz na długi okres czasu spłaty. Spłacając raty przez 30, a nie 15 lat, zapłacimy znacznie większe odsetki, ale rata będzie niższa. Nasze obciążenie miesięczne będzie więc mniejsze, a co za tym idzie – łatwiej będzie nam je spłacić.
Zdolność kredytowa – jak ją szybko podnieść?
Istnieją sposoby, by w kilka miesięcy nieco podnieść zdolność kredytową. Po pierwsze, nie powinniśmy mieć długów, dlatego warto pozbyć się karty kredytowej i limitu w koncie. Nawet jeżeli z niego nie korzystaliśmy, dla niektórych banków sama możliwość zaciągnięcia dodatkowego kredytu już zmniejsza zdolność kredytową, czyli kwotę, którą bank nam pożyczy. Z drugiej strony całkowicie czysta karta też wcale nie świadczy dobrze o naszych możliwościach finansowych: dla banku najlepiej wygląda, jeśli kiedyś już spłaciliśmy jakiś kredyt. Dlatego przymierzając się do kredytu, warto szybko kupić coś na raty, np. nowy telefon czy lodówkę na poczet przyszłego mieszkania. Oczywiście, kredyt musimy spłacić na czas – to da nam dodatkowe punkty.
Mieszkanie, które kupujemy, może, ale nie mu być jedynym zabezpieczeniem kredytu. Jeżeli jesteśmy właścicielami jakiejś innej nieruchomości, to bank weźmie to pod uwagę. Wyjątkiem może być sytuacja, w której w mieszkaniu mieszka lokator z prawem dożywotniego zamieszkania – wówczas bank może nie chcieć stać się właścicielem takiego lokalu.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła