Wykwity na elewacji z klinkieru – skąd się biorą?
Elewacje z klinkieru mają wielu zwolenników wśród inwestorów prywatnych i biznesowych. Klinkier pięknie prezentuje się jako wykończenie nowoczesnych budynków, jak i tych o klasycznej formie. Można go wykorzystać również do wykończenia powierzchni murów grodzących działki czy altan. Wskazuje się, że klinkier ma wiele zalet, w tym jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe. Jednak i klinkier ma swoje wady – mogą pojawić się na nim wykwity, które zaburzają estetykę elewacji, ale mogą także wpłynąć na jej trwałość. Skąd się biorą takie wykwity i jak można im zapobiegać oraz usuwać je z powierzchni klinkieru?
Skąd się biorą wykwity na klinkierze?
Wykwity, które pojawiają się na klinkierze to najczęściej wynik odkładania się soli na powierzchni elewacji. Sole te przedostają się wraz z wodą na powierzchnię ściany. Kiedy woda pod wpływem ciepła odparowuje, sól zostaje na elewacji tworząc nieestetyczne wykwity. Najczęściej nalot ma kolor biały, ale może mieć też zielonkawe czy brązowe zabarwienie. Przyczyną powstawania wykwitów na elewacji z klinkieru może być też nieodpowiednio dobrana zaprawa murarska użyta do prac przy wykonaniu okładziny klinkierowej.
Na elewacji z klinkieru mogą pojawić się również osady wapienne, które także są wynikiem zastosowania źle dobranej zaprawy.
Jakie zaprawy wybierać do elewacji klinkierowej?
Wybierając zaprawę do klinkieru warto zwrócić uwagę na to, żeby dobrze łączyła cegłę z powierzchnią, na jakiej wykonywana jest okładzina, ale także mogła stworzyć barierę ochronną przed wnikaniem wody wewnątrz muru. To właśnie woda jest czynnikiem, który „aktywizuje” powstawanie wykwitów na powierzchni murów wykończonych klinkierem. Dlatego sprawdzając właściwości zaprawy trzeba dowiedzieć się, jaką cechuje się przyczepnością do podłoża oraz przepuszczalnością. Zaprawa murarska stosowana do wykonywania elewacji powinna być również odporna na działanie warunków atmosferycznych, a także powinna „pracować”, by nie powstawały naprężenia i pęknięcia. W przeciwnym przypadku, do wnętrza ściany może dostawać się woda wraz z opadami atmosferycznymi, co z kolei będzie prowadziło do tworzenia się wykwitów.
Warto przy tym pamiętać, że pojawienie się wykwitów może być również wynikiem źle wykonanych prac murarskich oraz nieodpowiedniego przechowywania materiałów. Do najczęściej popełnianych błędów przy pracach związanych z elewacją klinkierową zalicza się przede wszystkim niewłaściwe przechowywanie cegieł i zaprawy, zbyt wczesne wykonanie fugowania czy używanie ciekłych zapraw, a także dodawanie domieszek do zapraw.
Jak uniknąć wykwitów na klinkierze?
Jak to zostało wyżej wspomniane, duże znaczenie dla uniknięcia wykwitów ma znaczenie odpowiednie przechowywanie materiałów. Należy ograniczyć dostęp wilgotności do składowanych cegieł klinkierowych. Najlepiej owinąć je folia budowlaną. Cegieł nie powinno się składować bezpośrednio na gruncie. Również w czasie prac murarskich należy w miarę możliwości chronić cegły przed wilgocią. Co ważne, świeżą elewację z klinkieru należy chronić przed deszczem nawet do trzech dni. Wszystkie prace związane z wykonaniem elewacji muszą być dokładnie wykończone, co zmniejszy ryzyko tego, że w wyniku niedociągnięć np. przy obróbkach blacharskich będzie zbierać się woda.
Co zrobić, gdy na klinkierze pojawią się wykwity?
W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę powstania nalotów i nacieków. Przyczyną mogą być np. ukruszone fugi czy uszkodzona zaprawa. W takiej sytuacji należy uszczelnić uszkodzone miejsca. Kolejnym etapem jest oczyszczenie cegieł. Pierwszą czynnością jest mechaniczne oczyszczenie powierzchni elewacji z nalotu. Należy wykonać je na sucho. Po czyszczeniu na sucho należy wymyć mur ciepłą wodą. Najlepiej to zrobić z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Przy rozległych i trudnych do usunięcia nalotach zaleca się zastosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia klinkieru. Jednak przed użyciem preparatu na całej powierzchni ściany zaleca się wykonanie próby na pojedynczej cegle. Pozwoli to sprawdzić, jak środek będzie oddziaływał na klinkier np. czy go nie odbarwi. Należy też pamiętać o tym, że przy stosowaniu takich środków do czyszczenia, trzeba ściśle stosować się do instrukcji producenta preparatu.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła