Elewacja klinkierowa w domku jednorodzinnym
Budownictwo jednorodzinne staje się coraz popularniejsze. Chętnie stawiamy domy całoroczne, ale i takie, które mają posłużyć nam do letniego wypoczynku. Planując budowę jednym z pytań, jakie sobie zadajemy jest to, w jaki sposób wykończymy dom. Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykonanie elewacji klinkierowej, która jest trwała i pozwala na efektowne, estetyczne wykończenie budynku domu jednorodzinnego. Co ciekawe klinkier można położyć na całym budynku lub zastosować jedynie w wybranych miejscach elewacji.
Czym jest klinkier?
Klinkier to materiał ceramiczny, który pozyskiwany jest przez wypalanie gliny wapienno-żelasistej, wapienno-magnezjowej bądź żelazistej w temperaturze od 1000 do 1300 stopni. To, jakie właściwości będzie miał klinkier w dużej mierze zależy od tego, jak wysoką zawartość tlenku wapiennego ma glina, z której jest tworzony. Z klinkieru najczęściej produkowane są cegły, bruk, a także płytki dachówek. Klinkier charakteryzuje się wysoką odpornością na niskie temperatury i niewielką nasiąkliwością, co sprawia, że chętnie wykorzystywane są do wykończenia elementów zewnętrznych posesji – elewacji, ścieżek, podjazdów, czy słupów bram wjazdowych oraz murów okalających działki.
Jak dbać o cegłę klinkierową?
Mimo, że klinkier jest dość wytrzymałym materiałem i nie stwarza większych problemów w utrzymaniu w dobrym stanie, warto wiedzieć jak dbać o taką elewację i w jaki sposób pozbyć się najczęściej występujących problemów.
Do największych problemów związanych z utrzymaniem elewacji klinkierowej w dobrym stanie należy pokrycie jej mchem i porostem. Do pozbycia się mchów i porostów z elewacji klinkierowej najlepiej stosować środki grzybobójcze, które jednocześnie zabezpieczą powierzchnię przed ponownym porastaniem przez te mikroorganizmy.
Na klinkierze pojawia się też często bały nalot. Jest to wapń, który „wydostaje się” na wierzch cegieł. Można go usunąć przy pomocy szmatki namoczonej w ciepłej wodzie. Do czyszczenia większych powierzchni, gdzie występuje duży wykwit można użyć specjalnego czyścika do klinkieru, jednak wpierw należy sprawdzić, jak będzie działał na powierzchnię elewacji.
Jeżeli na elewacji pojawią się odpryski, do ich naprawy można wykorzystać farbę akrylową przeznaczoną do malowania tego rodzaju powierzchni.
Jaki kolor klinkieru wybrać?
Elewacje klinkierowe z reguły wykonywane są z cegieł o naturalnym odcieniu gliny, czyli w różnych tonacjach czerwieni. Trzeba jednak pamiętać, że nawet cegły z tej samej partii mogą się nieco różnić odcieniem. Dzieje się tak, dlatego że w glinie jest różna zawartość żelaza i cegła klinkierowa może mieć naturalny kolor od czerwonego po niemalże brązowy. W ofercie są też cegły klinkierowe produkowane z gliny, która wypala się na żółto. Z reguły klinkier w naturalnych kolorach gliny jest najtańszy. Nieco droższe mogą być cegły klinkierowe w kolorach szarym lub białym (są to również naturalne kolory, ale rzadziej dostępne).
Biały klinkier produkowany jest z gliny z domieszką kaolinu, który jest wykorzystywany z reguły do produkcji porcelany. Dodatkową zaletą takich cegieł jest to, że ich faktura jest bardziej zwarta, a co za tym idzie, cegły są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, są też mniej nasiąkliwe (dla tradycyjnych cegieł klinkierowych współczynnik nasiąkliwości wynosi ok. 6%, dla tych z dodatkiem kaolinu wynosi jedynie 2%).
Cegły klinkierowe z reguły nie blakną w słońcu, dzięki czemu przez długie lata zachowują swoje właściwości. Naturalne odcienie cegły klinkierowej chętnie wybierane są do tworzenia elewacji w miejscach, gdzie szczególną uwagę zwraca się na wysoką estetykę otoczenia np. w miejscowościach wypoczynkowych.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła