Dobór koloru elewacji domu - 7 głównych zasad
Kiedy już postawimy swój wymarzony dom, wydawać by się mogło, że wszystkie problemy i najtrudniejsze decyzje pozostają już za nami. Jednak nie jest to do końca prawdą. Jedną z istotniejszych kwestii pozostaje dobór koloru elewacji domu.
Jak się okazuje kolor elewacji może optycznie poprawić proporcje budynku. Jednakże przy doborze koloru musimy zwrócić uwagę również na otoczenie, w jakim znajduje się nasz dom, a także to, czy budynek jest nowy czy też starczy, albo wręcz zabytkowy. Czym zatem kierować się przy doborze koloru do elewacji domu? Oczywiście w pierwszej kolejności będziemy brać pod uwagę własne gusta, jednak warto znać również zasady, które są znaczące dla doboru koloru elewacji. Oto siedem podstawowych zasad, które trzeba wziąć pod uwagę:
- Optyczne powiększenie budynku – jeśli chcemy, aby bryła budynku wyglądała na większą niż jest w rzeczywistości powinniśmy do pomalowania elewacji wybrać kolory jasne, o zimnym odcieniu, barwy takie można zastosować zarówno przy nowoczesnej, jak i bardziej klasycznej stylistyce. Najlepiej jednak stosować je przy niewielkich, szczególnie parterowych budynkach. Jasne kolory mogą również „rozweselić” otoczenie, nadać domu i jego okolicy przyjaznego wyglądu. Przy nowoczesnej stylistyce warto trzymać się śnieżnych bieli lub bieli o nieco niebieskiej lub szarej poświacie, dla bardziej klasycznych budynków lepsze będą czyste biele i jasne beże.
- Zróżnicowanie kolorystyczne – różne kolory elewacji może być wykorzystane do podkreślenia jakiegoś elementu w budowie domu – mogą to być pasy przy oknach lub przy wejściu. W ten sposób można też wyróżnić część mieszkalną domu od części gospodarczej lub garażu. Do takiego zróżnicowania można użyć dwóch odcieni tej samej tonacji lub takich, które będą ze sobą kontrastowały. Mocny kontrast sprawdzi się szczególnie w nowoczesnej stylistyce, przy brylastych konstrukcjach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im więcej jest elementów ozdobnych przy elewacji, tym jej barwa powinna być bardziej stonowana – zbyt wiele koloru może spowodować chaos i zmniejszyć znacznie atrakcyjność posesji.
- Klasyczne budynki – dla klasycznych i zabytkowych zabudowań warto wybierać również tradycyjne zestawienia kolorystyczne. Jeśli chodzi o kolor elewacji najlepiej sprawdzą się ciepłe odcienie bieli w połączeniu z czerwonymi akcentami – pokryciem dachowym, cokołem czy płytkami, którymi wyłożone są schody. Dobrze będą pasowały tutaj też elementy dekoracyjne w brązowym kolorze.
- Nowoczesne zabudowy – tak jak to już wcześniej było wspomniane do nowoczesnych budynków najlepiej pasują zimne kolory. Obecnie bardzo popularne są szarości. Pięknie one komponują się z ciemnymi, najlepiej czarnymi pokryciami dachowymi. Do wykończenia można użyć tutaj płyt z naturalnego kamienia.
- Cieple barwy – na ciepłe kolory takie jak żółć czy pomarańcz warto zdecydować się, jeśli dom jest bardzo duży. Sprawą one, że będzie się wydawał bardziej przytulny. Przy mniejszych zabudowach może on niestety przytłoczyć budynek, szczególnie jeśli zdecydujemy się na bardzo wyrazisty kolor.
- Kolor cokołu – nawet, jeśli zdecydujemy się na jasną elewację musimy pamiętać, aby cokół był możliwie najciemniejszy, gdyż jest to jedna z części budynku, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia. W nowszych budynkach można cokół wyłożyć cegłą klinkierową. Przy starszych i zabytkowych warto pokusić się o odświeżenie istniejącego cokołu lub jego odnowę, pamiętając o zastosowaniu techniki, w której został on wykonany.
- Kolor stolarki okiennej – stolarka okienna jest jednym z elementów elewacji. Bardzo często jest tak, że jej kolor dobiera się tak, aby zlewał się z barwą ścian. Jednak obecnie coraz częściej można zaobserwować, że kolor okien znacznie odcina się od tła, jakim dla nich są ściany. Spotkać można zarówno stonowane barwy takie jak brązy czy beże, ale i te bardziej wyraziste jak zielenie i błękity.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła