Wszystkie funkcje wyspy w kuchni
Dla domowej kuchni najnowsze mody stały się przyczyną rewolucyjnych zmian. Już od dawna nie chowamy się niej z bigosem, ale otwieramy się zarówno na inne smaki potraw, jak i na inne rozwiązania dla naszych wnętrz. “Mieć wyspę w kuchni, ach..” marzy Master Chef w swoim domu, a każdy widzi w niej coś innego, bo wyjątkowe to założenie może być stołem rodzinnym, ciągiem roboczym, eleganckim barem i wszystkim, czego tylko pragniesz, a jeszcze nie wiesz, że możesz mieć. I pewnie zaraz się o tym przekonasz.
“Ołtarz” mistrza kuchni
Płyta grzewcza na wyspie to rozwiązanie wygodne, ale wymagające zainstalowania specjalnego okapu wyspowego.
Kochasz gotować i uwielbiasz organizować przyjęcia, ale nie możesz być jednocześnie przy stole i przy piekarniku. Marzy Ci się kuchnia otwarta na salon, z której będziesz widzieć cały dom, a wszyscy domownicy będą widzieć Ciebie.
Zapewne w takiej sytuacji wybór mieszkania, albo projekt domu został podporządkowany temu marzeniu, bo do kuchni z pełnoprawną dużą wyspą, na której znajduje się płyta grzewcza, zlewozmywak, kosz wpuszczony w blat, etc., trzeba się przygotować- finansowo. Jeśli jest to jednak Twoje największe marzenie, nie możesz z niego zrezygnować. Poszukaj dobrego projektanta, który podpowie jak najkorzystniej zaplanować taką wyspę.
Zwróć uwagę na przestrzeń na wyspie. Nie powinno się zbytnio zagęszczać urządzeń, bo korzystanie z nich będzie niewygodne. Zarówno płyta grzewcza, jak i zlewozmywak potrzebują 40 cm po bokach, by można było odstawić gdzieś naczynia. Pamiętaj także o podłączeniu prądu, wody i odpływu. Tak – na taką wyspę potrzeba dużo miejsca.
Jesteś na etapie wyboru projektu i marzy Ci sie duża kuchnia? Zobacz koniecznie → Projekty domów z dużą kuchnią
Miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi
Jeśli z góry zakładasz, że będzie to miejsce służące do spożywania pokarmów, może zdecydujesz się na przestronny stół?
Nie wyobrażasz sobie jedzenia posiłków “na szybko” na niewygodnych stołkach barowych, ani na składanym blacie irytująco podobnym do plastikowych stolików w tanich liniach lotniczych? Czas spędzony z rodziną przy stole jest dla Ciebie najważniejszy, ale potrzebujesz więcej miejsca w kuchni i nie wiesz, jak to pogodzić?
Może zainspirują Cię rozwiązania z dawnych lat? Naszym babciom za blat roboczy wystarczał rodzinny stół i, prawdę mówiąc, czemu dziś stracił ten przywilej bycia w centrum zdarzeń rodzinnych? Jeśli potrzebujesz miejsca na przechowywanie, możesz przedłużyć kuchenny blat, który z jednej strony będzie skrywał szafki (najlepiej z systemem cargo), a z drugiej wasze krzesła. Możesz również poszukać inspiracji na targach staroci i znaleźć stół z szufladami, któremu podarujesz odświeżony blat. Niezależnie od tego, ile blatów masz w kuchni, gdy będziecie robić coś całą rodziną, centrum dowodzenia będzie właśnie tu.
Zwróć uwagę na wymiary. Stół dla czterech osób o długości 120 cm przystawiony bokiem do szafek kuchennych będzie potrzebował dodatkowych 80 cm na krzesła i 70 cm z boku, by wygodnie było koło niego przechodzić. Jeśli nie masz tej przestrzeni w kuchni, możesz rozważysz półwysep. Plusy: to naprawdę dobre rozwiązanie dla rodziny z dziećmi, która nie dysponuje miejscem na stół w pokoju dziennym, jednocześnie niedrogie, bo koszt zależy głównie od rodzaju blatu, który wybierzemy.
Zastanawiasz się jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Podpowiadamy → Wygodna i bezpieczna kuchnia
Kuchnia z barem - otwarci i osłonięci zarazem
Ty widzisz gości, a oni widzą Ciebie. Nie widzą zaś bałaganu, nad którym nie możesz zapanować.
Ile razy już było tak, że dawno niewidziani znajomi wpadli z wizytą, a Ty zastanawiałaś się, czy uda Ci się wyjść z kuchni i zamienić z nimi choćby słowo, bo przecież dopiero wyszłaś z pracy, a antipasti nadal są na dnie siatki.
Rozwiązaniem takiego problemu jest urządzenie kuchni z wyspą, która z jednej strony ma standardową wysokość szafek kuchennych, a z drugiej wysoki blat. Wystarczy nastrojowe niskie oświetlenie i kilka stołków barowych, a goście z przyjemnością usiądą z lampką wina w oczekiwaniu na przekąski. A jest to rozwiązanie niedrogie. Pod wysokim blatem znajdzie się miejsce na oświetlenie podszafkowe, relingi z kieliszkami, deski, chlebak, słoiki z przyprawami i inne niezbędne rzeczy, których nie chciałabyś pokazywać gościom.
Zwróć uwagę na wysokość blatu barowego - im wyższy, tym mniej kuchni będzie zza niego widać, ale jeśli nie należysz do osób wysokich może Ci to przeszkadzać. Weź pod uwagę głębokość wyspy z barem, która stanowi sumę głębokości szafek kuchennych i minimum 40 cm wnęki na hokery.
Zobacz co będzie lepsze Kuchnia zamknięta czy otwarta ?
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła