Oczko wodne - budowa krok po kroku
Bach! W naszej głowie pojawiło się marzenie o własnym, małym stawie, ustawionym pośrodku pięknego ogrodu, z bujną roślinnością i małymi rybkami, ochoczo pluskającymi się w nim każdego dnia... Umieszczanie zbiornika na terenie posesji nie jest jednak taką prostą sprawą. Co zrobić, żeby cały proces odbył się gładko i bez większych problemów?
Budowa oczka wodnego wymaga odpowiednich przygotowań. Trzeba wybrać najlepsze dla niego miejsce, zdecydować się, jakie materiały wybrać do jego stworzenia i, dodatkowo, zgłosić chęć jego stworzenia do odpowiedniego urzędu (zbiorniki do 30m2) lub oficjalnie wystąpić o pozwolenie na jego budowę (zbiorniki większe niż 30 m2).
Krok pierwszy, czyli odpowiednie miejsce
„Gdziekolwiek” nie jest najodpowiedniejszym punktem, w którym miałoby się znaleźć nasze oczko wodne. Wybrane miejsce powinno spełniać określone parametry:
- znajdować się możliwie blisko instalacji energetycznej, by móc podłączyć do niej niezbędny do jego funkcjonowania sprzęt (oświetlenie, pompę itp.),
- być oddalone od drzew i krzewów, aby rozrastające się korzenie nie uszkodziły konstrukcji, a także po to, by opadające liście nie gromadziły się na dnie zbiornika,
- nie może być formowane w miejscu, w którym przebiegają wszelkiego rodzaju instalacje (telefoniczne, gazowe, kanalizacyjne itp.),
- oczko wodne nie może być stale narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (sprzyja to namnażaniu się niepożądanych glonów, a także nie jest korzystne dla żyjących w nim zwierząt),
- musi być tak dobrane, abyśmy z pozycji tarasu czy ogrodowej altany, mogli je obserwować podczas wypoczynku.
Krok drugi, czyli wybór wielkości i kształtu
Po ustaleniu idealnego miejsca, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób nasze oczko ma wyglądać. Wszystko zależy od wielkości ogrodu (im większy teren, tym większy powinien być zbiornik) oraz od tego, w jakim stylu został wykonany. Miłośnicy efektu naturalności powinni decydować się na kształty nieregularne, bliskie tym, które występują w przyrodzie. W ogrodach nowoczesnych, oczko wodne może przybrać regularne wzory geometryczne typu kwadrat czy trójkąt. Najbardziej uniwersalnym kształtem zbiornika jest oczywiście okrąg oraz owal.
Krok trzeci, czyli pracę czas zacząć
Przed rozpoczęciem prac ziemnych warto raz jeszcze sprawdzić wybrany przez nas kształt. W tym celu dobrze jest, za pomocą elastycznej taśmy lub piasku, zaznaczyć obszar zgodny z przygotowanym wcześniej projektem i spojrzeć na całość, oceniając kompozycję z różnych odległości. Jeśli w pełni akceptujemy wybrane miejsce, możemy rozpocząć prace. Najpierw konieczne jest dokładne usunięcie wszelkiej roślinności z wyznaczonego terenu. Po tej części przygotowań, rozpoczynamy tworzenie dołu o odpowiedniej głębokości, pamiętając o tym, by przygotować również półki, na których można będzie ustawić pojemniki z wybraną roślinnością. Zasada właściwie jest jedna – im większe oczko wodne, tym powinno być ono głębsze, aby zachowało jak najbardziej naturalny wygląd. Poza tym musimy pamiętać również o jego mieszkańcach – jeśli w zbiorniku planujemy hodować ryby, wykopany dół powinien mieć co najmniej 1-1,5 m głębokości. Im zbiornik jest mniejszy, tym łatwiej o niego dbać, lecz w płytkiej wodzie szybciej pojawiają się glony i ryzyko przyduchy w upalne dni.
Krok czwarty, czyli co robić, gdy zagłębienie jest już wykopane...
Ostatni etap, czyli tworzenie szczelnego zbiornika, może być punktem najłatwiejszym bądź najtrudniejszym, a zależy to od naszych wyborów. I tak, jeśli zdecydowaliśmy się na nieckę wykonaną z tworzywa sztucznego, wystarczy na dno dołu wysypać warstwę odpowiednio zagęszczonego i dokładnie wypoziomowanego piasku, wstawić zbiornik, wlać do niego wodę (około 1/3 głębokości), wyrównać, a na koniec, szczeliny pomiędzy wypraską a wykopem, uszczelnić piaskiem i zamaskować brzegi zbiornika, by ładnie się prezentował.
Dużo trudniejsze jest samodzielnie wykonanie oczka wodnego przy użyciu folii uszczelniającej, dlatego takie zbiorniki często tworzone są przez fachowców. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne prace, wówczas musimy pamiętać o precyzji działań. Zanim rozłożymy folię, również musimy najpierw przygotować dno: rozłożyć filc poliestrowy lub wsypać piasek i, dodatkowo, przykryć geowłókniną. Dopiero na taką podstawę, można położyć specjalną folię (najczęściej wykorzystywana to PVC). Uwaga: musi być ona układana na dnie bardzo ostrożnie, aby nie została w żaden sposób uszkodzona, ponieważ każda powstała szczelina sprawi, że straci ona swoją szczelność. Folia powinna być na tyle duża, by z łatwością można było ją przymocować na brzegach naszego zbiornika – zakłada się, że nadmiar powinien wynosić około 30-40 cm. Na tak przygotowanym podłożu można już umieszczać roślinność (także w donicach), ozdabiać dno i krawędzie kamieniami. Po tych czynnościach oczko wodne napełniamy wodą i możemy przystąpić do ozdabiania jego brzegów, co pozwoli zamaskować folię i nada mu ostateczny kształt (ważne:jeśli planujemy zarybić nasz zbiornik musimy odczekać około 2-3 tygodnie!).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła