Jak przygotować ogród na zimę?
Kiedy dni robią się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok, wówczas szczelnie zamykamy drzwi prowadzące nas na taras i chętniej spędzamy czas przy kominku, w zaciszu własnego salonu. Jednak w tym czasie nie możemy zupełnie zamknąć się na teren naszej posesji, ponieważ zanim spadnie pierwszy śnieg i przyjdą pierwsze mrozy, wciąż pozostaje nam jedno, bardzo istotne, zadanie: musimy przygotować ogród do zimy.
Prace w ogrodzie wykonywane jesienią to bardzo ważny element dbałości o: roślinność, sprzęty niezbędne do ich pielęgnacji, a także wyposażenie, np. meble ogrodowe. Dlatego, jeśli chcemy by najbliższe otoczenie przywitało nas wiosną pięknym wyglądem, powinniśmy wykonać szereg najważniejszych prac, które pozwolą nam dobrze zabezpieczyć ogród na zimę.
By trawnik był zawsze piękny
Zielony dywan zazwyczaj zajmuje największą część naszego ogrodu. Musi więc on wyglądać naprawdę dobrze, ponieważ wówczas będzie stale idealnie komponować się z resztą roślinności, znajdującej się na naszej posesji. Ważne jest by dbać o niego w sposób szczególny – jeśli jesienna aura jest sprzyjająca, wówczas nie możemy zapominać o jego regularnym koszeniu. Dzięki temu prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu, trawnik łatwiej przetrwa trudny dla niego okres mrozu i śniegu. Poza tym należy z dużą dokładnością zadbać również o zgrabienie wszystkich liści, które w listopadzie intensywnie opadają z drzew – pozostawienie ich grozi m.in. rozwojem pleśni. Część ekspertów radzi również dodatkowe napowietrzenie trawnika w tym okresie.
Rośliny pod kontrolą
Bardzo istotne w okresie jesiennym jest również przeprowadzenie prac związanych z odpowiednią pielęgnacją kwiatów, drzew i krzewów. Nie można o nich zapomnieć, przygotowując ogród do zimy. Jest to o tyle istotne, że coraz częściej na naszej działce sadzimy rośliny egzotyczne, którym trudniej jest przetrwać w naszych warunkach pogodowych bez odpowiedniej pomocy. Zakres prac jest uzależniony od gatunków, które znajdują się w naszym ogrodzie oraz ich indywidualnego zapotrzebowania. Warto więc dobrze poznać specyfikę roślinności, którą wybieramy, aby móc ją właściwie pielęgnować w tym trudnym dla niej czasie np. okryć bądź przenieść w inne miejsce tak, aby zapewnić najbardziej komfortowe warunki.
Oczko wodne
Szykując ogród na zimę, musimy także pamiętać o wszystkich zbiornikach wodnych. Muszą one zostać dokładnie oczyszczone z liści oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Jeśli w naszym oczku wodnym hodujemy ryby, a nie jest ono zbyt głębokie, wówczas musimy zastanowić się, czy nie zaistnieje potrzeba przeniesienia ich na okres zimowy do większego akwenu. W przypadku zbiorników wodnych musimy także przeprowadzić inne porządki – usunąć z nich sprzęt, który nie jest przystosowany do pracy w bardzo niskich temperaturach, a także zwrócić uwagę na wszystkie rośliny, znajdujące się w jego wnętrzu: rodzime możemy pozostawić na miejscu, natomiast gatunki egzotyczne powinny zostać przeniesione w inne miejsce i trzymane w optymalnej dla nich temperaturze.
Sprzęt ogrodniczy
Okres zimowy to także czas, kiedy rzadziej używamy nasze sprzęty ogrodnicze. Warto więc zadbać, by w tym czasie nie uległy one zniszczeniu czy też nie pokryły się rdzą i właściwie je zabezpieczyć, zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj ich konserwacja polega na: dokładnym oczyszczeniu z wszelkich zabrudzeń, niezbędnym ostrzeniu elementów tnących oraz nasmarowaniu ich odpowiednimi preparatami.
Chroń swoje meble ogrodowe
Ostatnią z czynności, pozwalających nam kompletnie przygotować ogród do zimy, jest przeprowadzenie prac związanych z oczyszczeniem mebli wypoczynkowych, a następnie, w razie potrzeby i w zależności od materiału, z którego są wykonane, odpowiedniej ich impregnacji. Po wykonaniu wszystkich zabiegów, stoły i krzesła najlepiej umieścić w pomieszczeniach gospodarczych, aby podczas zimy nie uległy zniszczeniu (szczególnie dotyczy to mebli wykonanych z drewna czy wikliny).
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła