Jak sprawdzić, czy nabywana nieruchomość nie jest zadłużona
Kupując mieszkanie z ryku wtórnego, czyli nie bezpośrednio od dewelopera, musimy najpierw upewnić się, czy nie jest ono zadłużone. Takie niedopatrzenie z naszej strony jest niestety naszą winą i to my – kupujący – będziemy wówczas spłacać czyjeś długi.
Dlatego przede wszystkim musimy sprawdzić stan mieszkania w jego księdze wieczystej. Księgi wieczyste to dokumenty, które zakładane są dla większości nieruchomości. Możemy z nich poznać historię nieruchomości – np. zmieniających się właścicieli, a także zaciągane na nią kredyty hipoteczne. To także z niej możemy dowiedzieć się, kto jest obecnym rzeczywistym właścicielem upatrzonej przez nas nieruchomości oraz czy nie jest ona obciążona hipoteką. Hipoteka to zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na kupno nieruchomość lub w innym celu. Jeżeli pożyczkobiorca nie zdoła spłacić kredytu, bank zabiera w zamian jego nieruchomość. Jeśli więc kupimy nieruchomość obciążoną hipoteką, a poprzedni właściciel mieszkania nie spłaci swojego kredytu, to albo my zrobimy to za niego albo pożegnamy się z mieszkaniem/domem.
Jeżeli wiemy już, że osoba, która sprzedaje nam nieruchomość, jest jej rzeczywistym właścicielem, a dom nie jest obciążony hipoteką, warto przyjrzeć się zapisom o dożywociu. Czasem księgi wieczyste gwarantują bowiem lokatorowi lub lokatorom możliwość mieszkania w danym miejscu do końca życia. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy dawny właściciel mieszkania zgadza się przenieść prawo własności na kogoś innego w zamian za prawo do mieszkania tam do końca życia.
Stan księgi wieczystej można sprawdzić we właściwym dla nieruchomości Sądzie Rejonowym (tzn. jeżeli nieruchomość znajduje się w Warszawie, to w tamtejszym sądzie należy szukać księgi wieczystej). Obecnie istnieje także możliwość sprawdzeniu stanu księgi on-line na rządowej stronie ekw.ms.gov.pl
Hipoteka to nie wszystko
Czasem zdarza się, że kupowana nieruchomość nie ma księgi wieczystej – tak może być np. w przypadku, gdy prawo do lokalu posiada spółdzielnia. Wówczas należy zwrócić się do administracji spółdzielni z formalnym wnioskiem o potwierdzenie braku zadłużeń lokalu.
Nieruchomość może być także zadłużona u dostawców mediów (wody, prądu, gazu). Jako osoba trzecia, czyli niebędąca właścicielem mieszkania, nie masz możliwości samodzielnego sprawdzenia stanu opłacania rachunków – to właściciel lokalu powinien wystąpić do dostawców o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu. To także w jego interesie, nie powinien więc nam odmówić, jeśli nie ma nic do ukrycia.
Zabezpiecz się na wszelki wypadek
Sporządzając umowę kupna-sprzedaży u notariusza warto dodatkowo się zabezpieczyć i włączyć do niej zapis, w którym dotychczasowy właściciel oświadcza, że lokal nie jest obciążony żadnymi długami. Jeśli okaże się, że jakieś nieuregulowane długi jednak istnieją, wówczas sprzedający będzie ponosił odpowiedzialność cywilną względem nas.
W sprawdzeniu, czy nieruchomość nie jest zadłużona, może pomóc nam notariusz albo pośrednik nieruchomości. Pamiętaj jednak, że w razie problemów, to i tak odpowiedzialność za ewentualne długi spoczywa na Tobie.
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym:
- Sprawdź księgę wieczystą.
- Upewnij się, że mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.
- Sprawdź, czy nikt nie ma prawa dożywotniego mieszkania tutaj.
- Sprawdź, czy opłaty za media (gaz, prąd, wodę) są uregulowane.
- Zabezpiecz się dodatkowym zapisem w umowie kupna.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła