Integracja fotowoltaiki i pompy ciepła. Ile można oszczędzić rocznie?
Urządzenia takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne udowadniają nawet największym niedowiarkom, że inwestycje w ekologiczne systemy mogą być bardzo opłacalne. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie wtedy, gdy w ramach jednej instalacji działa więcej niż jedno takie urządzenie. Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki może Ci zapewnić bardzo duże oszczędności przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jak duże? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Czym jest i jak działa pompa ciepła?
Systemy grzewcze oparte o ekologiczne rozwiązania są coraz powszechniejsze. Wśród nich na prowadzenie wysuwają się pompy ciepła. To nowoczesne urządzenia, które pobierają energię cieplną z otoczenia. Tzw. dolnym źródłem może być powietrze, woda lub grunt.
Pompa ciepła może służyć do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Aby wyprodukować 10 kWh mocy cieplnej, zużywa tylko 2 kWh energii elektrycznej. Dlatego koszty eksploatacyjne związane z jej użytkowaniem są niższe o około 30% niż w przypadku ogrzewania tradycyjnym kotłem grzewczym. Czyni to z pompy ciepła bardzo ekonomiczne urządzenie. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i brakowi emisji jest to również bardzo ekologiczna metoda ogrzewania.
Instalacja fotowoltaiczna i jej działanie
Instalacje fotowoltaiczne (PV) służą natomiast do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Podczas pracy zużywają jedynie jej niewielką ilość na własne potrzeby i nie potrzebują zewnętrznego źródła zasilania. Instalacja fotowoltaiczna to w zasadzie sposób na darmowy prąd dla domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Obecnie wydajność paneli fotowoltaicznych jest tak duża, że nie ma problemu z budową systemu, który pokryje całość zapotrzebowania budynku na energię.
Ze względu na to, że do działania instalacji PV jest potrzebne tylko słońce, jest ona zaliczana do najbardziej ekologicznych systemów dostępnych na rynku. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przynosi też poważne korzyści finansowe użytkownikom, zapewniając im redukcję wysokości rocznych rachunków za prąd nawet o ponad 90%.
Pompa ciepła, fotowoltaika i korzyści z ich połączenia
Pompa ciepła może ogrzewać dom i wodę użytkową. Jedyne koszty jej utrzymania generuje zużycie energii elektrycznej. Tymczasem montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia darmowy prąd. Korzyści z połączenia tych dwóch systemów wydają się zatem oczywiste. Dzięki temu praca pompy ciepła może być niezwykle opłacalna, a wysokość nowego rachunku za prąd będzie równa kosztom stałym, co oznacza ok. 20 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to zaś darmowe ogrzewanie i darmową energię elektryczną dla Twojego domu, gospodarstwa lub firmy. To zwykle największe składowe kosztów utrzymania budynku, dlatego oszczędności z tego tytułu mogą być ogromne!
Ponadto połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala zredukować negatywny wpływ na środowisko. Użytkownicy cenią to rozwiązanie również za trwałość (liczoną w dziesiątkach lat), wygodę eksploatacji, bezpieczeństwo użytkowania i bezawaryjność.
Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – ile można zaoszczędzić?
To, jakie dokładnie kwoty zostaną w Twoim portfelu dzięki połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, zależy przede wszystkim od zużycia energii. Nieważne, ile kWh energii zużywasz obecnie, twoje oszczędności będą widoczne już od pierwszego dnia korzystania z systemu. Prawidłowo dobrana moc instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła oraz odpowiednie parametry tych urządzeń pomogą Ci bowiem zredukować koszty niemal do zera.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie możesz zaoszczędzić, wystarczy przyjrzeć się swoim rachunkom za prąd i kosztom pozyskania energii cieplnej. Przy dobrze dobranym systemie zredukujesz te kwoty nawet o ponad 90%! Zakup urządzeń zwróci Ci się zaś nawet po kilku latach.
Zamontuj panele fotowoltaiczne i pompę ciepła – ciesz się oszczędnościami
Jeśli chcesz wiedzieć, czy w Twoim przypadku warto zamontować instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, najlepiej skonsultować się ze specjalistami. Pracownicy firmy takiej jak Erato Energy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, przygotują wstępne kalkulacje i pozwolą oszacować potencjalne korzyści. Znajdziesz tam również szeroki wybór pomp ciepła i elementów instalacji PV (paneli, inwerterów oraz osprzętu). Fachowcy pomogą Ci wybrać komponenty o mocy i parametrach dostosowanych do potrzeb budynku, zadbają o staranny projekt, montaż, a także przyłączenie do sieci energetycznej. Dzięki temu uzyskasz maksymalne oszczędności!
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła