Wybieramy najlepsze ogrzewanie do Twojego domu
Ogrzewanie budynku powinno generować możliwie jak najmniej kosztów, być bezpieczne dla domowników i środowiska, a także zapewniać komfort termiczny przy niewielkiej ingerencji człowieka. Instalację grzewczą planujemy już na etapie projektu domu. Nie oznacza to jednak, że w późniejszym czasie nie będzie wymagała przebudowy w celu dostosowania jej do zmieniających się norm i trendów. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele nowych możliwości ogrzewania budynku, jednak można przypuszczać, że producenci pieców i instalatorzy jeszcze niejednokrotnie pozytywnie nas zaskoczą.
Ogrzewanie może być gazowe, olejowe, elektryczne, na pellet, drewno, ekogroszek, a także geotermalne i nadmuchowe. Aby wybrać najlepsze, trzeba bliżej poznać temat i zdefiniować swoje oczekiwania. Jeżeli wiesz już, jakie są Twoje preferencje, to dobry moment, by poznać możliwości grzewcze.
Jaki piec – gazowy, olejowy, czy na paliwo stałe?
Kocioł powinien służyć Ci przez długie lata. To duża inwestycja, od której zależą Twój komfort termiczny, Twoja wygoda i koszty eksploatacji budynku. Piec gazowy jest uważany za najwygodniejsze rozwiązanie do ogrzewania domów jednorodzinnych, jednak nie wszystkie budynki mają dostęp do gazociągów. Kocioł olejowy w nowoczesnej wersji jest bezobsługowy i w mniejszym stopniu niż kocioł węglowy zanieczyszcza środowisko naturalne, ale dużo kosztuje i wysokie są koszty jego eksploatacji. Jeżeli chodzi o ogrzewanie budynku paliwem stałym, ważny jest wybór samego paliwa, od czego zależą koszty eksploatacji i stopień zanieczyszczenia powietrza.
Ogrzewanie olejowe – wady i zalety
Olej opałowy jest często alternatywnym ogrzewaniem dla gazu, kiedy nie mamy dostępu do gazociągów. Nowoczesne piece są bezobsługowe, co przekłada się na komfort i wygodę ich użytkowania, jak również na brak konieczności czyszczenia kotła. Duży atut tego systemu to dostęp do paliwa, a także wysokie bezpieczeństwo, ponieważ temperatura zapłonu przy piecach na olej wynosi 55°C. Nie bez znaczenia jest mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Wadę ogrzewania olejowego stanowi natomiast drogie paliwo, co przekłada się na duże koszty, jakie generuje ogrzewanie. Należy również magazynować je w odpowiednich warunkach, w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura dodatnia.
Ogrzewanie gazowe – kiedy sprawdzi się najlepiej?
Jeśli chcesz ogrzewać dom gazem, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań – podłączenia do zewnętrznej sieci gazowej lub skorzystania z płynnego gazu przechowywanego w specjalnych zbiornikach. Przede wszystkim jest to ogrzewanie bardzo wygodne, wymagające niewielkiej ingerencji człowieka przy obsłudze kotła. Można je zaprogramować w taki sposób, aby jego praca była dostosowana do potrzeb domowników. Nowoczesne piece osiągają bardzo wysoką sprawność i generują więcej ciepła niż piece niekondensacyjne. Ogrzewanie gazowe jest jednak związane z wysokimi kosztami inwestycji, a często jest także ograniczone brakiem dostępu do gazociągów.
Koszty ogrzewania domu gazem
Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną warunkuje znacznie stopień ocieplenia budynku.
- Dom dobrze ocieplony – 110 – 150 kWh/m2/ rok.
- Dom średnio ocieplony – 200 kWh/m2/rok.
- Dom nieocieplony – 300 kWh/m2/rok.
Koszty ogrzewania uzależnione są oczywiście od ceny gazu ziemnego. Obecnie za 1m3 gazu ziemnego zapłacimy 2 zł wraz z opłatami dodatkowymi. Dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 koszty związane z ogrzewaniem wyniosą więc ok. 1680 zł. Trzeba jednak mieć świadomość, że ceny paliwa się zmieniają, dlatego warto być na bieżąco z tymi aktualnymi, aby lepiej zaplanować wydatki i domowy budżet.
Jaki piec gazowy wybrać – jedno-, czy dwufunkcyjny?
Kocioł jednofunkcyjny przeznaczony jest jedynie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, dwufunkcyjny z wbudowanym wymiennikiem przygotowuje dodatkowo ciepłą wodę użytkową. Przed zakupem zdecyduj więc, do czego będziesz go wykorzystywać. Jednofunkcyjny piec jest tańszy i może podgrzewać wodę, która jest zgromadzona w zasobniku. Wymaga jednak powtórnego podgrzania, ponieważ jej temperatura się obniża. Piec dwufunkcyjny pomimo wyższej ceny stanowi bardziej praktyczne rozwiązanie. Analizując cenę zarówno jego samego, jak i całego zestawu składającego się z pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem wody, dostrzeżemy, że będzie tańszą alternatywą. Podgrzewa tylko tyle wody, ile potrzebujemy w danej chwili.
Kocioł kondensacyjny – przyjazny dla środowiska piec gazowy
Jest to urządzenie charakteryzujące się zdolnością do odzyskiwania utraconej wraz z parą wodną energii cieplnej, dzięki wyposażeniu w jeden lub dwa niezależne wymienniki ciepła. W pierwszym z nich spaliny są schładzane, ale nie poniżej temperatury punktu rosy, z kolei w drugim ją przekraczają. To do niego powracająca z instalacji c.o. woda pobiera ciepło ze spalin i schładza je do temperatury niższej niż 58°C. To powoduje, że spaliny opuszczające kocioł osiągają niskie temperatury, co przekłada się na wyższą sprawność kotła, ale też mniej zanieczyszczeń przedostających się do powietrza. W ciągu roku kotły kondensacyjne zużywają nawet do 30% mniej gazu, co wpływa na niższe koszty ogrzewania.
Ogrzewanie na paliwo stałe – ekonomicznie, ale czy bez wad?
Gazowe ogrzewanie ma swoje zalety, ale też nie jest dostępne dla każdego. Możemy więc zdecydować się na piec olejowy lub paliwo stałe, do których zaliczamy m.in. pellet, drewno i ekogroszek. Koszty ogrzewania w tym przypadku są niższe, a najkorzystniej cenowo wychodzi oczywiście drewno. Jego wartość energetyczna jest jednak niska, dlatego bardzo często do ogrzewania budynku wykorzystuje się jeszcze inne paliwo stałe, np. ekogroszek. Piece mogą współpracować ze standardową instalacją grzewczą, a cena urządzenia grzewczego jest niższa niż w przypadku instalacji grzewczej na olej i gaz. W zależności od zaawansowania technologicznego, piece wymagają mniejszej lub większej ingerencji człowieka, ponadto trzeba je regularnie czyścić.
Piec na ekogroszek – alternatywa dla ogrzewania węglem
Ogrzewanie węglem skutkuje emisją zanieczyszczeń do atmosfery, dlatego coraz częściej wybieramy alternatywne rozwiązanie, jakim jest ekogroszek. To paliwo stałe produkowane na bazie węgla brunatnego i kamiennego, które cechuje się jednak niewielką zawartością siarki, a zarazem wpływa na mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Ekogroszek spełnia coraz bardziej restrykcyjne normy ustalone przez UE. To ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i jednocześnie tańszy niż ogrzewanie gazem i olejem. Kocioł jest łatwy w obsłudze, w pełni zautomatyzowany, a ingerencja człowieka ogranicza się do prostych czynności, jak uzupełnianie paliwa. Wysokie mogą być jednak koszty instalacji, a piec nierzadko stanowi duży wydatek.
Ogrzewanie domu piecem na pellet
Ogrzewanie pelletem jest 5 razy droższe niż węglem i jednocześnie 5 razy tańsze niż olejem. To paliwo stałe cechujące się, podobnie jak ekogroszek, niskim wskaźnikiem emisji zanieczyszczeń i wysoką efektywnością energetyczną. Wybierając piec na ekogroszek, zwróć uwagę, czy posiada on automatyczny podajnik – jego obsługa będzie wymagała od Ciebie mniejszego zaangażowania. Atutem kotła będzie również obecność mechanizmu automatycznego czyszczenia wymiennika i palnika. Jego moc dostosuj do indywidualnych potrzeb, nie warto decydować się na urządzenie o większej mocy. Na rynku dostępne są ponadto piece wielofunkcyjne, przeznaczone do spalania nie tylko pelletu, lecz także innych paliw stałych.
Zadbaj o piec po sezonie – czyszczenie i konserwacja
Kiedy sezon grzewczy dobiega końca, w wielu przypadkach oznacza to wygaszenie pieca. To czas na wiosenne porządki, również w kotle grzewczym. W przypadku pieców na paliwa stałe, w ich wnętrzu gromadzą się często sadza, popiół i pył w ilości uzależnionej od rodzaju paliwa. Jeżeli nie zostaną one usunięte, destrukcyjnie wpłyną na funkcjonowanie urządzenia oraz będą uwalniać trujące dla środowiska toksyny. Należy więc dokładnie wyczyścić kocioł, komin i przewody spalinowe oraz koniecznie usunąć popiół z wnętrza pieca. Piec czyścimy przez otwory wyczystne, pamiętając, aby przepustnica spalin w czopuchu była w tym czasie całkowicie otwarta. Kocioł węglowy z podajnikiem wymaga dodatkowo oczyszczenia mechanizmu odpowiadającego za podawanie paliwa. Może się okazać, że niezbędna będzie wymiana uszczelki typu o-ring. Pamiętaj również o wyczyszczeniu wyczystki komina i sprawdzeniu szczelności układu odprowadzającego spaliny.
Koza grzewcza zamiast kominka?
Jeżeli chcesz jednak ogrzewać dom drewnem, a masz ograniczoną powierzchnię, aby zamontować kominek, to możesz wybrać kozę grzewczą. Jest to piec łatwy w instalacji, może być również oryginalną dekoracją wnętrza. To zamknięte szczelnie palenisko ze stalowymi lub żeliwnymi elementami. Kozę grzewczą możesz wykorzystać do palenia zarówno drewnem, jak i pelletem i brykietem. To dobry wybór dla osób poszukujących niedrogiego w eksploatacji urządzenia grzewczego i szybkiej, sprawnej instalacji. Sprawdzi się także jako piec wspomagający miejscowo istniejący już centralny system grzewczy.
Czy nowoczesne ogrzewanie podłogowe jest dobre dla każdego budynku?
Centralne ogrzewanie do niedawna wymuszało w domu montaż grzejników. Dzisiaj alternatywę dla nich stanowi nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które również do ogrzania budynku wykorzystuje zamontowany w budynku piec. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, w którym ciepło przekazywane jest przez przegrody w podłodze. To powoduje, że ograniczone zostaje zjawisko konwekcji powietrza, charakterystyczne w tradycyjnych grzejnikach. Charakteryzuje się wysoką efektywnością i niskim zużyciem energii, zapewnia naturalną wilgotność powietrza w budynku i równomierny rozkład temperatury. Nie jest to jednak system grzewczy pozbawiony wad i ograniczeń. Nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na ciepło w tych pomieszczeniach, w których są duże straty ciepła. Trzeba je zaplanować na etapie projektu budynku, ponieważ nie ma możliwości zmiany powierzchni grzejnej.
Ogrzewanie płaszczyznowe opłacalną inwestycją?
Ogrzewanie podłogowe zaliczamy do ogrzewania płaszczyznowego, które obejmuje również ogrzewanie ścienne i sufitowe funkcjonujące w podobny sposób. W przypadku ogrzewania podłogowego opłacalność inwestycji polega na dużych oszczędnościach wynikających z rozkładu temperatur. Ciepło nie „ucieka” ku górze, a zlokalizowane jest tam, gdzie najbardziej odczuwamy zimno, czyli przy podłodze. Za najbardziej optymalne dla efektywności ekonomicznej i komfortu termicznego uważane jest ogrzewanie ścienne, przy którym rozkład temperatur jest równy w pionie i poziomie. Ogrzewanie sufitowe poleca się, jeżeli jednocześnie planujemy chłodzenie płaszczyznowe. Praktycznie w całości wykorzystywane promieniowanie cieplne eliminuje zjawisko konwekcji.
Ogrzewanie na podczerwień nowym sposobem na ogrzanie budynku
Ogrzewanie płaszczyznowe nie wymaga montażu grzejników. Podobnie jest przy ogrzewaniu na podczerwień. Polega ono na emitowaniu ciepła w postaci fali podczerwonych przez folie, maty i panele grzewcze. Sekret komfortu termicznego tkwi w odbijaniu ciepła falami od przedmiotów. To powoduje, że temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na najlepszym poziomie dla zdrowia człowieka. To najzdrowsze źródło ciepła (promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest w inkubatorach dla noworodków), zapobiega rozwojowi pleśni i wilgoci, a brak konwekcji oznacza korzyści zdrowotne dla reumatyków. Najwyższy komfort termiczny uzyskujemy dzięki pokryciu folią 80% ogrzewanej powierzchni. Problem z instalacją ogrzewania na podczerwień pojawia się w budynkach słabo izolowanych, które trudniej jest ogrzać i tym samym koszt urządzeń grzewczych może być wyższy.
Alternatywne źródła ciepła – kolektory i pompa ciepła
Poszukując oszczędności i komfortu, nie sposób nie wspomnieć o alternatywnych źródłach energii, jakimi są pompy ciepła i kolektory. Pierwsza opcja dobrze sprawdzi się, jeżeli w instalacji z kotłami wykorzystywane jest paliwo stałe, które pracują tylko w okresie grzewczym. Poza nim woda podgrzewana jest przez grzałkę elektryczną. Pompa ciepła będzie również dobrym rozwiązaniem przy ogrzewaniu gazowym i olejowym, jeżeli miejsca na montaż kolektorów słonecznych nie jest wystarczająco dużo. Na kolektory zdecyduj się w przypadku ogrzewania wody gazem, olejem i prądem. Zapewnią Ci stały odbiór ciepła przede wszystkim w sezonie letnim.
Koszty geotermalnego ogrzewania domu
Pompy ciepła są częściej wykorzystywane do ogrzewania budynków w naszym kraju niż kolektory słoneczne. Ważną rolę odgrywają na Podhalu, gdzie geotermalne ogrzewanie jest obecne w 90% zakopiańskich hoteli. Odnawialna energia cieplna generuje duże oszczędności. Koszty poniesione z tytułu ogrzewania ograniczają się do zasilania instalacji prądem. Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 155 m2 i zapotrzebowaniu energetycznem 44W/m3 to niecałe 2400 zł. Ogrzewając ten sam budynek gazem, zapłacisz ponad dwa razy więcej.
Geotermalne ogrzewanie domu – instalacja
W geotermalnym ogrzewaniu budynku energia geotermalna pozyskiwana jest przez pompy ciepła. W gruncie montowane są specjalne podajniki pobierające i wynoszące na powierzchnię ciepło zamieniane następnie na energię. Wśród podajników wyróżniamy kolektory poziome i pionowe oraz dwie studnie. Do systemu grzewczego należy również element znajdujący się w budynku, którym mogą być tradycyjne kaloryfery, ogrzewanie sufitowe, podłogowe lub ścienne. Ciepło pobierane jest z wnętrza Ziemi z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Aby maksymalnie zoptymalizować koszty ogrzewania, przy wyborze pompy ciepła należy uwzględnić powierzchnię budynku, kubaturę i rodzaj termoizolacji. Duże znaczenie w tym przypadku ma również moc grzewcza i elektryczna, a także moc chłodnicza urządzenia.
Efektywne ogrzewanie nadmuchowe
Już od kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do największych zalet takiego rozwiązania zaliczamy niskie rachunki za ogrzewanie, wysoki komfort użytkowania, niewielką awaryjność i optymalną wilgotność powietrza. Ogrzewanie nadmuchowe polega na nadmuchiwaniu ciepłego powietrza i rozprowadzaniu go kanałami wentylacyjnymi, które znajdują się w podłodze lub suficie. Charakteryzuje się wyższą sprawnością ogrzewania w porównaniu z ogrzewaniem konwencjonalnym. Zużycie energii może być niższe nawet o 40%, pomieszczenia nagrzewają się szybciej, bez strat ciepła. W głównym kanale instalacji montuje się centralny nawilżacz powietrza odpowiedzialny za kontrolę jego wilgotności.
Ogrzewanie domu to największy wydatek eksploatacyjny. Według szacunkowych danych, wydajemy na komfort termiczny do 80% budżetu domowego. To dlatego tak dużą uwagę zwraca się na wybór źródła ciepła i paliwa oraz intensywnie poszukuje się innych rozwiązań. Możliwości grzewcze są obecnie ogromne i wciąż pojawiają się nowe. Korzystasz z tradycyjnej, czy nowoczesnej instalacji grzewczej? A może planujesz zmiany w celu usprawnienia jej pracy?
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła