Instalacja wodna w łazience
W pomieszczeniach narażonych na zalanie bądź działanie wilgoci konieczne jest wykonanie skutecznego odprowadzania wody z powierzchni. Jednym z takich pomieszczeń jest łazienka. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie jak i zabudowanie wpustów ściekowych. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są one w szerokiej ofercie. Woda może być odprowadzana za pomocą odpływów liniowych, punktowych bądź ściennych. Każdy jednak sprawdza się w różnych miejscach i w różnych sytuacjach.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Wybierając odpowiednie wpusty należy kierować się nie tylko ich walorami estetycznymi, ale też funkcjonalnością i wygodnym użytkowaniem. Najważniejszą kwestią jest zakup wpustu o odpowiedniej szczelności i z możliwością czyszczenia syfonu. Bez względu na rodzaj wybranego wpustu, należy wybierać rozwiązania pozwalające na uzyskanie łatwego dostępu zarówno do samego wpustu jak i syfonu. Niestety, w przypadku wybrania nieodpowiednich elementów, w momencie zapchania syfonu konieczne może okazać się wymienienie całego odwodnienia, co wiązać się będzie z wysokimi kosztami.
Pamiętajmy, by wykonując połączenie odpływu z konstrukcją podłogi, wykonać je szczelnie i stabilnie. Zarówno przesiąkanie wód jak i osiadanie wpustu jest niedopuszczalne.
Jak zabezpieczyć łazienkę znajdującą się poniżej poziomu zalewania?
Łazienki położone poniżej poziomu zalewania wymagają zastosowania specjalnych zabezpieczeń przed wystąpieniem cofki ścieków w kanalizacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie zaworu zwrotnego bądź przepompowni ścieków. Niestety, wykonanie tych rozwiązań może okazać się kłopotliwe, ze względu na konieczność ingerencji w system kanalizacyjny. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się, więc zainwestowanie we wpust kanalizacyjny z zaworem zwrotnym, który nie tylko odpowiednio odprowadzi wodę z posadzki, ale też zatrzyma cofające się ścieki. Co ważne – do tego, jednego odpływu można również podpiąć umywalkę czy prysznic i ochronić swoje wnętrza przed zalaniem.
Brak spadku w łazience
Zdarzają się sytuacje, w których podposadzkowa instalacja kanalizacyjna znajduje się niżej niż kolektor kanalizacyjny. Konieczne jest wówczas wsparcie w postaci przepompowni. Nie muszą Państwo od razu inwestować w duże urządzenie. Wystarczy niewielkie, kompaktowe urządzenie, które będzie pełnić funkcję odwadniania piwnicy i tłoczyć ścieki ponad poziom zalewania do wyżej położonej kanalizacji. Można również wybrać wariant do zabudowania w podłodze, który będzie pełnić funkcję wpustu, ratując wnętrze przed pęknięciem rury czy też zalaniem.
Jak zabudować wpust?
Wykonując wpust podłogowy należy pamiętać o jego zabudowaniu w sposób wodoszczelny. Jeśli zdecydują się Państwo na zastosowanie fug cementowych, które przepuszczają wodę, konieczne będzie wybranie wpustów z otworami odprowadzającymi wodę przesiąkową. Pamiętajmy, że wilgoć niezwykle szybko wnika pod fugi bardzo długo odparowuje. Jej zbyt długa obecność pod kafelkami może doprowadzić do zawilgocenia posadzki a w konsekwencji jej degradacji i rozwoju grzybów. Warto wspomnieć, że woda może również do wnętrza przedostawać się z zewnątrz. Sytuacja najczęściej ma miejsce w momencie, gdy w posadzce zabudowywane są wpusty na gruncie. Chcąc zapobiec kapilarnemu podsiąkaniu należy przerwać drogę wodzie poprzez wykonanie hydroizolacji połączonej trwale z korpusem wpustu.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła