Brak lub zły ciąg w kominie
Brak lub zły ciąg w kominie daje się we znaki wszędzie tam, gdzie dom ogrzewany jest paliwem stałym i ciekłym. Zbyt duży powoduje szybkie spalanie i uciekanie ciepła. Za mały sprawia, że w piecu lub kominku nie chce się palić. Ta druga opcja może być niebezpieczna. Bezogniowe spalanie się paliwa prowadzić może do nadmiernego wydzielania się tlenku węgla. To zaś powodować może śmiertelne zatrucie czadem.
Co powoduje słaby ciąg w kominie dymowym?
- konstrukcja komina;
- wysokość przewodu kominowego;
- źle usytuowany wylot przewodu kominowego;
- brak lub niewłaściwa wentylacja pomieszczeń z piecami, lub kominkami;
- zapchanie instalacji wentylacyjnej i kominowej;
- efekt tzw. zimnego komina.
Wymienione powyżej przyczyny słabego ciągu w kominie zostały lepiej wyjaśnione w artykule: Zły ciąg w kominie. Czym jest spowodowany i jak mu zapobiegać?
Każdy z wymienionych czynników może być przyczyną niewłaściwego spalania paliwa. Co za tym idzie, zmniejsza się efektywność ogrzewania. W najgorszym przypadku dochodzi do cofania się spalin. To zaś może być śmiertelnie niebezpieczne dla mieszkańców domu, dlatego należy przeprowadzać kontrolę przewodów kominowych.
Co robić, gdy nie ma ciągu w kominie?
Słaby ciąg kominowy sprawia, że rozpalenie ognia staje się bardzo kłopotliwe. Podpałka nie chce się palić, wydobywa się nadmierna ilość dymu. Często kieruje się on do wewnątrz pomieszczeń. W tej sytuacji najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli mieszkamy w nowym budynku, a problem istnieje od samego początku jego użytkowania, problemem może być konstrukcja komina. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przekrój przewodu. Zbyt mała średnica komina sprawia, że nie wytwarza on właściwego ciągu. Podobnie jest, gdy został on niechlujnie wykonany. Środek przewodu kominowego powinien być stosunkowo gładki. Wystające cegły i inne elementy konstrukcyjne domu utrudniają właściwy ciąg.
Inną przyczyną może być zbyt krótka instalacja kominowa. Z zasady powinna ona mieć około 5 metrów. Taka wysokość ułatwia powstawanie cugu, zwłaszcza w terenach gęsto zabudowanych. Sam komin powinien też wyraźnie wystawać ponad dach. W przeciwnym wypadku wiatr opływający dach domu może powodować wpychanie powietrza przewodem kominowym do wewnątrz budynku. Innymi słowy, komin zacznie pracować jak wentylacja.
Sposób na słaby ciąg w kominie — jak wymusić ciąg?
Przyczyna złego spalania oraz cofania się spalin może być niedrożny układ wentylacyjny. Komin jest bowiem jednym z przewodów instalacyjnych służących wymianie powietrza. Jest on bezpośrednio powiązany z wentylacją. W przypadku gdy do pomieszczenia nie dochodzi powietrze z zewnątrz, nie da się wywołać naturalnego cugu. Tego typu sytuacje zdarzają się najczęściej w domach, gdzie bardzo dokładnie uszczelniono okna i drzwi. Sytuacja taka prowadzi do bardzo niebezpiecznego w efekcie ciągu wstecznego. Komin zamienia się wtedy w instalację wentylacyjną i tamtędy wtłaczane jest do pomieszczenia powietrze. Przy tej okazji wewnątrz pojawia się także dym i śmiertelny tlenek węgla (czad).
Rozwiązaniem tej sytuacji jest rozszczelnienie pomieszczenia. Czasami wystarczy udrożnić kratkę wentylacyjną. Niekiedy lekkie rozszczelnienie okna lub drzwi. Efekty będą zauważalne od razu. Sytuacja taka może być też następstwem zapchania się układu wentylacyjnego. Przyczyną może być nie tylko kurz, ale i gniazdo ptaków umiejscowione na wylocie instalacji. Nim wezwiemy kominiarza, warto sprawdzić, czy aby na pewno jego usługi będą w tym przypadku potrzebne.
Doraźnym rozwiązaniem może okazać się zapewnienie odpowiednio ciągu powietrza przy piecu lub kominku. Wymuszenie ciągu w kominie można zorganizować odpowiednim wentylatorem lub doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. W takich wypadkach warto jednak przeanalizować główną przyczynę braku ciągu w kominie. Koniecznością staje się udrożnienie przepływu powietrza w sposób stały, strażąk na komin jest jednym z sposobów rozwiązania zaburzeń ciągu.
Brak ciągu w kominie przy zimnym piecu
To częsty przypadek podczas rozpalania ognia w piecu i kominku. Odpowiada za to zimna instalacja kominowa. Chłodne powietrze nie cyrkuluje prawidłowo. Zamiast unosić się w przewodzie, często funkcjonuje jak w instalacji wentylacyjnej. Jednak już po kilku minutach palenia się ognia, spaliny ogrzewają komin. Proces temu wymusza prawidłową cyrkulację powietrza. Ogrzane unosi się swobodnie do góry. Problem cofania się dymu lub spalin zanika samoistnie.
Brak ciągu w kominie wywołany zapchaniem się instalacji
Wbrew pozorom to częsta przyczyna słabego cugu w piecu. Wraz ze spalaniem się drewna czy węgla wytwarzają się sadze. W szczególnych przypadkach nie są one unoszone do wylotu, a osadzają się na przewodach instalacji. Dlatego tak istotne jest okresowe badanie drożności przewodów kominowych. Czasami komin zapycha się na skutek wpadania do niego liści. Często też w takich miejscach ptaki budują swoje gniazda. Rozwiązaniem jest przede wszystkim okresowe czyszczenie instalacji. Warto przy okazji zabezpieczyć wylot przewodu kominowego siatką. Dzięki temu uniknie się w przyszłości nie tylko słabego ciągu w kominie, ale też i niebezpieczeństwa cofania się dymu i spalin. To niezwykle ważne, ponieważ gromadzenie się w pomieszczeniach tlenku węgla prowadzić może do śmiertelnego zatrucia mieszkańców. Dlatego warto skontaktować się z Kominiarzem gdy zauważymy, że dzieje się coś złego z przewodami kominowymi.
→ Zobacz również: Zatkany komin - jak wyczyścić i zapobiegać?
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła