Kominiarz potrzebny od zaraz. Kłopoty z przewodami kominowymi
Kominiarz – pan ubrany cały na czarno, często wybrudzony sadzami i z szerokim uśmiechem na twarzy. Taki obraz kominiarza zna każdy z nas. Najczęściej myślimy o nim, jaki symbolu mającym nam przynieść szczęście – nie bez powodu chwytamy się za guziki na jego widok. Jednak bycie kominiarzem wiąże się przede wszystkim ze sprawowaniem pieczy nad bezpieczeństwem domowników. Kiedy wizyta kominiarza jest koniecznością? Jak często powinny być wykonywane przeglądy przewodów kominowych i co powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę?
Jakie są rodzaje przewodów kominowych i do czego służą?
Przewody kominowe dzieli się na:
- kominy spalinowe – służące do odprowadzania spalin o stosunkowo niskiej temperaturze. Z reguły zastosowanie znajdują przy kotłach olejowych i gazowych. Umieszcza się w nich wkłady ze stali kwasoodpornej;
- kominy dymowe – służą do odprowadzania dymów wytwarzanych przez kotły na paliwa stałe, tzw. kozy, piece kaflowe oraz kominki. Kominy te nie wymagają dodatkowego, wewnętrznego wkładu;
- kominy powietrzno-spalinowe – stosuje się je przy kotłach wyposażonych w zamknięte komory spalania. Ich działanie polega na odprowadzaniu spalin i zapewnianiu dopływu świeżego powietrza z zewnątrz;
- kominy wentylacyjne – mają odprowadzać powietrze na zewnątrz, co ułatwia wentylację wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku;
- kominy uniwersalne – mogą służyć do odprowadzania spalin ze wszystkich rodzajów kotłów i pieców.
Jak często należy zlecać kontrole kominiarskie?
Kwestie kontroli kominiarskich regulowane są przepisami prawa budowlanego. W artykule 62 pkt 1 ustawodawca dokładnie określił, jak często kontrolowane powinny być poszczególne elementy budynków. W przypadku przewodów kominowych (każdego rodzaju) kontrola powinna następować okresowo co najmniej raz w roku. Kontrola przewodu kominowego powinna być przeprowadzona w okresie od 31 maja do 30 listopada.
Kontrola może też być wykonana każdorazowo, kiedy zajdzie taka konieczność – zauważona zostaje nieprawidłowość w funkcjonowaniu przewodów kominowych. Należy pamiętać, że kontroli i prac naprawczych czy czyszczenia przewodów kominowych może dokonać jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
Jak często należy czyścić przewody kominowe?
W czasie kontroli przewodów kominowych lub po zgłoszeniu, kominiarz powinien określić to, czy przewody kominowe wymagają czyszczenia. Z czyszczeniem kominów lepiej nie zwlekać na ostatnią chwilę, gdyż może doprowadzić to do tragedii – zapalenia się sadz, jakie osiadły w przewodzie kominowym lub do zaczadzenia.
W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zostały dokładnie określone terminy wyznaczające okres pomiędzy czyszczeniem poszczególnych rodzajów przewodów kominowych. I tak:
- przewody wentylacyjne powinny być czyszczone co najmniej raz na rok;
- przewody spalinowe powinny być czyszczone co najmniej raz na pół roku;
- przewody dymowe powinny być czyszczone co najmniej raz na trzy miesiące.
Kominiarza warto zatrudnić również wtedy, gdy zauważymy, że z przewodami kominowymi dzieje się coś złego. O wiele lepiej jest dowiedzieć się, że jednak przewody kominowe są drożne, niż czekać do ostatniej chwili z czyszczeniem kominów.
Co powinno nas zaniepokoić?
Przewody kominowe odpowiadają przede wszystkim za prawidłową wentylację powietrza i odprowadzanie spalin z domu. Dlatego już nawet często parujące szyby czy wilgoć w domu powinny wzbudzić naszą czujność, tym bardziej, jeśli wcześniej tego typu zjawisk nie obserwowaliśmy w domu. Również grzyb rozwijający się na ścianach może świadczyć o tym, że w domu nie ma odpowiedniej wentylacji i coś się dzieje z przewodami kominowymi.
Kominiarza koniecznie należy wezwać w przypadku, gdy w domu pojawia się dym, czuć nieprzyjemne zapachy. Gdy przewód kominowy prowadzi do kominka lub pieca objawem jego niedrożności może być brak cugu, co powoduje problem z rozpaleniem ognia. Najczęściej oznacza to nagromadzenie się sadz, chociaż do niedrożności kominów mogą doprowadzić również zanieczyszczenia zewnętrzne.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła