Warzywniak z palet
Palety znajdują coraz szersze zastosowanie poza branżą transportową, do jakiej zostały stworzone. Popularne staje się robienie różnego rodzaju mebli np. półek, stołów, czy nawet bazy pod łóżko. Można je wykorzystać również do stworzenia warzywniaka. W jaki sposób można wykonać warzywniak z palet? Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Podwyższone grządki – ogrodowe skrzynie z palet
Jak to zostało wspomniane na wstępie, palety można wykorzystać na wiele sposobów również w ogrodzie. Oprócz przygotowania z nich całkiem ciekawych i praktycznych mebli ogrodowych np. siedzisk czy stolika, można wykorzystać je do zagospodarowania „warzywnej” części ogrodu. W jaki sposób? Z palet można przygotować tak zwane podwyższone grządki, czyli skrzynie, w których prowadzona jest uprawa warzyw. W takich skrzyniach o ozdobnym charakterze (np. pomalowanych na różne kolory) można również urządzić rabaty kwiatowe. Odpowiednio przygotowane skrzynie z palet można wykorzystać również jako warzywniak na balkon czy taras. Warzywniaki ze skrzyń przygotowanych z palet zaleca się również wykorzystywać w sytuacji, gdy na działce lub w ogrodzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, co może utrudniać tradycyjną uprawę roślin. Można takie rozwiązanie zastosować także na bardzo suchych lub jałowych terenach.
Jakie są zalety warzywniaków z palet?
Warzywniak wykonany z palet to przede wszystkim wygoda dla osób, które mają problemy ze schylaniem się lub po prostu chcą mieć wyższe grządki, aby łatwiej było je pielęgnować. Z uwagi na to, że ziemia w tak przygotowanych skrzynkach nagrzewa się szybciej niż ta w gruncie, rośliny uprawiane w skrzyniach rozwijają się lepiej i mogą dawać lepsze plony w porównaniu z tradycyjną uprawą. Można też o wiele łatwiej kontrolować rozrost roślin. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać o tym, że ziemia w podwyższonych grządkach będzie wysychała szybciej, więc trzeba pamiętać o tym, aby rośliny podlewać odpowiednio często.
Warzywniaki wykonane z palet wpływają również na estetykę ogrodu. Tak urządzona przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej i czystej. Dodatkowo ogród nabiera rustykalnego, bardzo ciekawego charakteru.
W jaki sposób przygotować warzywniak z palet?
Jeżeli nie mamy palet „z odzysku” możemy poszukać ich w różnych sklepach z magazynami lub po prostu zakupić. Koszt jednej palety waha się w granicach od 10 do 25 zł. Do przygotowania grządek należy wybierać takie palety, które nie są uszkodzone – nie może być pęknięć. Warto też unikać zadr, które mogą spowodować uszkodzenie powłoki, którą będzie wyłożony warzywniak. Jeżeli jakieś elementy są uszkodzone, można paletę przyciąć w taki sposób, aby nie były one wykorzystane w warzywniaku. Warto też sprawdzić, w jakim stanie są gwoździe – jeżeli wystają, powinno się je dobić lub usunąć i zastąpić nowymi. Całą powierzchnię palety warto wyszlifować papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewnianej powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi. Można to zrobić przy pomocy preparatów do drewna znajdującego się na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że okresowo konieczna będzie konserwacja takich skrzyń z palet.
Następnym krokiem jest przycięcie palet do odpowiedniej wysokości, tak aby można było stworzyć warzywniak w pełni odpowiadający wymogom roślin, jakie będą w nim uprawiane. Połączone elementy ustawia się w wybranym miejscu oraz wykłada materiałem izolującym – może to być folia ogrodowa lub agrowłóknina. Do tak przygotowanych warzywniaków można wysypać wcześniej przygotowaną ziemię ogrodową, której właściwości można dokładnie dopasować do wymogów konkretnych roślin, jakie będą uprawiane w ogrodzie.
Oprócz tworzenia klasycznych warzywniaków, palety można wykorzystać do tworzenia ozdobnych półek, na których można powiesić doniczki z ziołami takimi jak bazylia, mięta czy szczypiorek. Na takich półkach można też umieścić długie doniczki w kształcie prostokąta, w których będą umieszczone ozdobne rośliny o dekoracyjnych liściach czy kwiatach, np. różnego rodzaju pelargonie, bratki, komarzyce czy surfinię.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła