Turbiny wiatrowe - rodzaje i parametry
Ekologiczne formy pozyskania energii zdobywają coraz większą popularność. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że są one przyjazne dla środowiska, ale i z uwagi na to, że pozwalają na poczynienie oszczędności na wydatkach na energię, jeśli porówna je się z formami tradycyjnymi.

Jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii odnawialnej jest siła wiatru. Rozwiązania bazujące na pozyskaniu z niego energii stają się coraz popularniejsze zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i komercyjnych. Co ciekawe zasoby wiatru umożliwiłyby pozyskanie energii w ilości o cztery razy większej niż wynosi roczne zapotrzebowanie na całym świecie na przestrzeni całego roku. Popularność tego systemu rośnie również z uwagi na to, że na budowę turbin można starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Istotne jest też to, że turbiny, wykorzystywane do produkcji energii są cały czas udoskonalane, aby były jeszcze bardziej efektywne.
Rodzaje turbin wiatrowych i ich parametry
Turbina wiatrowa stanowi jeden z najważniejszych elementów elektrowni wiatrowej, zwanej czasami, potocznie farmą wiatrową. To właśnie dzięki temu elementowi możliwe jest pozyskanie energii mechanicznej ze strugi powietrza (wiatru). Turbiny wiatrowe dzieli się zazwyczaj na:
- turbiny o poziomej osi obrotu (HAWT – Horizontal Axis Wind Turbine) – tego typu turbiny są obecnie najczęściej spotykane, nazywane są także klasycznymi. Za takie uznaje się turbiny trójpłatowe. O popularności właśnie trójpłatowych turbin decyduje głównie fakt, że są one bardziej ciche i wyglądają znacznie bardziej estetycznie, aniżeli turbiny dwupłatowe;
- jednopłatowe;
- dwupłatowe;
- z trzema płatami;
- z silnikami wielopłatowymi;
- z dyfuzorem;
- wykorzystujące efekt Magnusa;
- turbiny o pionowej osi obrotu (VAWT – Vertical Axis Wind Turbine) – są one znacznie mniej popularne niż turbiny poziome. Najczęściej produkowane są turbiny z wirnikiem Derrieus’a.
- Savonius;
- turbina Darrieus’a’
- H-Rotor;
- turbina świderkowa.
Dodatkowo turbiny poziome można podzielić na dwa rodzaje:
- nawietrzne (up-wind), ktre stosowane są w większości elektrowni wiatrowych. Taka orientacja turbiny pozwala na uniknięcie wpływu cienia aerodynamicznego, który wytwarzany jest przez gondolę i wieżę. Tego typu turbiny potrzebują mechanizmu ustawienia wirnika na wiatr. Niezbędne jest też to, aby łopaty umocowane przy wirniku były wykonane ze sztywnego materiału i umieszczone w takiej odległości od wieży, aby zapobiec zderzeniu;
- zawietrzne (down-wind) wirnik umieszczony jest w tym modelu za masztem, w stosunku do kierunku wiejącego wiatru. Dzięki temu nie jest konieczny mechanizm do odchylania wirnika. W odróżnieniu od turbin nawietrznych łopaty mogą być wykonane z bardziej elastycznych materiałów. Jednak pamiętać trzeba, że z uwagi na brak systemu odchylania wirnika kabel do przesyłu mocy może się okręcić wokół wirnika i nie będzie możliwości jego dokręcenia.
W zależności od naszych potrzeb – tego czy turbiny będą wykorzystywane do zasilania jedynie gospodarstwa domowego, czy rozległego obiektu przemysłowego, przy dobrze należy pod uwagę wziąć następujące parametry:
- zakładaną prędkość wiatru;
- gęstość powietrza;
- prędkość wiatru za turbiną;
- prędkość wiatru w turbinie;
- ciężar właściwy turbiny;
- wysokość turbiny;
- liczba łopat;
- średnica wewnętrzna turbiny;
- powierzchnia turbiny;
- objętość powietrza w turbinie;
- teoretyczny współczynnik wykorzystania wiatru;
- długość łopat;
- prędkość obrotowa łopaty;
- szerokość łopaty;
- moment obrotowy turbiny.
Są to dane według, których oblicza się moc i ilość potrzebnych turbin wiatrowych. W celu wybrania turbin o optymalnych dla nas parametrach warto zwrócić się do specjalistów. Dobiorą oni turbiny ściśle do naszych potrzeb biorąc także pod uwagę ich wady i zalety.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła