Podjazd zimą – jak sobie z tym poradzić?
Podjazd do domu, który zostanie zasypany przez śnieg lub jest skuty lodem, to wielkie utrapienie dla każdego kierowcy. Przy bardzo intensywnych opadach śniegu, trzeba podjazd odśnieżać codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia. Jest to uciążliwe i pracochłonne. Jak sobie skutecznie radzić z tym problemem? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, by sprawnie pozbywać się śniegu i oblodzenia z podjazdów.
Systemy podgrzewania podjazdu – czy to się opłaca?
Coraz popularniejsze wśród wielu właścicieli podjazdów stają się systemy ogrzewania, które pozwalają niewielkim wysiłkiem pozbyć się śniegu z podjazdu. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepiej uwzględnić je już na etapie planowania budynku, przed wykonaniem podjazdu. System montuje się pod podjazdem i rozbieranie wykonanego już podjazdu w celu położenia instalacji ogrzewającej będzie generowało duże koszta. Należy też pamiętać o tym, że system ten będzie generował większe zużycie energii elektrycznej, szczególnie kiedy będziemy często odśnieżać podjazd. Specjaliści wskazują również, że tego typu systemy mogą nie sprawdzać się przy bardzo niskich temperaturach – poniżej -15 stopni w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu.
Tego typu rozwiązanie poleca się szczególnie dla osób posiadających niewielkie podjazdy, mieszkających w regionach o średniej intensywności opadów śniegu. Sprawdzą się one również w przypadku osób, które mają problemy ze sprawnością fizyczną i osób starszych, które samodzielnie nie odśnieżają podjazdów.
Jakie są inne sposoby na radzenie sobie ze śniegiem na podjeździe?
Codzienne odśnieżanie podjazdu mogą ułatwić urządzenia takie jak odśnieżarki. Urządzenia te swoją formą przypominają kosiarki, jednak z przodu zamiast noży posiadają specjalny wirnik, który w czasie pracy zbiera śnieg i rozrzuca go na boki lub kieruje go do specjalnego wyrzutnika. Jeżeli podjazd jest niewielki, to wystarczy odśnieżarka o szerokości około 60 cm. Przy dużych podjazdach wymagających częstego odśnieżania warto postawić na większe urządzenie o większej mocy pracy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że będzie ono znacznie droższe.
Wybierając odśnieżarkę warto zwrócić uwagę na to, ile biegów posiada (czy ma bieg wsteczny) oraz na płynność jej poruszania (czy posiada koła czy np. gąsienice). Bardzo ważne jest też to, na jaką odległość odśnieżarka odrzuca śnieg – trzeba ją dopasować do szerokości podjazdu.
Co jeszcze ułatwi odśnieżanie?
Do odśnieżania podjazdów wiele osób, chcąc zaoszczędzić, stosuje sól kuchenną. Jednak to rozwiązanie nie jest zalecane z wielu powodów. Przede wszystkim chlorek sodu wpływa niekorzystnie na glebę i roślinność, ale także na materiały, z jakich stawiane są podjazdy. Sól może mieć też niekorzystny wpływ na podwozie samochodu. Dlatego specjaliści zalecają używanie preparatów przygotowanych właśnie z myślą o odśnieżaniu. Zostały one przygotowane tak, aby nie szkodzić środowisku i co ważne dla wielu osób nie tworzyły błota, które często towarzyszy zastosowaniu soli. Preparaty tego typu nie powodują korozji oraz nie mają wpływy na stan podjazdu – nie niszczą spoin oraz nie powodują odbarwień kostki brukowej. Taki preparat najlepiej rozrzucać równomiernie przy użyciu ręcznego siewnika lub rzutnika do nawozu. Istotne jest też to, aby używać go zgodnie z zaleceniami producenta – od tego będzie zależała skuteczność preparatu.
Zimą należy też pamiętać o odpowiedniej konserwacji podjazdu, aby nie uległ on zniszczeniu pod wpływem ciągłej ekspozycji na wilgoć, niskie temperatury czy zabiegów związanych z odśnieżaniem.
Autot: Iwona Czyżowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła