Płyta fundamentowa, piwnica a badania gruntu
Fundamenty są jednym z najważniejszych elementów całego domu. To na nich opiera się cała budowla. Są też bardzo ważne, jeżeli chodzi o izolację cieplną budynku, chronią też go przed zawilgoceniem. Coraz częściej zdarza się, że domy powstają na terenach trudnych, gdzie tradycyjne fundamenty nie sprawdzają się. Wówczas warto wykonać badania gruntu i podjąć ostateczną decyzję – tradycyjne fundamenty z podpiwniczeniem czy płyta fundamentowa.
Chcesz mieć piwnicę? Wykonaj badanie gruntu
Na badania gruntu decydujemy się najczęściej w razi konieczności, gdyż jest to dość duży wydatek, który wpływa na koszt budowy domu. Przy kilku odwiertach o głębokości około 5 m trzeba liczyć się z kosztami ok. 1000-1500 zł. Cena może różnić się w zależności od regionu Polski, a także gruntu, na jakim wykonywane jest badanie. Jednorazowa cena badania będzie się też wahała w zależności od ilości odwiertów i ich głębokości. Warto też pamiętać o tym, że koszty całej usługi mogą wzrosnąć z uwagi na to, że może zajść konieczność kilkukrotnego powtórzenia badania w ciągu roku – ze względu na możliwość zmiany poziomu wód gruntowych. Najczęściej wykonuje się dwa pomiary – na wiosnę, kiedy poziom wód jest najwyższy i latem, gdy jest on najniższy.
Jednak badania gruntu warto wykonać w kilku sytuacjach. Specjaliści zalecają ich wykonanie w szczególności, kiedy chcemy postawić dom z piwnicą, a już koniecznością jest wykonanie tych badań, kiedy działka budowlana znajduje się na kłopotliwym terenie np. z wysokim poziomem wód gruntowych.
W czasie badania gruntu określa się przede wszystkim poziom wód gruntowych oraz wahania tego poziomu, jakie mogą nastąpić w ciągu roku. Tego rodzaju badania warto wykonać jeszcze przed zakupem działki (o ile właściciel gruntu ich nie posiada i nie może udostępnić nam dokumentacji geotechnicznej). Sprawdzenie poziomu wód gruntowych przed zakupem działki pozwoli na uniknięcie niemiłych niespodzianek i wybranie odpowiedniego projektu domu. Jest to bardzo ważne, gdyż na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych nie powinno się stawiać domów z piwnicami.
Na jakie tereny należy szczególnie uważać?
Jeżeli działka jest położona na równym i pewnym terenie, rzadko decydujemy się na wykonanie badania gruntu. Jednak w niektórych przypadkach wykonanie badań to konieczność. Do terenów, które wymagają przeprowadzenia badań jeszcze przed zakupem działki najczęściej zalicza się:
- tereny podmokłe – (znajdujące się w pobliżu starorzeczy, zbiorników wodnych) – podchodzenie wód gruntowych może powodować utrudnienia w pracach związanych z tworzeniem fundamentów oraz wymusza konieczność lepszej izolacji budynku;
- działki położone na zboczach – działki o dużych zboczach często nie nadają się do budowy domów, gdyż istnieje ryzyko osuwania się budynku, jeżeli nie wykona się wcześniej kosztownych konstrukcji inżynierskich;
- obszary sąsiadujące z wyrobiskami cegielni – grunt może być tutaj luźny, co może powodować osiadanie budynku.
Płyta fundamentowa i inne rozwiązania pozwalające na budowę domu na trudnym terenie
Kiedy po wykonaniu badań gruntu dalej będziemy zdecydowani na zakup działki położonej na trudnym terenie i posadowienie na niej domu, musimy liczyć się ze zwiększonymi kosztami budowy. Wiąże się to z tym, że wykonanie fundamentów będzie wymagało innych niż normalnie technologii. W takich sytuacjach można zastosować:
- płyty fundamentowe – mogą być wykorzystywane nawet na najsłabszych gruntach. Bardzo często stosowane są np. w krajach Skandynawskich oraz w Japonii. Płyty fundamentowe mają znacznie większą nośność niż tradycyjne fundamenty, dzięki czemu zwiększa się ogólna odporność budynku oraz możliwe jest jego równomierne osadzenie;
- fundamenty na palach – najczęściej wykorzystywane są do budowy domów na terenach słabych i ruchomych. Głębokość, na jaką wbija się pale powinna sięgać stabilnej warstwy nośnej. Pale z reguły osadza się w odległości co 50-80 cm. Grubość pali, na których będą stawiane fundamenty nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Na palach mocuje się zbrojenie, a następnie wylewa beton. Ten rodzaj fundamentów jest najdroższy;
- fundamenty na studniach – zalecane są w momencie, gdy grunt nośny znajduje się ok. 2-3 metry pod poziomem zerowym domu. Fundamenty osadza się na studniach kopalnych. W ich wnętrzu umieszcza się zbrojenie, które będzie połączone ze zbrojeniem wykonanym dla ław fundamentowych. Wnętrza studni zalewa się betonem.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła