Parkiet, panel a może mozaika? Różnice i zalety
Piękne podłogi są ozdobą każdego domu. Naturalnie największym powodzeniem cieszą się te drewniane bądź imitujące drewno. Do dyspozycji mamy klasyczne parkiety, nowoczesne panele i gustowne mozaiki. Na co się zdecydować?
Jeśli zależy nam na możliwości szybkiego użytkowania podłogi najlepszym rozwiązaniem będą panele podłogowe. Panele to proste rozwiązanie, które nie wymaga dużego nakładu kosztów i czasu. Przy odrobinie wysiłku można zamontować je samodzielnie. Na rynku mamy panele drewniane lub laminowane – z tworzyw sztucznych. Panele drewniane wyglądają jak deski lub klepki, są klejone z kilku warstw. Można wybierać spośród dużej palety kolorów, rodzajów drewna, również imitujących drewno rustykalne.
Panele
Panele układamy na płaskich, twardych i równych powierzchniach. Podłogę należy przykryć specjalną folią paroizolacyjną. Jeśli zamierzamy montować panele na drewnianym podłożu, nie robimy tego. Następnie kładziemy odpowiednio warstwę podkładową. Panele układa się bez trwałego mocowania do podłoża.
Warstwowa budowa paneli sprawia, że nie wypaczają się i nie skrzywiają pod wpływem użytkowania. Można zamontować je na ogrzewanie podłogowe. Nie są tak trwałe, jak inne rodzaje podłóg, nie można ich cyklinować i odświeżać. Jednak łatwość montażu sprawia, że wymiana podłogi nie będzie nastręczać problemów. Ceny paneli podłogowych, w zależności od rodzaju drewna i klasy ścieralności wahają się od 20 do nawet 200 zł/m2
Parkiet klepkowy
Parkiet klepkowy wymaga większego nakładu pracy i kosztów, niż panele podłogowe. Odwdzięczy nam się jednak zdecydowanie większą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Parkietmożna wielokrotnie odświeżać za pomocą cyklinowania. Najtrwalsze gatunki drewna nawet do 12 razy. Na dużych powierzchniach można tworzyć wzory, również z użyciem różnych odcieni drewna o zbliżonej twardości. Klepki układa się najczęściej w tzw. jodełkę, cegiełkę lub szachownicę. Parkiety są dobrym izolatorem termicznym i nie uczulają. Olejowane drewno nadaje się do położenia nawet w łazience. Klepki układa się na ślepej podłodze (przybijając je gwoździami lub - rzadziej - mocując klejem) albo na wylewce betonowej (klejąc parkiet do podłoża). Układanie parkietu rozpoczyna się zawsze od środka pomieszczenia. Ta czynność wymaga doświadczenia, więc należy powierzyć ją fachowcowi. Pamiętajmy również, że nie każdy gatunek drewna nadaje sie na ogrzewanie podłogowe.
Mozaika
Bardzo popularną odmianą parkietu jest mozaika. Przeważnie jest to kwadratowa lub prostokątna płyta, zbudowana z małych drewnianych elementów. Są one połączone od spodu siatką z włókna szklanego. Zaletą mozaiki jest możliwość stworzenia na zamówienie indywidualnego, niepowtarzalnego projektu własnej podłogi. W katalogach dostępne są również gotowe wzory. Do jej wyrobu stosuje się zarówno krajowe, jak i egzotyczne gatunki drewna. Ich kolor jest zmieniany za pomocą odpowiedniego rodzaju obróbki cieplnej lub chemicznej. By uzyskać ciekawy, efektowny wzór można połączyć w projekcie różne odcienie o zbliżonej twardości. Podobnie, jak w przypadku parkietu, układanie mozaiki wymaga cierpliwości i zatrudnienia doświadczonego fachowca. To podłoga mocowana na stałe do posadzki.
Podsumowując: jeśli cenisz sobie prostotę i szybkość wykonania podłogi– zdecyduj się na panele. Szybko wymienisz je, kiedy ci się znudzą. Parkiet będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na trwałości i podłodze na długie lata. Jego wymiana nie będzie tak prosta jak paneli. Mozaika to zaś nieco mniej trwały ale świetny sposób na podkreślenie indywidualności i oryginalności twojego wnętrza.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła