Cyklinowanie parkietu - od czego zacząć?
Twój parkiet najlepsze czasy ma już za sobą? Stracił połysk, jest porysowany i nierówny? To oznacza, że najwyższy czas na cyklinowanie. Przy odrobinie chęci będziesz w stanie zrobić to samodzielnie.
Odpowiednia cykliniarka
Cyklinowanie parkietu polega na użyciu specjalnej maszyny szlifierskiej, która wyrówna i usunie rysy z powierzchni parkietu. Można użyć do tego profesjonalnych cykliniarek różnego typu, specjalnych maszyn do rantów, i innych urządzeń służących do cyklinowania, wyposażonych w różnej grubości papiery ścierne.
Mało kto posiada profesjonalną cykliniarkę na własny użytek. Maszyna do cyklinowania parkietu to spory wydatek, rzędu nawet 10 tys. złotych. Możesz jednak z powodzeniem skorzystać z oferty wypożyczalni tego typu sprzętu. Cena wypożyczenia cykliniarki waha się od około 35 zł za mniejsze, do około 100 zł za większe maszyny, za dobę. Jeśli zależy ci jedynie na odświeżeniu powierzchni lakieru, możesz użyć szlifierki oscylacyjnej.
Zanim zaczniesz cyklinować
Zanim rozpoczniesz cyklinowanie, pamiętaj by usunąć z pomieszczenia firanki, zasłonki, meble i wszelkie przedmioty, które mogą się zakurzyć. Zdejmij również żaluzje, by po całej pracy oszczędzić sobie ich czyszczenia.
Cała powierzchnia parkietu przeznaczonego do cyklinowania musi być odkurzona. Pamiętaj również, żeby obowiązkowo zaopatrzyć się w maskę, która ochroni cię przed pyłem unoszącym się w pomieszczeniu podczas szlifowania.
Zanim uruchomisz maszynę sprawdź odpowiednie natężenie pasków klinowych. Źle zapięte mogą niedostatecznie zbierać pył. Kiedy już sprawdzimy sprzęt i przygotujemy pomieszczenie, możemy zacząć pracę.
Jak cyklinować
Cyklinowanie parkietu rozpoczynamy od nałożenia na cykliniarkę grubego papieru ściernego o granulacji 36 - 40, stopniowo zwiększając ją przy kolejnych przejazdach aż do 100 - 120. Dokładnie zeszlifuj stary lakier, by nie pozostały żadne resztki. Podłogi ułożone z mozaiki parkietowej szlifuj ukośnie do przebiegu włókien zaś z desek – równolegle. Zadbaj o płynną pracę cykliniarki. Unikniesz śladów, które pozostają na parkiecie po zatrzymaniu maszyny. Regularnie kontroluj też czystość sprzętu, w szczególności wałka głównego oraz kółek. Brudne kółka są częstym powodem uszkodzenia cyklinowanej powierzchni. Bardzo ważna jest również kontrola aktualnie używanych materiałów ściernych. Nie możesz dopuścić do nadmiernego ich zużycia. Utrzymuj czystość cyklinowanej podłogi ponieważ niektóre szlifierki mają tendencję do wciągania zanieczyszczeń, co może skutkować ich uszkodzeniem. Worek z pyłem należy opróżniać po jego zapełnieniu do maksymalnie 1/3 objętości. Cyklinuj powierzchnię do momentu, w którym będzie równa, gładka i nie pozostaną na niej żadne resztki starego lakieru. Ostatni przejazd należy wykonać papierem o granulacji 100-120. Tam, gdzie nie jesteś wstanie dotrzeć maszyną (np. w rogach) musisz parkiet wypolerować ręcznie. Jeśli na przeszlifowanej powierzchni zauważysz ubytki i szczeliny, możesz je wypełnić masą szpachlową lub pyłem pozostałym po cyklinowaniu, wymieszanym z lakierem podkładowym.
Po ostatnim szlifowaniu dokładnie odkurz podłogę i pomaluj ją nawierzchniowym lakierem do parkietu (ok. 60 zł/litr).
Zadbana podłoga jest ozdobą każdego domu. Aby przez długi czas cieszyć się pięknym wyglądem parkietu i naturalnie zmniejszyć częstotliwość cyklinowania, należy dbać o jego powierzchnię. Podklejaj meble kawałkami filcu, plastikowe kółka obrotowych foteli zamień na gumowe. Niezwłocznie usuwaj z podłogi wszelkie zanieczyszczenia, takie jak piach. Przy odrobinie twojego wysiłku parkiet odwdzięczy się świeżym i gustownym wyglądem.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła