Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety
Istnieje wiele sposobów zapewnienia sobie komfortu cieplnego w domu, mieszkaniu czy biurze. Największa liczba osób wciąż korzysta z tradycyjnych źródeł, czyli popularnych kaloryferów. Coraz częściej jednak poszukiwane są inne rozwiązania, które mogłyby pozwolić na wprowadzenie, tak istotnych w domowym (czy firmowym) budżecie, oszczędności.
Nowością na rynku ogrzewnictwa są panele, umożliwiające regulację temperatury przy pomocy podczerwieni. Zyskuje ona grono swoich zwolenników, pragnących obniżyć koszty związane z utrzymywaniem optymalnej temperatury w wybranych pomieszczeniach. Czy ogrzewanie na podczerwień rzeczywiście zasługuje na poświęcenie jej uwagi?
Komfort i warunki
Choć nasze oczy przyzwyczajone są do pomieszczeń, w których, pod parapetem okna, umieszczone są tradycyjne kaloryfery żeberkowe czy płytowe, warto jest sprawdzić także inne możliwości. Szczególnie te, które pozwolą nam utrzymać komfortową temperaturę, bez konieczności stosowania wysokich nakładów finansowych Takim rozwiązaniem jest na przykład ogrzewanie na podczerwień. Co ciekawe: panele infrared same w sobie w żaden sposób nie przyczyniają się, bezpośrednio, do ocieplania się powietrza w konkretnym pokoju. Działają natomiast w zupełnie inny sposób – emitowane przez panel fale elektromagnetyczne, pochłaniane są przez ściany czy przedmioty, znajdujące się w danym pomieszczeniu i te dopiero oddają swoje ciepło. Dzięki temu w pomieszczeniu wzrasta odczuwalna temperatura, która jest wyższa od faktycznej o około 2-3 stopnie, natomiast nie panuje w nim zaduch. A takie warunki trzeba uznać za bardzo komfortowe i korzystne dla naszego zdrowia (warto pamiętać, że podczerwień wykorzystywana jest również w lecznictwie!). Poza tym panele na podczerwień pozwalają również zmniejszyć koszty samego ogrzewania.
Estetyka i wygoda
Ogrzewanie na podczerwień pozwala również odmienić wygląd otoczenia, w którym jest wykorzystywane. Producenci paneli przedstawiają swoim klientom wiele ciekawych propozycji, regularnie rozszerzając swoją ofertę, prezentując w swoich katalogach nowe rodzaje paneli. Co ważne: można je umieszczać właściwie wszędzie – na ścianach, suficie czy podłodze, dzięki czemu nie zwracają one na siebie uwagi. Zresztą przedsiębiorstwa idą o krok dalej – wśród licznych rozwiązań, można również odszukać te bardziej wyszukane, czyli panele infrared, które mogą stać się lustrem czy pięknym obrazem z wybraną przez klienta grafiką. Mówiąc krótko: idealnym, i wyszukanym, elementem wystroju wnętrza, doskonale je ozdabiającym.
Oczywiście nic nie jest idealne, dlatego również ogrzewanie infrared ma swoje mocne i słabe strony, na które uwagę zwracają jego użytkownicy. Trzeba więc dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, biorąc pod uwagę wszystkie „za” oraz „przeciw”. Jakie są plusy i minusy tego typu rozwiązania?
Zalety ogrzewania na podczerwień
- pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń,
- możliwość programowania – dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie sami określić, kiedy panele powinny się włączać,
- instalujemy je w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu – wystarczy jedynie kupić model nadający się do użytkowania w określonej przestrzeni (podłoga, ściana, sufit),
- są proekologiczne,
- promieniowanie infrared ma korzystny wpływ również na nasze zdrowie, dlatego jest szeroko stosowane w lecznictwie,
- pozwalają na szybkie ogrzanie także wychłodzonych pomieszczeń – ciepło odczuwane jest zazwyczaj do 30 minut od uruchomienia panelu,
- producenci zadbali również o łatwy montaż oraz demontaż ogrzewania,
- panele mogą także stać się przepięknym elementem dekoracyjnym pomieszczeń,
- ogrzewanie na podczerwień polecane jest także osobom z alergią – pozwala ograniczyć przemieszczania się kurzu, a także ma wpływ na redukcję grzybów czy pleśni,
- są bardzo trwałe – według przedstawianych obliczeń, mogą być użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat.
Wady ogrzewania na podczerwień
- nie mogą być wykorzystywane do ogrzewania np. wody – konieczne staje się znalezienie drugiego źródła energii,
- ich skuteczność oraz energooszczędność maleje w przypadku źle dogrzanych pomieszczeń (powinny być montowane w budynkach z dobrym ociepleniem zewnętrznym),
- by móc je użytkować, musimy przygotować się na poniesienie jednorazowych kosztów zakupu (choć inwestycja ta, jeśli jest wykorzystywana w pomieszczeniach o dobrej izolacji, powinna się zwrócić po około 2-3 latach)
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła