Ogród zimowy - jak zbudować
Kto z nas nie marzy o tym, by niezależnie od pory roku móc cieszyć się otaczającą ze wszystkich stron zielenią? Kto z nas nie chciałby usiąść podczas zimowej zawieruchy z kubkiem ciepłej herbaty w gąszczu egzotycznych roślin? Kto nie myślał o tym, by móc we własnym domu zerwać od czasu do czasu np. kiść bananów? Oczywiście wszystko jest do zrobienia – wystarczy zdecydować się na ogród zimowy.
Możliwość obcowania z naturą przez okrągły rok jest bardzo kuszącą propozycją. W końcu trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze chwile od tych, które spędzamy w kojącej nasz układ nerwowy zieleni. Pozostaje jednak nam do rozwiązania jedna, bardzo ważna kwestia: jak zbudować ogród zimowy?
Nie wszystko stracone
Choć, oczywiście, najlepiej jest planować stworzenie domowej oranżerii już na etapie wybierania projektu domu i wkomponować pomieszczenie bezpośrednio w bryłę budynku (jest to rozwiązanie najwygodniejsze oraz najtańsze), nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym zagadnieniem także później. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by móc rozpocząć pracę nad ogrodem zimowym w dowolnym momencie – może on stanowić odrębny budynek (wolno stojący) bądź funkcjonować jako dobudówka. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj oranżerii się zdecydujemy, warto pamiętać, że być może będziemy musieli postarać się o pozwolenie na budowę (pomieszczenia większe niż 25 m2) bądź poinformować na piśmie odpowiedni urząd, że planujemy na swojej działce stworzyć coś nowego (pomieszczenia o wielkości do 25 m2).
Nie oszczędzaj na materiałach
Jeśli otrzymaliśmy już pozwolenie na stworzenie kawałka zieleni na zimowe dni, musimy dobrze zastanowić się jak zbudować ogród zimowy. Ważny jest wybór najlepszego dla niego miejsca, spełniającego odpowiednie kryteria, np. stopień nasłonecznienia, widok na otaczającą okolicę itp., a także stworzenie odpowiedniego projektu, zgodnego z naszymi wymaganiami. Trzeba pamiętać, że ogród zimowy powinien być budowany przez osoby, które posiadają duże doświadczenie w tworzeniu tego typu obiektów, ponieważ w jego przypadku bardzo istotna jest dokładność podczas wykonywania prac, a także duża dbałość o dobór właściwych materiałów. Takie postępowanie pozwala stworzyć miejsce przyjazne, ciepłe a przede wszystkim: bezpieczne.
Co trzeba wiedzieć
Ogród zimowy to konstrukcja, którą najczęściej buduje się przy użyciu materiałów, pozwalających stworzyć szkielet pomieszczenia, a następnie wypełnia się go oknami, produkowanymi ze szkła izolacyjnego (zapewnia zarówno dobrą ochronę przed opadami atmosferycznymi, jednocześnie umożliwiając dopływ promieni słonecznych). Ważne jest, by posiadał on dach o optymalnym kącie nachylenia, aby możliwe było naturalne osuwanie się śniegu podczas opadów (pozwala to zminimalizować ryzyko ugięcia się szklanych elementów pod jego ciężarem) – za bezpieczny przyjmuje się kąt nachylenia powyżej 10º (nawet do 45º). Dobrym materiałem do wykonania podstawy oranżerii jest wysokiej jakości drewno, odpowiednio zaimpregnowane, stal bądź aluminium, w zależności od naszych preferencji. Nie da się jednać ukryć, że ogród zimowy zbudowany z naturalnych surowców wygląda najbardziej efektownie. Wszelkie połączenia w konstrukcji powinny być odpowiednio izolowane, nie wolno również zapominać o dobrym systemie, umożliwiającym odprowadzanie wilgoci, aby nie przedostawała się ona do środka. W oranżerii duże znaczenie ma również wysokiej klasy wentylacja, umożliwiająca cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia. Zaleca się umieszczanie nawiewników w górnej części konstrukcji, natomiast wywietrzników w dolnej jego części – pozwoli to utrzymywać wewnątrz optymalne warunki, pozwalające na komfortowy wypoczynek. Na koniec warto zadbać o klimatyczny wystrój naszego wnętrza – podłoga może być wykonana np. z drewna, kamienia naturalnego czy cegły (ważne: o posadzkę trzeba dbać w sposób szczególny, aby uniknąć niepożądanych zabrudzeń i uszkodzeń, dlatego najlepiej jest wybierać trwałe materiały). Kiedy zakończymy tworzenie całej konstrukcji, pozostanie nam jedynie urządzenie wnętrza – wstawienie: zestawu mebli wypoczynkowych (dobrze prezentować będą się te, które są wykonane np. z rattanu), donic z wybraną przez nas roślinnością i elementów ozdobnych (np. stylizowanych latarenek).
Jeśli nie wiemy, jak zbudować ogród zimowy własnoręcznie, koniecznie zasięgnijmy porady fachowców. Dzięki temu pomieszczenie to posłuży nam przez wiele lat, a my będziemy mogli cieszyć się jego pięknym wnętrzem bez obaw.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła