Ogród zimowy – jak go zaprojektować?
Kochasz piękne kwiaty? Marzysz o tym, by cieszyć się nimi przez cały rok, niezależnie od pogody? W takim razie stworzenie ogrodu zimowego to propozycja dla ciebie! Odpowiednio zaprojektowany ogród zimowy stanie się nie tylko wspaniałą dekoracją, ale też miejscem doskonałym do pracy, wypoczynku oraz relaksu w długie, zimowe wieczory.
Tego rodzaju pomieszczenie może pełnić różne funkcje – salonu, biura, a nawet jadalni. Można w nim również stworzyć typową oranżerię przeznaczoną tylko na tropikalne kwiaty. Niezależnie od wybranej koncepcji, każdy ogród zimowy wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji – to właśnie ona sprawi, że będzie prezentował się naprawdę zjawiskowo. Sprawdź, jak go zaprojektować i jak o niego dbać!
Ogród zimowy – co to takiego?
Ogród zimowy to prawdziwa oaza zieleni w twoim domu. To miejsce, które pozwoli ci wypocząć w towarzystwie natury niezależnie od pory roku i poprawi ci samopoczucie nawet w najchłodniejsze zimowe dni. W takim ogrodzie umieszcza się te gatunki roślin, które nie są odporne na mróz – dzięki temu można się nimi cieszyć przez cały rok. Przebywanie w otoczeniu bujnej roślinności, gdy na zewnątrz leży gruba warstwa śniegu to fantastyczne doświadczenie, które pomoże ci przetrwać długie oczekiwanie na wiosnę.
Projektowanie ogrodu zimowego – od czego zacząć?
Pierwszą kwestią istotną przy projektowaniu ogrodu zimowego jest wybór lokalizacji. Najlepiej wybrać pomieszczenie, z którego możliwe jest wyjście na taras lub podwórko – latem umożliwi to nie tylko odpowiednią wentylację, ale także połączenie dwóch ogrodów i stworzenie efektownej, spójnej całości. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie ogrodu zimowego po stronie południowej - pozwoli to na uzyskanie naturalnego oświetlenia, które jest nie tylko tanie, ale przede wszystkim optymalne dla wzrostu roślin. W ciepłe miesiące należy jednak zadbać o częściowe zacienienie, aby uniknąć zbyt wysokich temperatur we wnętrzu pomieszczenia. Na tym etapie należy też rozplanować położenie roślin i dobrać poszczególne gatunki, uwzględniając ich wzrost i wymagania. Najwyższe okazy umieszcza się najbliżej ścian, a najniższe bliżej środka. Pamiętaj, że pomieszczenie przeznaczone na ogród zimowy nie może być zbyt małe – musi w nim wystarczyć miejsca zarówno dla roślin, jak i niezbędnych mebli i dekoracji.
Ogród zimowy – wyposażenie
Aby zapewnić roślinom optymalne środowisko do wzrostu i rozwoju, a sobie niezbędny komfort, należy zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Pierwszą ważną decyzją jest tutaj wybór posadzki. Ze względów praktycznych najczęściej stosuje się terakotę albo kamień, gdyż te materiały łatwo jest wyczyścić i wysuszyć w razie zabrudzenia. Drewniane parkiety lub panele nie są tutaj najlepszym pomysłem. Co prawda wyglądają pięknie i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, ale jednocześnie są mało odporne na wilgoć i mogą łatwo ulec zniszczeniu. Jeśli planujesz stworzyć w podłożu rabaty na rośliny, powinieneś zadecydować o tym na tym etapie i zostawić na nie specjalne otwory w podłodze.
Kolejną kluczową kwestią jest oświetlenie ogrodu. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych – dobre światło to warunek konieczny dla odpowiedniego rozwoju roślin. Gatunki tropikalne z pewnością trzeba będzie doświetlać specjalnymi lampami do roślin, gdyż mogą nie przetrwać długich i ciemnych zimowych miesięcy. Czasem można jednak stosować również lampy metalohalogenkowe oraz świetlówki kompaktowe, o ile ich widmo jest podobne do światła słonecznego.
Ogród zimowy – dekoracje
Ogród zimowy pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną – powinien więc być piękny, zjawiskowy i spersonalizowany. Możliwości są tutaj nieograniczone i zależą tylko od twojego gustu i wyobraźni. Pierwszą istotną kwestią z pewnością będzie tutaj wybór mebli – to właśnie od nich będzie zależał design całego pomieszczenia. Mogą być stylowe i eleganckie lub wręcz przeciwnie – lekkie, drewniane, przywodzące na myśl aranżację wakacyjnej altany. Wyjątkowy charakter nadadzą pomieszczeniu także dodatki, takie jak dekoracyjne pojemniki na rośliny czy kolorowe poduszki. Pamiętaj jednak, że ogród zimowy to miejsce przeznaczone przede wszystkim do relaksu – ważne, abyś czuł się w nim swobodnie i komfortowo, niezależnie od wybranego stylu.
autor: Klaudia Lepiarz
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła