Kocioł kondensacyjny – zasady działania, budowa
Ogrzewanie domu to jeden z największych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Dlatego cały czas staramy się szukać oszczędności w tym zakresie. Jak się okazuje czasami zakup droższych urządzeń grzewczych i większe wydatki na samą instalację grzewczą mogą w późniejszym czasie zaprocentować niższymi kosztami ogrzewania domu. Przykładem droższego urządzenia, którego zakup stosunkowo szybko się zwraca i pozwala na oszczędności związane z ogrzewaniem domu, jest kocioł kondensacyjny. Co warto wiedzieć na jego temat? Jak on działa i w jaki sposób jest zbudowany?
Czym jest kocioł kondensacyjny?
Wiele osób może w tym miejscu zastanowić się, po co kupować droższy kocioł kondensacyjny, skoro mogą korzystać z tradycyjnych kotłów. Jak się okazuje, kocioł kondensacyjny jest o wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem, które wykorzystuje zjawisko kondensacji. To pozwala na odzyskanie ciepła z pary wodnej, które w tradycyjnych kotłach jest tracone wraz ze spalinami uchodzącymi do komina.
Budowa kotła kondensacyjnego
Jeszcze kilka lat temu, z uwagi na wysokie zaawansowanie technologiczne, budowę kotłów tego rodzaju uważano za niezbyt opłacalne, gdyż produkt finalny był drogi. Obecnie, dzięki postępowi produkcyjnemu, kotły kondensacyjne są tańsze w porównaniu do swoich pierwowzorów, co powoduje, że więcej osób może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.
Tym, co różni kocioł kondensacyjny od zwykłego, jest właśnie jego budowa i sposób działania. Trzeba pamiętać, że kondensat, jaki powstaje w wyniku skraplania pary wodnej, wytworzonej ze spalin jest agresywny chemicznie, co oznacza, że wszelkie elementy kotła kondensacyjnego muszą być wykonane z materiałów, jakie będą odporne na działanie kwasu i na korozję. Kondensat powinien być również odprowadzony w odpowiedni sposób. Jego odpływ może prowadzić bezpośrednio do kanalizacji. Różne kraje wyznaczają różnorodne normy związane z odprowadzaniem kondensatów z kotłów grzewczych.
Kolejną różnicą między tradycyjnym kotłema kotłem kondensacyjnym jest komora spalania. W kotłach kondensacyjnych jest ona zamknięta. Warto też zwrócić uwagę na palnik. W kotłach kondensacyjnych znajduje się on z reguły po środku cylindrycznego wymiennika ciepła, który połączony jest z układem odprowadzania spalin. Do zamkniętej i szczelnej komory powietrze dostarczane jest przez wentylator.
W jaki sposób działa kocioł kondensacyjny?
Działanie kotła kondensacyjnego przypomina działanie tradycyjnego kotła. Różnica zachodzi jednak w sposobie odprowadzania spalin i wykorzystania energii, która powstaje ze skraplania pary powstałej w czasie tego procesu.
Wentylatorwtłacza powietrze i paliwo do zamkniętej komory kotła. Paliwem jest tutaj zazwyczaj gaz ziemny lub propan. Po kontakcie z powietrzem paliwo jest spalane, a spaliny przepływają przez kocioł, oddając ciepło do poszczególnych partii wymiennika ciepła. I tutaj następuje proces, który odróżnia działanie kotła kondensacyjnego od zwykłych kotłów. Ostatnia partia ciepła jest bowiem uzyskiwana ze skraplania się pary wodnej powstałej w efekcie spalania paliwa. Następuje zjawisko kondensacji będące wynikiem schładzania pary wodą powracającą z systemu grzewczego. Uzyskana w ten sposób energia trafia do instalacji grzewczej zwiększając jej wydajność. Trzeba jednak pamiętać, że i w przypadku kotłów kondensacyjnych mogą wystąpić niewielkie straty ciepła, jednak będą one znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
Sprawność działania kotła kondensacyjnego
Jak to zostało wyżej wspomniane, kotły kondensacyjne są urządzeniami bardziej wydajnymi i sprawnymi niż tradycyjne kotły wysokotemperaturowe. Pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Wskazuje się, że ich sprawność wynosi powyżej 100%, gdy sprawność tradycyjnych kotłów grzewczych plasować się będzie na poziomie około 90%. Warto przy tym pamiętać, że konstruktorzy tego rodzaju kotłów cały czas wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze większe usprawnienie działania tych urządzeń, co z czasem może powodować jeszcze większy wzrost ich sprawności oraz zmniejszenie cen tych urządzeń, co jeszcze bardziej je upowszechni wśród właścicieli domów jednorodzinnych.
autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła