Jaka cegła klinkierowa na komin? Pomagamy w wyborze
Nowe rozwiązania i możliwości budowy kominów nie spowodowały, że całkowicie zrezygnowano z kominów z cegły, wciąż możemy się z nimi spotkać, nawet w nowoczesnych budynkach. Do najczęściej popełnianych błędów należy niewłaściwy wybór cegły klinkierowej, czego niepożądane efekty są widoczne po bardzo krótkim czasie. Zamiast z cegły klinkierowej pełnej kominy budowane są z cegły typu dziurawka. Jakie są tego konsekwencje? Jak prawidłowo wybrać cegłę klinkierową na komin?
Nieszczelny komin z cegły dziurawki
Oszczędności należy szukać umiejętnie, nie wszędzie przyniosą nam one korzyści. Podstawą szczelnego i dobrze współpracującego z systemem grzewczym komina jest wysoka jakość materiałów wykorzystanych do jego budowy. Jeżeli chcesz obniżyć koszty, unikaj zastępczych materiałów w niższych cenach, w ten sposób zwiększasz bowiem wyraźnie ryzyko prawdopodobnych strat i dodatkowych, nieplanowych wydatków. Wśród nich jest m.in. cegła klinkierowa na komin typu dziurawka. To prawie pewność, że komin będzie przeciekał.
Budowa komina wymaga uwzględnienia dużego znaczenia dachu i warunków, jakie na nim panują. Oddziałuje na niego wiatr, który skutecznie wpycha wodę opadową nawet do najmniejszych szczelin. Ponadto, podnosi ją i transportuje poziomo po ścianach. Warunki pogodowe w naszej szerokości geograficznej są zmienne, często trudno je przewidzieć, co wymusza jeszcze większą staranność w planowaniu konstrukcji budynku. Liczba szczelin w kominach klinkierowych, w których cegła zlicowana jest na zewnątrz, a także w których stosuje się niewystarczającą ilość zaprawy, jest na tyle duża, że nawet mały deszcz skutkuje przeciekaniem. To efekt penetracji dziurawki przez wodę deszczową.
Woda spływa po płaszczyźnie komina -> oddziałuje na nią wiatr -> wciskana jest w szczeliny -> wypełnia puste komory dziurawki -> wypływa na zewnątrz i spływa.
Nawet staranne wypełnienie fug nie gwarantuje wystarczającej szczelności komina z dziurawki ze względu na brak daszków przy wylotach kanałów kominów murowanych. Deszcz na skutek oddziaływania wiatru przedostaje się do otworu i spływa po ściankach komina, wpływając do wnętrza dziurawki.
Cegła klinkierowa na komin – tylko pełna
Według normy PN-89/B-10425, murowane kominy należy wykonywać z pełnej cegły klinkierowej. Alternatywą dla niej jest 7-szczelinowa cegła na komin, którą ze względu na drążenia klasyfikuje się jako cegłę pełną. Gotowe systemy kominowe można obmurować cegłą drążoną. Trzeba jednak pamiętać, że ostatnie 3-4 warstwy wykonujemy zawsze z cegły pełnej. Warto sprawdzić ofertę na cegła klinkierowa.
Przy murowanych kominach stosujemy spoiny, które szczelnie wypełniają przestrzeń między ceramicznymi cegłami. Są to więc spoiny pełne, ponieważ tylko takie zapewniają całkowitą szczelność. Cegła klinkierowa na komin murowana jest w większości przypadków na wiązania wozówkowe. Spoiny pionowe są przesunięte względem siebie o pół długości cegły. Trzon komina murujemy na fundamencie, który powinien wystawać poza obrys komina na więcej niż 15 cm.
Wybór cegły klinkierowej pełnej nie zawsze gwarantuje dobrze wykonaną pracę. Materiał musi być dobrej jakości, nie może zawierać kamieni i margla oraz powinien charakteryzować się dobrym wypaleniem i gładkimi powierzchniami bocznymi.
Cegła klinkierowa na komin musi więc charakteryzować się dobrą jakością i być wybrana z uwzględnieniem czynników, jakie oddziałują na dach. Unikaj cegły dziurawki, która sprzyja wnikaniu wody do komina. Konsekwencją może być ponadto zawilgocenie ścian w miejscu, w którym zamontowany jest komin.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła