Jak przygotować rozsadę warzyw w domu
Jeżeli decydujemy się na samodzielną uprawę warzyw w przydomowym ogrodzie, czy wręcz w samym domu na parapecie czy balkonie, musimy liczyć się z tym, że będzie na nas czekać szereg obowiązków. Jednym z nich może okazać się przygotowanie rozsady, do przesadzenia po określonym czasie w stałe miejsce. Czym jest rozsada i jak ją przygotować, by później móc się cieszyć obfitymi zbiorami?
Czym jest rozsada?
Jako rozsadę określa się młodą roślinę, która najczęściej ma kilka niewielkich liści. Jest ona w początkowej fazie rozwoju uprawiana w innym miejscu niż docelowe. Ma to na celu zapewnienie jej optymalnych warunków do rozwoju. Rozsadę zazwyczaj stosuje się przy uprawie roślin ciepłolubnych, których nie wsadza się od razu do gruntu. Do najpopularniejszych roślin, w których uprawie stosuje się rozsadę zalicza się między innymi pomidory, paprykę czy arbuzy, czyli do warzyw pochodzących z ciepłych regionów. Oprócz tego rozsadę zaleca się przy warzywach, które mają długi czas wzrostu po wschodach np. kalarepa czy kapusta, a także brokuł. Taki sposób uprawy można zastosować również do selera czy karczocha, które z kolei charakteryzują się długim okresem kiełkowania. Z rozsady lub bezpośrednio do gruntu można uprawiać takie warzywa jak dynia, ogórki, cukinia, bakłażany czy por oraz różnego rodzaju sałaty. Natomiast bezpośrednio do gruntu można siać bez obaw warzywa strączkowe, np. fasolę, bób czy groch, a także takie warzywa korzeniowe jak burak, marchew, czy rzodkiewka.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej sposobu uprawy wybranych przez siebie warzyw, warto zapoznać się dokładnie z zaleceniami producenta nasion, które nabyliśmy. Na każdym opakowaniu przedstawione są informacje, w jakim okresie można przygotować rozsadę, kiedy najlepiej wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu i kiedy można spodziewać się plonów.
O czym należy pamiętać przygotowując rozsadę?
Jeżeli chcemy otrzymać zdrową rozsadę, dzięki której otrzymamy obfite plony, musimy roślinom zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Jednym z najważniejszych czynników będzie dobra ziemia. Można kupić gotowe podłoże lub przygotować mieszaninę torfu i piasku. Przy rozsadach nie stosuje się raczej nawożenia, z uwagi na to, że młode rośliny nie będą potrzebowały tak wielu składników mineralnych. Nawożenie konieczne będzie natomiast w miejscu, do którego później zostaną przesadzone.
Rozsadę można przygotować w niewielkich doniczkach lub specjalnych pojemnikach, które zazwyczaj są dostępne w marketach ogrodniczych, a także coraz częściej w sklepach wielobranżowych w ofertach specjalnych. Takie pojemniki wykonane są z materiału biodegradowalnego, dzięki czemu przy przesadzaniu roślin na stałe miejsce nie trzeba ich wyjmować z pojemników, tylko można całość umieścić w gruncie. Można się zdecydować na takie pojemniki pojedyncze lub tak zwane wielodoniczki, które przy rozsadzie rozcina się i rośliny wsadza osobno w równym rządku. Z drugiej strony doniczki rozsadowe wykonane z tworzywa sztucznego mogą być wykorzystywane wielokrotnie.
Kiedy mamy już doniczki, należy wypełnić je podłożem, które należy po wysianiu nasion lekko docisnąć.
Kolejną kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków roślinom w miejscu, w którym będą wzrastać w doniczkach rozsadowych. Wiele osób decyduje się na przygotowywanie rozsady na parapetach okiennych. I jest to jedno z lepszych rozwiązań. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby nie było to miejsce zbytnio nasłonecznione i narażone na przeciągi. Należy też pamiętać o utrzymaniu właściwego poziomu wilgoci podłoża. Musi ono być lekko wilgotne. Kiedy rośliny wykiełkują można ich powierzchnię delikatnie spryskiwać wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli rośliny były gęsto sadzone, po około miesiącu od wzejścia, należy je przepikować – wybrać jedyni zdrowe i silne siewki i je zostawić do dalszego wzrostu. Słabsze należy usunąć.
Ostatnim etapem przygotowania rozsady jest jej zahartowanie, czyli przygotowanie na warunki panujące na zewnątrz. Hartowanie najlepiej zacząć około dwóch tygodni przed planowanym wykonaniem przesadzenia roślin do gruntu.
Autor: Iwona Czyżykowska
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła