Jak pomalować rury wewnątrz?
Właściwe zabezpieczenie rur stanowi klucz do ich długowieczności i sprawnego działania instalacji różnego typu. O ile nakładanie powłok od strony zewnętrznej nie nastręcza trudności, tak już ich malowanie wewnątrz należy do bardziej skomplikowanych. Dowiedz się, dlaczego zabieg ten jest tak istotny oraz które narzędzia i materiały nadają się do niego najlepiej.
Dlaczego maluje się rury od wewnętrznej strony?
Instalacje wodne, grzewcze, czy transportujące różne materiały gazowe i ciekłe muszą być utrzymywane w maksymalnie dobrym stanie w trakcie eksploatacji. Dotyczy to w równym stopniu ich powierzchni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, wymagając od specjalistów stosowania starannie dobranych powłok. Pod kątem technicznym szczególnie problematyczne jest tytułowe malowanie rur wewnątrz.
Głównym powodem, dla którego rury maluje się od wewnętrznej strony, jest ochrona metali przed korozją. Wilgoć, woda oraz inne substancje chemiczne mogą powodować szybkie rdzewienie, które osłabia strukturę materiału, mogąc prowadzić do nieszczelności i w konsekwencji – poważnych awarii.
Kolejną istotną przyczyną jest zmniejszenie tarcia. Pomalowane od środka specjalistycznymi farbami rury otrzymują gładką powierzchnię, co minimalizuje opór wody lub innych materiałów ciekłych. Dzięki temu instalacja może pracować pod niższym ciśnieniem, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne i zużycie energii.
Malowanie rur wewnątrz jest również ważne pod kątem zachowania higieny. Nakładanie powłok zapobiega osadzaniu kamienia i tworzeniu biofilmu, czyli warstwy mikroorganizmów. Ma to szczególne znaczenie w instalacjach wodnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest maksymalna czystość transportowanego materiału.
Malowanie rur wewnątrz za pomocą przedłużek
Pod kątem technicznym malowanie rur wewnątrz zdecydowanie potrafi nastręczyć kłopotów. Głównym problemem jest trudna dostępność, zwłaszcza w przypadku mniejszych średnic lub dłuższych odcinków. By skutecznie wykonać malowanie, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu.
Poza wysokiej jakości agregatem i pistoletem malarskim mamy tu na myśli przedłużki, które pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Przyłączając je do pistoletu, możemy precyzyjnie i równomiernie nakładać farbę nawet w najbardziej niedostępnych zakamarkach instalacji.
Przedłużki do pistoletów malarskich występują w różnych kształtach, co umożliwia dopasowanie ich do specyficznych potrzeb trudno dostępnych miejsc. Najczęściej spotkamy się z modelami o prostym kształcie. W przypadku rur z zakrętami możemy wybierać pośród modeli wygiętych pod kątem 45 lub 90 stopni. Tak ukształtowane przedłużki pozwalają na dokładne pokrycie całej powierzchni wewnętrznej.
Jakich farb użyć do malowania rur wewnątrz?
Dobór odpowiednich farb do malowania rur wewnątrz zależy od materiału, z którego są wykonane oraz rodzaju substancji, które mają być nimi transportowane. W przypadku rur metalowych, dla których główne zagrożenie stanowi erozja, najczęściej stosuje się farby epoksydowe. Tworzą one twardą, chemicznie odporną powłokę, chroniącą przed rdzą. Dzięki swojej odporności na działanie wody i większości chemikaliów są one idealnym wyborem m.in. do instalacji wodnych i grzewczych.
Do rur transportujących wodę pitną oraz inne płyny przeznaczone do spożycia stosuje się powłoki poliuretanowe lub specjalne powłoki epoksydowe. Wyróżnia je pełne bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością oraz długotrwała ochrona przed osadami i biofilmem.
Wnętrza rur plastikowych najczęściej pokrywa się natomiast farbami akrylowymi lub elastomerowymi. W instalacjach transportujących najbardziej agresywne chemikalia stosuje się specjalistyczne powłoki chemoodporne, odporne na działanie silnych kwasów i zasad.
Zaloguj się
Załóż konto
Przypomnij hasło
Na podany adres e-mail zostanie wysłana instrukcja zmiany hasła